Zavřít reklamu

Thomas Alva Edison je jednou z nejvýznamnějších osobností historie technologického průmyslu. V dnešním článku o významných událostech v této oblasti si připomeneme založení společnosti Edison Electric Light Company, řeč ale bude také o programovacím jazyce Fortran.

Založení Edison Electric Light Company (1878)

15. října roku 1878 zahájila svůj provoz společnost The Edison Electric Light Company. V roce 1883 se firma sloučila se společností Swan United Electric Light Company, kterou v roce 1881 založil Joseph Swan, a v roce 1883 tak vznikla firma The Edison and Swan Electric Light Company Limited. Společnost sídlila na Charing Cross Road v Londýně, její továrna se nacházela v Brimsdownu, Ponders End a Sunderlandu.

Programovací jazyk Fortran (1956)

15. října roku 1956 byla poprvé zveřejněna verze programovacího jazyka Fortran. Název Fortran představuje složení anglických výrazů “formula” a “translator”, za jeho vývoem stojí především John Backus z firmy IBM. Velice rychle si mezi experty získal velkou oblibu, a byl využíván například pro účely vyýpočtů předpovědi počasí, fyzikální a chemické výpočty a nejrůznější analýzy. Postupně byly vydány verze Fortran 77, Fortran 90, Fortran 95, Fortran 2003 a Fortran 2008. Jazyk Fortran je dodnes považován za jeden z průkopnických prvků moderního programování.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více