Zavřít reklamu

Co se vám vybaví, když se řekne „tabulkový procesor“? Většina lidí má tento výraz spojený s programem Excel od Microsoftu. Verze 4.0 tohoto tabulkového procesoru spatřila světlo světa 25. března roku 1992, a my si její příchod připomeneme v dnešním díle našeho historického přehledu. V druhé části článku se budeme věnovat příchodu filmu Twister na DVD. Proč je zrovna Twister na DVD tak podstatný?

Přichází Excel 4.0 (1992)

Společnost Microsoft vydala 25. března roku 1992 svůj tabulkový procesor Excel verze 4.0. Součástí této verze byl easter egg v podobě animace charakteristického loga Excelu, které z obrazovky vyhání obrazec s číslicemi 1, 2 a 3 – mělo se jednat o symbol softwaru Lotus. MIcrosoft Excel byl oblíbený zejména pro svou podporu programování maker a tvorby funkcí.

Svou premiéru si Excel odehrál již počátkem osmdesátých let minulého století – nejprve vyšla samozřejmě jeho verze pro počítače s Windows, o pár let později následovala varianta pro Macitnosh. V roce 1993 zavedl Microsoft u svého Excelu podporu pro Visual Basic for Applications (VBA), v druhé polovině devadesátých let již Excel s přehledem kraloval na poli tabulkových procesorů.

Twister míří na DVD (1996)

25. března roku 1996 vyšel na DVD katastrofický snímek Twister. Jednalo se o první celovečerní film, který byl ve Spojených státech vydán na DVD – v polovině devadesátých let trhu stále ještě dominovaly klasické VHS kazety. Twister byl katastrofický snímek z režisérské dílny Jana de Bonta, na jehož scénáři se podíleli Michael Crichton a Anne-Marie Martin. Snímek, v němž účinkovali Helen Hunt, Bill Paxton, Jami Gertz nebo třeba Cary Elwes, vydělal celosvětově 495 milionů dolarů a stal se druhým nejvýdělečnějším filmem roku 1996.

.