iWant

Apple už není nejhodnotnější firmou na světě. Přeskočil ho Alphabet, matka Googlu

iWant

Apple oficiálně přišel o titul nejhodnotnější společnosti na světě. V úterý se před něj po otevření burzy předehnal Alphabet, pod který spadá Google. Výrobce iPhonů přichází o prvenství po více než dvou letech.

Google, který od loňského roku patří do holdingu Alphabet, sdružujícím všechny aktivity původně pod hlavičkou Googlu, se před Apple dostává vůbec poprvé od února 2010 (tehdy měly obě firmy hodnotu pod 200 miliard dolarů). Prvenství pak Apple držel nepřetržitě od roku 2013, kdy v hodnotě překonal Exxon Mobile.

Alphabet v pondělí oznámil velice silné finanční výsledky za poslední čtvrtletí, což se promítlo v růstu jeho akcií. Celkové prodeje mu meziročně vzrostly o 18 procent a nejvíce se dařilo reklamě, výnosy z ní rostly ve stejném období o 17 procent.

AAPL-GOOGL

Technicky se Alphabet dostal před Apple už v pondělí večer po uzavření obchodování na burze, nicméně až úterní znovuotevření trhu potvrdilo, že Apple už skutečně není nejhodnotnější firmou na světě. Aktuálně se tržní hodnota Alphabetu ($GOOGL) pohybuje kolem 550 miliard dolarů, Apple ($AAPL) má hodnotu zhruba 530 miliard dolarů.

Zatímco Googlu a například jeho Gmailu, který v posledním čtvrtletí zaznamenal jednu miliardu aktivních uživatelů, se daří, tratil Alphabet přes 3,5 miliardy dolarů na experimentálních projektech, jako jsou autonomní vozidla, létající balóny s Wi-Fi nebo výzkum prodloužení lidského života. Právě kvůli těmto projektům byl však holding založen, aby se mohl oddělit Google a výsledky byly transparentnější.

Pro investory nicméně bylo klíčové, že celkové výnosy Alphabetu ve výši 21,32 miliardy dolarů překonaly očekávání, a Applu nepomohly ani jeho nedávné finanční výsledky, které sice byly rekordní, jenže v následujících čtvrtletích se očekává například pokles prodejů iPhonů.

Zdroj: Cult of Android, Apple Insider