Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného návratu do minulosti bude po nějaké době opět řeč o společnosti Apple. Tentokrát si připomeneme den, kdy spatřila světlo světa první veřejná verze operačního systému Mac OS X 10.0 Cheetah – jednalo se o rok 2001. Druhá událost, kterou si v dnešním článku připomeneme, je o něco staršího data – 24. března roku 1959 byl předveden první funkční integrovaný obvod.

Jack Kilby a integrovaný obvod (1959)

24. března roku 1959 byl společností Texas Instruments předveden první integrovaný obvod. Jeho vynálezce Jack Kilby jej vytvořil proto, aby dokázal, že fungování rezistorů a kapacitorů na jednom polovodiči je možné. Integrovaný obvod, který sestavil Jack Kilby, se nacházel na germaniové destičce o rozměrech 11 x 1,6 milimetrů a obsahoval pouze jeden jediný tranzistor s hrstkou pasivních součástek. Šest let po představení integrovaného obvodu si jej Kilby nechal patentovat, v roce 2000 pak obdržel Nobelovu cenu za fyziku.

Mac OS X 10.0 (2001)

24. března roku 2001 byla vydána první veřejná verze jablečného desktopového operačního systému Mac OS X 10.0 s kódovým označením Cheetah. Mac OS X 10.0 byl prvním hlavním přírůstkem do rodiny operačních systémů Mac OS X a zároveň také předchůdcem operačního systému Mac OS X 10.1 Puma. Cena tohoto operačního systému v té době činila 129 dolarů. Zmíněný systém proslul zejména obrovskými rozdíly oproti svým předchůdcům. Operační systém Mac OS X 10.0 Cheetah byl k dispozici pro počítače Power Macintosh G3 Beige, G3 B&W, G4, G4 Cube, iMac, PowerBook G3, PowerBook G4 a iBook. Vyznačoval se prvky a funkcemi jako byl například Dock, Terminál, nativní e-mailový klient, adresář, program TextEdit a řada dalších. Po designové stránce bylo pro Mac OS X Cheetah typické rozhraní Aqua. Poslední verze tohoto operačního systému – Mac OS X Cheetah 10.0.4 – spatřila světlo světa v červnu roku 2001.

.