Zavřít reklamu

O tom, že opotřebovaná baterie způsobuje zpomalení iPhonu, jsme psali již několikrát. Od prosince, kdy začala celá kauza žít svým vlastním životem, se toho událo poměrně dost. Začala celoroční kampaň na zvýhodněnou výměnu baterie, stejně tak jako začalo popotahování společnosti Apple po soudech. Když se vrátíme zpět k iPhonu, o zpomalování dnes snad naprostá většina uživatelů. Málokdo si však dokáže abstraktní výraz „zpomalení“ převést do praxe. Pokud svůj iPhone používáte již několik let, leckdy si zpomalení ani nevšimnete, neboť přichází postupně a chování vašeho telefonu vám může připadat stále stejné. Přes víkend se na YouTube objevilo video, které toto zpomalení předvádí v praxi.

Zveřejnil ho majitel iPhonu 6s, který natočil dvouminutovou sekvenci pohybu v systému, otevírání různých aplikací apod. Nejprve vše provedl se svým telefonem, jež disponoval opotřebovanou baterií, po její výměně provedl ten samý test znovu a na videu je tak jasně patrné, jak se výměna baterie projevila na celkové svižnosti systému. Autor test stopoval a tak si můžete na horní straně videa porovnávat i časy, které k provedeným úkonům potřeboval.

Sekvence otevíraných aplikací byla s novou baterií o více než minutu rychlejší. Značně se zvedly také výsledky v benchmarků Geekbench kdy telefon se starou a opotřebovanou baterií zaznamenal skóre 1437/2485 (single/multi) a následně s novou 2520/4412. O těchto problémech s výkonem se mluví již dlouho, toto je však pravděpodobně první pořádné video, které ukazuje projevy tohoto problému v praxi.

Pokud máte nějaký starší iPhone 6/6s/7 a nejste si jisti, jestli vás životnost baterie nějak limituje, v nadcházející aktualizaci iOS 11.3 se nachází nástroj, který vám „zdraví“ baterie ukáže. Stejně tak je zde možnost softwarové zpomalení vypnout, byť tím riskujete nestabilitu systému. Nově přidaný nástroj vám však může pomoci s rozhodováním o tom, jestli si necháte baterii vyměnit či nikoliv. Jak se zdá, tento úkon by mohl výrazně prodloužit životnost vašeho iPhonu vzhledem k tomu, že mu navrátí svižnost s jakou dorazil z továrny.

Zdroj: Appleinsider

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mne by zase zajímalo, jestli se to týká taky iP SE. Na začátku „aféry“ byl zmiňován mezi postiženými, teď už nějakou dobu ne. V iOS 9 mi alespoň fungovaly appky, které přesně informovaly o kondici baterie (Battery Health a Coconut Battery) – počet cyklů, skutečná kapacita… Pak to s 10 zařízli a najednou je tu problém :(

  Aktualni vysledky z me staje:
  Moje vysledky v mereni iPhone 6s (pred mesicem jsem (asi dostal novy kus v ramci pojistky):
  Single-Core: 2539
  Multi-Core: 4422

  Pro srovnani iPhone 8:
  Single-Core: 4038
  Multi-Core: 9504

  Druhy mereni po ukonceni vsech aplikaci (alespon co je zivatel schopen z dvojkliku a pretazenim aplikace pro ukonceni):
  iPhone 6s:
  Single-Core: 2533
  Multi-Core: 4440

  iPhone 8:
  Single-Core: 4163
  Multi-Core: 10243

celý text

Čtěte více.