iWant

5 nejnávykovějších her v historii iPhone

iWant

Hry v iPhone se zpravidla dělí do tří kategorií – dobré, špatné a návykové. Poslední kategorie nemusí zdaleka vypovídat o kvalitě hry, ale pokud má něco, co bude lidi neustále nutit ji hrát znovu a znovu, má nakročeno k tomu stát se populární, v lepším případě legendární.

Co vlastně většinu těchto her spojuje? Je to především honba za co nejvyšším skóre. To zaručuje až nekonečnou hratelnost, jelikož máte motor, díky kterému se budete ke hře neustále vracet. Vybrali jsme pro vás pět nejnávykovějších her v historii existence App Store plus jednu bonusovou. Jak si můžete všimnout, všechny hry podporují retina displej, což svědčí o jejich popularitě ústící ve vůli vývojářů svou hru neustále vylepšovat.

Doodle Jump

Doodle Jump Pokud by náš seznam měl pořadí, byl by Doodle Jump jistě na prvním místě. Ze všech uvedených her má nepochybně nejjednodušší grafiku, což jen podtrhuje rčení, že v jednoduchosti je krása. Celé prostředí připomíná kresbičky do sešitu, které dává hře jakýsi pocit ze školních lavic.

Cíl hry je prostý – doskákat s Doodlerem co nejvýše a utržit tak nejvyšší možný výsledek. Tento úkol vám budou stěžovat různé překážky jako díry v “papíru”, mizející plošiny a všudypřítomní nepřátelé, které ale umí Doodler sestřelit.

Naopak najdete i mnoho pomůcek, které vám pomohou ve vašem postupu nahoru, ať už se jedná o čepičku s vrtulí, raketový batoh nebo štít. Pokud by vás klasické prostředí omrzelo, můžete si vybrat z několika různých témat, které vám můžou hru příjemně oživit

Doodle Jump – 0,79 €

Flight Control

Flight Control 1Další klasika v App Store, která snad nikdy neopustila stejně jako Doodle Jump Top 25.

V této hře máte pro změnu za úkol navádět letadla a helikoptéry na přistávací plochy v závislosti na jejich typu. To se může zdát snadné do chvíle, kdy se vám na obrazovce začne najednou objevovat čím dál tím víc létajících strojů. Jakmile se některé dva z nich srazí, hra končí.

Letadla, kterých ve hře najdete 11 druhů, ve Flight Control navádíte tažením prstu, kdy budou stroje kopírovat vámi nakreslenou křivku. Můžete je navádět na celkem pěti různých mapách a své výsledky srovnávat s přáteli i s celým světem na Game Center. Potěší i krásná vykreslená grafika a vyhrávající hudba vás bude skvěle uklidňovat při jinak stresující „práci“ vedoucího letové kontroly.

Flight Control si postupem času našel svou cestu na iPad a nově i na PC a Mac, což také jistě svědčí o jeho popularitě.

Flight Control – 0,79 €

Angry Birds

Angry BirdsHra, která se ze dne na den stala legendou. I takto lze charakterizovat tento skvělý počin, jenž se neustále drží na prvních místech prodejnosti po celém světě. Řeč je o naštvaných ptáčcích Angry Birds, které si získaly srdce snad všech hráčů i nehráčů a nabízí dlouhé hodiny zábavy.

Hra si z velké části zakládá jednak na humorném podání, jednak na fyzice. Příběh je velice prostý – Ptáčci bojují proti zlé skupině prasat, kteří jim ukradli jejich milovaná vejce, aby si z nich mohli udělat na bílkoviny vydatný oběd. Nasadí proto vlastní životy, aby ukázali těmto zeleným vepříkům, zač je toho zobák.

Každá z úrovní se odehrává na pláni, kde na jedné straně je konstrukce s rozmístěnými čuníky, na druhé připravený prak s kamikadze ptáčky lačnícími po pomstě. Ptáčky postupně z praku katapultujete, abyste čuníky poslali do vepřového nebe a zároveň co nejvíc konstrukcí rozbili. Pokud na mapě nezůstane jediný zelený nepřítel, vaše body se sečtou a podle nich jste pak oceněni jednou, dvěmi nebo třemi hvězdičkami.

Ptáčků máte k dispozici hned několik, někteří se umí roztrojit, někteří snáší výbušná vejce, jiní se zas promění v živoucí bombu nebo v dobře mířenou opeřenou střelu. V každé úrovni máte skladbu vašeho ptactva předurčenou a jak se s ní vypořádáte je pouze na vás.

Co se úrovní týče, můžete jich zdemolovat takřka 200 (!), což je na hru za dolar skoro neuvěřitelné číslo. Přitom každá z úrovní je svým způsobem originální a nestane se vám, že by se po první stovce dostavilo déja vu.

Pokud jste i přes obrovský počet levelů Angry Birds dohráli (nejlépe vše na maximální počet hvězdiček), k dispozici je i jakýsi datadisk s podtitulem Helloween, který obsahuje dalších skvělých 45 úrovní.

Angry Birds – 0,79 €

Fruit Ninja

Fruit Ninja 1Fruit Ninja je nejmladší ze všech her z naší pětice. Hra byla vydána přibližně před půl rokem a za velice krátkou dobu si získala spoustu příznivců a vypracovala se na jednu z nejoblíbenějších her vůbec.

Asi jako u všech casual her je princip velice prostý. V případě této hry to je sekání ovoce prstem. To se na jednu stranu může zdát velice stereotypní, ale jakmile si jednou Fruit Ninja zahrajete, zjistíte, že je to ve skutečnosti velká zábava.

Hra nabízí několik režimů. Prvním z nich je Classic – v tomto módu musíte sekat veškeré ovoce, co vám přijde pod ruku, aniž by vám nějaké spadlo. Jakmile vám spadnou tři kusy, hra končí. Vše ztěžují občasně vyskakující bomby – pokud ji zasáhnete, vybuchne vám přímo do obličeje a hra rovněž končí. Ke zvyšování skóre pomáhají také komba, což je zásah tří a více kusů ovoce jedním tahem prstu.

Zen mód naproti tomu nabízí poklidnou hru, kde nemusíte dávat pozor na bomby ani na to, jestli jste něco nezapomněli rozseknout. Tlačí vás akorát čas. Za 90 sekund musíte rozsekat co nejvíc ovoce za účelem co nejvyššího skóre.

Poslední Arcade mód je jakýsi hybrid dvou přechozích. Opět máte časový limit, tentokrát 60 sekund, do kterého musíte nahrát co nejvíce bodů. Setkáte se i se zákeřnými bombami, naštěstí po jejich zasažení pouze přijdete o 10 bodů. Hlavní jsou ale “bonusové” banány, po jejichž zasažení obdržíte některý z bonusů, jako je zmražení času, dvojnásobné skóre nebo “fruit frenzy”, kdy se na vás po určitou dobu bude valit ovoce ze všech stran, což pomůže nahrát nějaký ten bodík navíc.

Samotnou kapitolou je pak multiplayer, který probíhá přes internet pomocí Game Center. Oba z hráčů musí zasahovat pouze svou barvu ovoce. Pokud zasáhne soupeřovo, body ztrácí. Kromě červeného a modrého ovoce zde narazíte i na to bíle ohraničené. To je určeno pro oba hráče a kdo jej zasáhne, získává bodový bonus.

Jedinou nevýhodou je, že vás po delším hraní asi začne pálit prst. Ještěže se přední strana iPhonu dělá z odolného skla, jinak by se asi všichni hráči Fruit Ninja vyznačovali značně poškrábanými displeji.

Fruit Ninja – 0,79 €

Minigore

Minigore 1Jednoznačně nejakčnější hra celé pětice. Minigore je průkopníkem tzv. “dual stick” ovládání na iPhone. Dvě páčky už známe z dob Playstation 1 a dobře se ujaly i na dotykové ploše ve virtuální podobě. Levou páčkou určujete směr pohybu, druhou směr střelby.

A co vlastně budeme střílet? Jakési chlupaté příšery, které překvapily chudáka Johna Gorea při jeho procházce lesem. Naštěstí při sobě měl svou věrnou zbraň a rozhodl se těmto potvorám nevzdát bez boje. Jak tedy vidíte, celá hra spočívá v pohybu po několika různých lesních pláních a střílením všeho, co vykazuje sebemenší pohyb.

Nejdříve se setkáte jen s malými chlupáči, ale postupem času budou větší a odolnější, navíc po jejich likvidaci se rozdělí na několik menších. Aby toho nebylo málo, čas od času si na vás začne brousit zuby i jakýsi skákající had.

K odvrácení této chlupaté hrozby, jež usiluje o vaše tři životy, vám kromě obměňující se výzbroje poslouží i přeměna v kancodlaka (časem i v jiné –dlaky), čehož docílíte sebráním tří zelených třílístků. V tomto stavu stačí přes nabíhající ozubené chlupaté koule pouze přeběhnout, abyste je poslali do věčných lovišť.

Jakmile vás John Gore omrzí, můžete si za utržené body koupit nové charaktery do hry, některé z nich jsou dostupné ovšem pouze jako In-App Purchase. Postupně se vám odemykají i nové lokace a získáváte nové achievementy. Díky integraci Game Center můžete svá skóre porovnávat s přáteli, potažmo s nejlepšími světovými hráči.

Minigore – 0,79€ (nyní dočasně zdarma)

One more thing…

Nebylo snadné vybrat 5 opravdu nejvíce návykových her, především když jich je v App Store tolik. I v naší redakci proběhla diskuze, které z her by si zasloužily umístění v našem Top 5. Ovšem několik z nás se shodlo, že by si své místo na slunci zasloužila ještě jedna z návykových her, proto vám jako bonusový kousek představujeme…

Tilt to Live

Tilt to Live 1Tilt to Live je svým pojetím velice unikátní a vyžaduje jemnou práci rukou. Ne, nejedná se o práci hodináře, nicméně preciznosti bude potřeba také ve velké míře. Abych vás nenapínal, celá hra se ovládá nakláněním iPhonu ve víceméně vodorovné poloze. Nakláněním ovládáte bílou šipečku, která bojuje o svůj holý život ve změti zlých červených teček.

Nebude na to sama, k dispozici má nemalý arzenál zbraní, kterými můžeme červené tečky nelítostně likvidovat. Na počátku dostanete tři – atomovku, která zničí vše v blízkosti výbuchu, ohňostroj, kde se jednotlivé rakety samy navádí na vaše rudé nepřátele, a “fialovou vlnu” pustošící vše, co ji přijde do cesty ve směru, ve kterém ji vypustíte. Všechny tyto zbraně aktivujete nárazem s nimi. Do čeho nesmíte narazit jsou právě nepřátelské tečky, takový střet znamená vaši nevyhnutelnou smrt a konec hry.

Postupným hubením teček získáváte achievementy ohodnocené body a za jejich určitý počet budete následně odměněni nějakou tou novou zbraní. Jakmile se dostanete k mrazící vlně, červí díře nebo ozubenému štítu, mnohdy pak budou červené tečky prchat před vámi, než vy před nimi. Nemyslete si však, že s takovým arzenálem budete neporazitelní. Shluky teček budou stále narůstat a vy se mnohdy pěkně zapotíte, abyste mezi nimi prokličkovali k nějaké poletující zbrani, abyste jich pár desítek sprovodili ze světa (či z obrazovky).

U achievementů bych se chtěl ještě chvíli zastavit. Ty jsou totiž velice vtipně okomentované, jak můžete vidět v následující přeložených citacích: “Závody ve zbrojení – 2. místo! – Odpálili jste ve hře 30 jaderných bomb. Tím jste zadupali do země předchozí světový rekord dvou bomb.” Druhá po dosažení komba 42x odkazuje na oblíbenou knihu Stopařův průvodce po galaxii: “42 je smysl života, vesmíru a tak vůbec. Právě jsme vám ušetřili spoustu googlování.”

Pokud vás klasický mód omrzí, autoři pro vás připravili i 3 další. “Rudý poplach” je pouze klasickým módem na steroidech, zato Gauntlet je naprosto odlišná hra. Vaším cílem je přežít co nejdéle a přitom sbírat jednotlivé bonusy, které doplňují mizející ukazatel, po jehož vypršení hra skončí. Sbírání není vůbec lehká záležitost, musíte se proplétat ornamenty tvořené nepřátelskými tečkami. Až se po vás sami začnou házet jako sekera nebo nůž, oceníte, že vám hra dopřála 3 životy místo jednoho.

Frostbite je zase sequel oblíbené činnosti rozbíjení zmrzlých teček po zásahu mrazivé vlny. Vaším úkolem je všechny rozbít než dosáhnou druhého konce obrazovky, kde rozmrznou. Poté už budete mít problém se jich zbavit. Jedinou zbraní vám bude ohnivá čára, která se ale objeví pouze za čas.

Grafické zpracování je provedené na jedničku, animace jsou velice efektní a skvěle doplňují celou atmosféru hry. Excelentní je ovšem soundtrack s velice chytlavými melodiemi, které si ještě možná budete broukat nějakou tu hodinu po poslední hře.

Tilt to Live – 2.39 €


A jaké jsou vaše nejnávykovější hry ve vašem iPhone/iPod touch? Jak by vypadal váš top 5? Podělte se o to s ostatními v diskuzi.