Zavřít reklamu

Displeje iPhonů se za poslední roky posunuly o několik kroků vpřed. Dnešní modely tak mají k dispozici displeje s OLED panely, skvělým kontrastním poměrem i svítivostí a u modelů Pro pak ještě narazíme na technologii ProMotion. Díky této možnosti tak iPhony 13 Pro (Max) a iPhony 14 Pro (Max) dokáže adaptivně měnit obnovovací frekvence v závislosti na vykreslovaném obsahu a nabídnout skvěle živý obraz, jako i dobrou výdrž baterie.

Z hlediska úspory baterie se doporučuje aktivovat funkci pro automatické nastavení jasu. V takovém případě se pak jas upravuje sám dle dané situace, především tedy podle osvětlení v daném prostoru, k čemuž mu slouží speciální senzor. V případě řady iPhone 14 (Pro) Apple dokonce vsadil na takzvaný duální senzor pro zajištění ještě lepších výsledků. Pokud máte tuto funkci aktivní, pak je zcela běžné, že se vám jas bude během dne různě měnit. I přesto ale existuje i situace, kdy může dojít k okamžitému snížení jasu – a to bez ohledu na to, zda máte funkci zapnutou, nebo ne.

Automatické snížení jasu

Jak už jsme zmínili výše, možná jste se už někdy dostali do situace, kdy váš iPhone automaticky skokově snížil jas. Jakmile jste ale otevřeli ovládací centrum, mohli jste zjistit, že ve skutečnosti je celou dobu na stejné úrovni, například na maximu. Jedná se o poměrně běžný jev, jehož cílem je zařízení odlehčit a postarat se o samotnou baterii. Nejlépe si to lze vysvětlit na příkladu. Pokud například například graficky náročnou hru, případně ještě nějak jinak zatěžujete celý iPhone, pak dost možná po určité dojde k automatickému snížení jasu může dojít. Celé to má poměrně jednoduché vysvětlení. Jakmile se zařízení začíná přehřívat, je nutné danou situaci nějak řešit. Snížením jasu tak dojde ke snížení spotřeby baterie, což pro změnu negeneruje tolik tepla.

iphone 12 jas brightness

Ve skutečnosti se tak jedná o formu bezpečnostního mechanismu iPhonu. Jas je tedy automaticky snížen v případě přehřátí, čímž má dojít k optimalizování celé situace. Stejně tak se může objevit i omezení výkonu, případně jako naprosto ultimátní řešení se pak nabízí automatické vypnutí celého zařízení.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.