Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu s názvem Zpátky do minulosti opět zavzpomínáme na jeden z jablečných počítačů. Tentokrát se bude jednat o Power Mac G5, který společnost Apple představila na své WWDC v roce 2003.

Společnost Apple  23. června roku 2003 oficiálně zahájila prodej svého počítače Power Mac G5, který si pro svůj vzhled také vysloužil přezdívku „struhadlo na sýr“. V té době se jednalo o nejrychlejší počítač, který měl Apple v nabídce, a zároveň dokonce také o nejrychlejší 64-bitový osobní počítač. Power Mac G5 byl osazen procesorem PowerPC G5 CPU z dílny společnosti IBM. V té době se ve srovnání s pomalu, ale jistě stárnoucím Power Macem G4 jednalo o obrovský krok směrem kupředu. Až do příchodu Power Macu G5 byl jeho zmíněný předchůdce považován za high-endový klenot mezi počítači, které z dílny Applu vzešly v letech 1999 až 2002.

Power Mac G5 byl také historicky prvním počítačem od Applu, který byl vybaven USB 2.0 porty (prvním Apple počítačem s USB konektivitou byl iMac G3, ten byl ale opatřen porty USB 1.1), stejně jako prvním počítačem, jehož vnitřek navrhl Jony Ive. Vláda Power Macu G5 trvala čtyři roky, v srpnu roku 2006 jej nahradil Mac Pro. Power Mac G5 byl poměrně dobrý stroj, ani on se ale neobešel bez jistých problémů. Některé modely například trpěly nadměrnou hlučností a problémy s přílišným přehříváním (v odpovědi na přehřívání Apple posléze představil Power Mac G5 s vylepšeným systémem chlazení). Řada běžných uživatelů i odborníků ale dodnes vzpomíná na Power Mac G5 s láskou, a považuje ho za velice podařený počítač. Zatímco někteří se designu Power Macu G5 vysmívali, jiní na něj nedali dopustit.

powermacG5hero06232003
Zdroj: Apple
.