Zavřít reklamu

Fenomén hackingu je starý jako svět výpočetní techniky samotný. V dnešním díle našeho seriálu Zpátky do minulosti si připomeneme den, kdy FBI zatkla jednoho z nejznámějších hackerů – proslulého Kevina Mitnicka. Zavzpomínáme ale také na rok 2005, kdy byl poprvé veřejně spuštěn server YouTube.

Zatčení Kevina Mitnicka (1995)

15. února roku 1995 byl zatčen Kevin Mitnick. Mitnick v té době měl již za sebou poměrně dlouhou historii zahrávání si s počítačovými sítěmi i telefonními systémy – poprvé zkoušel úspěšně hackovat již ve svých dvanácti letech, kdy si pohrál se systémem losangeleské veřejné dopravy tak, aby mohl zadarmo jezdit autobusem. Spolu s tím, jak postupoval vývoj technologií, se Mitnickovy metody stávaly stále sofistikovanějšími a v devadesátých letech si již troufl na zabezpečené sítě velkých společností jako Sun Microsystems nebo Motorola. Ve chvíli, kdy jej FBI zatkla, se Mitnick zrovna ukrýval ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Mitnick byl shledán vinným v několika bodech obžaloby a ve vězení strávil celkem pět let, z toho osm měsíců na samotce.

YouTube jde do světa (2005)

15. února roku 2005 byl poprvé veřejně spuštěn web YouTube. Těžko říci, zda jeho tvůrci v té době již tušili, jakých rozměrů jejich projekt nakonec dosáhl. U zrodu webu YouTube stáli tři bývalí zaměstnanci společnosti PayPal – Chad Hurley, Steve Chej a Jawed Karim. Již v roce 2006 od nich web za 1,65 miliardy dolarů odkoupila společnost Google a YouTube je dodnes jedním z nejnavštěvovanějších webů vůbec. Prvním videem, které bylo na YouTube nahráno, je devatenáctisekundový klip “Me at the Zoo”, v němž Jawed Karim ve stručnosti vypráví o své návštěvě zoologické zahrady.

.