iWant

iWant

Jablečný týden ’12 #12

iWant

Pitva 3. generace Apple TV, problémy starších Smart Coverů s novými iPady, retina displeje pro počítače Mac nebo další historický rekord akcií Applu. I to se dočtete v dnešním vydání Jablečného týdne.

Rekordní prodeje nového iPadu u AT&T i v Apple Store na 5th Avenue (19. 3.)

O tom, že Apple prodal za čtyři dny tři miliony iPadů, jsme již psali, nicméně se ke startu prodeje nového jablečného tabletu ještě na chvíli vraťme. Americký operátor AT&T totiž informoval, že zaznamenal rekord v počtu prodaných iPadů během jediného dne, přesným číslům se ovšem vyhnul.

„V pátek 16. března AT&T stanovilo nový rekord v počtu prodaných a aktivovaných iPadů během jediného dne, což značí obrovský zájem o nový iPad s největší 4G sítí, která pokrývá téměř 250 milionů uživatelů.“

Dařilo se však také Apple Storům. Jeden z nejznámějších, který stojí na newyorské páté Avenue, měl prodat během prvního dne každou minutu 18 iPadů. Celkově během 12 hodin pak prodal neuvěřitelných 13 tisíc kusů. Denní tržba, která se v tomto obchodě za poslední čtvrtletí pohybovala kolem 700 tisíc, až jednoho milionu dolarů, rázem raketově vylétla na 11,5 milionu dolarů. Apple Store na páté Avenue měl skladem k dispozici pochopitelně více iPadů než kterýkoliv jiný obchod v USA.

Zdroj: MacRumors.com, CultOfMac.com

Pitva nové Apple TV odhalila dvojnásobek paměti RAM (19. 3.)

Kromě iPadu už byla také rozebrána aktuální generace Apple TV, a to jedním z diskutujících na fóru XBMC.org. O upraveném jednojádrovém čipsetu Apple A5 taktovanému na 1 GHz se už vědělo z oficiálních stránek Applu, nicméně pitva odhalila několik dalších zajímavostí. Jednou z nich je přítomnost dvojnásobné paměti RAM o velikosti 512 MB ve srovnání s předchozí generací. Vnitřní flash paměť si zachovala předchozích 8 GB a slouží pouze jako dočasné úložiště při streamování hudby a filmů, které díky lepšímu čipsetu mohou mít rozlišení až 1080p.

Zdroj: AppleInsider.com

Hranice 600 dolarů za akcii Applu definitivně překonána (20. 3.)

Už minulý týden se akcie pohybovaly velmi blízko hranice 600 dolarů za kus, nicméně zatím nebyla pokořena. To se povedlo až tento týden, kdy se přes ni Apple definitivně přehoupl. Nadále si drží titul aktuálního leadera akciového trhu s náskokem přibližně 100 miliard dolarů před druhým Exxon Mobil, hodnota Applu je v současné době přes 560 miliard. V souvislosti s akciemi tento týden Tim Cook na mimořádné konferenci s investory oznámil, že společnost svou finanční rezervu, která činí zhruba 100 miliard dolarů, částečně použije k vyplacení dividend akcionářům.

Aktuální zpráva o pracovních podmínkách dodavatelů je k dispozici (20. 3.)

Po reportážích o podmínkách v továrnách Foxconn, které byly i částečně smyšlené, reagoval Apple prověřením svých dodavatelů nezávislou společností a přislíbil aktualizované informace o zjištěních na svých stránkách. V současné době zde můžete najít novou zprávu ohledně pracovních podmínek v čínských továrnách. Už v únoru byly pracovníkům výrazně zvýšeny platy, aktuálně se Apple zaměřuje na adekvátní pracovní dobu, která měla v minulosti za následek několik desítek sebevražd čínských zaměstnanců Foxconnu.

Zdroj: TUAW.com

Apple odpověděl na stížnosti ohledně zahřívání nového iPadu (20. 3.)

Uživatelé si po koupi nového iPadu často stěžují na to, že se třetí generace jablečného tabletu až příliš zahřívá. Apple tento problém nenechal bez povšimnutí a bleskově skrze server The Loop zareagoval. Zástupce Applu Trudy Muller uvedl:

„Nový iPad přináší úžasný Retina displej, A5X čip, podporu LTE a desetihodinovou výdrž baterie, přičemž všechno běží v souladu s našimi teplotními parametry. Pokud mají zákazníci nějaké problémy, měli by kontaktovat AppleCare.“

Jinými slovy tím Apple naznačuje, že zkrátka větší zahřívání nového iPadu je možné. Podobné problémy nicméně nepociťují všichni uživatelé, a tak zůstává otázkou, jak moc je tento problém vážný.

Zdroj: TheLoop.com

iPhoto pro iOS si za 10 dní stáhl jeden milion uživatelů (21. 3.)

iPhoto pro iOS Apple představil společně s novým iPadem a podobně jako se třetí generací svého tabletu i s novou aplikací zaznamenal velký úspěch. Server The Loop informuje, že si iPhoto během prvních deseti dní stáhl jeden milion uživatelů. Důležité je pak zmínit, že číslo neznačí počet stažení, ale počet uživatelů. To znamená, že Apple do tohoto čísla nezapočítal, pokud si někdo stáhl aplikaci vícekrát.

iPhoto pro iOS najdete v App Store za 3,99 eur, naši recenzi pak zde.

Zdroj: TheLoop.com

Microsoft zakazuje svým zaměstnancům nákup Apple produktů za firemní dotace (21. 3.)

V Microsoftu se rozhodli, že proti Applu nebudou bojovat jen na veřejném poli, ale také u svých zaměstnanců. Členové skupiny starající se v Microsoftu o prodeje, marketing, služby, IT a operace (SMSG) si už nemohou za firemní peníze pořizovat produkty s logem nakousnutého jablíčka. Microsoft to oznámil v interním mailu, který zveřejnila Mary-Jo Foley ze ZDNet.

„Ve skupině SMSG zavádíme nové pravidlo, že Apple produkty (Macy a iPady) se již nemohou nakupovat z peněz naší společnosti. V Americe tyto produkty příští týden odstraníme ze Zones Catalogu, odkud se standardně produkty objednávají. Mimo Ameriku rozešleme všem týmům potřebné informace, aby se vše správně vyřešilo.“

Microsoft tuto zprávu odmítl komentovat, zároveň ji ale ani nedementoval a Foley svému zdroji z Microsoftu věří.

Zdroj: MacRumors.com

Nokia zařízla jablečnou nano-SIM (22. 3.)

Ačkoli se o této záležitosti na internetu příliš nepíše, Apple se snaží prosadit jím navrženou nano-SIM. Ta by měla být menší než všechny tři dosavadní verze – SIM, mini-SIM, micro-SIM. Svůj návrh Apple nedávno předložil Evropskému institutu pro telekomunikační normy (ETSI), avšak Nokia jej zamítla. Důvody jsou zcela prosté a logické. Podle Nokie by totiž nová nano-SIM neměla uváznout ve slotu pro micro-SIM, což právě karta od Applu dělá. K tomu přidejme potřebné dodatečné místo na plošném spoji vyhrazené operátorovi a rozměry jen o málo menší než micro-SIM, a nelze nic jiného, než dát Nokii za pravdu.

Návrh nano-SIM finské společnosti je podle ní samé vyspělejší a má větší šanci na úspěch, protože všechny tři jmenované nedostatky byla schopna odstranit – neuvázne, nepotřebuje zbytečné místo na spoji pro operátora a rozměry jsou výrazně menší. O následníkovi micro-SIM, a tedy v pořadí čtvrté verze SIM, se rozhodne možná již příští týden nebo v týdnech nejbližších. Se svými návrhy mohou zabodovat ještě Motorola a RIM.

zdroj: TheVerge.com

Nový iPad ukazuje stav dobití akumulátoru nepřesně (22. 3.)

iPad 3. generace zjevně uvádí nepřesný údaj o nabití. Přišel na to doktor Raymond Soneira z Displaymate Technologies, když testoval nabíjení tabletu. Podle jeho zjištění se iPad ze sítě dobíjí ještě hodinu po tom, co se ukazatel dostal na hodnotu 100 %. Těžko říct, jaký vliv má na toto zjištění fakt, že kapacita baterie je oproti předchozí generaci přístroje o 70 % vyšší. I Apple na svých stránkách doporučuje tzv. „Trickle charging“, kdy má uživatel nechat přístroj v nabíječce ještě chvíli po dosažení 100% nabití. Nicméně by se mělo jednat zhruba o desetiminutový interval. Hodina, kdy iPad odebírá stejné množství elektřiny ze sítě po oznámení úplného nabití, je přeci poněkud zvláštní.

Zdroj: CultofMac.com

iPhone porazil Blackberry na domácí kanadské půdě (22. 3.)

Zpravodajský server Bloomberg uvedl, že se iPhone stal jedničkou mezi smartphony na kanadském trhu a předehnal tak v prodeji kanadské smartphony Blackberry. Firma RIM sídlící ve Waterloo v Ontariu, která za prodejem těchto telefonů stojí, dlouho těžila ze silné loajality domácích zákazníků. Vloni však na domácím trhu prodala „pouhých“ 2,08 milionu kusů telefonů Blackberry ve srovnání s 2,85 miliony prodaných iPhonů.

V roce 2008, rok po debutu iPhonu, byl přitom počet prodaných chytrých telefonů na kanadském trhu téměř 5:1 ve prospěch Blackberry. V roce 2010 Blackberry trumflo iPhone již „jen“ o půl milionu prodaných kusů. Prodeje kanadských „ostružin“ celosvětově strmě klesají od zahájení prodeje iPhonů a smartphonů s operačnám systémem Android, kterým se naopak daří skvěle.

Zdroj: Bloomberg.com

Některé Smart Covery mají s novým iPadem problém (22. 2.)

Ačkoliv o něco zvýšená tloušťka iPadu ve většině případů nezpůsobila nekompatibilitu s většinou obalů od výrobců třetích stran, problém však vznikl u obalů Smart Cover přímo od Apple. iPad 3. generace má totiž nově senzor polarity magnetu s čímž cupertinská společnost v prvních várkách výroby Smart Coverů nepočítala. U některých tak nefunguje probouzení a uspáváním přístroje při odklápění obalu. Příčinou u těchto starších Smart Coverů je obrácený magnet všitý do obalu, který za funkci probouzení zodpovídá. Apple si je problému vědom a zdarma nabízí výměnu obalu, uspět byste měli i u českých APR obchodů. Nejistá situace však může nastat i ostatních prodejců, kteří nejsou vázaní rozhodnutím Applu, a s reklamací nemusíte uspět.

Zdroj: TheVerge.com

Nizozemský výbor navrhuje, aby vznikly školní učebny vybavené iPady (23. 3.)

Skupina čtyř nizozemských pedagogů a politiků by chtěla naplnit Jobsovu vizi a vytvořit školu, kde se studenti budou vzdělávat pomocí tabletů od Applu. Návrh by mě být předložen v pondělí v Amsterdamu. Plán, nazvaný „Vzdělání pro novou éru“, je navržen tak, aby se studenti učili dovednostem hodných 21. století, a aby posouval hranice toho, co lze udělat ve třídě.

Zatím jde jen o návrh, ale příznivci této myšlenky chtějí otestovat již existující vzdělávací aplikace a podpořit tak jejich rozvoj. „Školy Steva Jobse“, jak by se těmto školám mělo v budoucnu říkat, by mohly otevřít své brány již v srpnu roku 2013. Začátkem letošního roku Apple také spustil iniciativu týkající se digitálních učebnic. Společnost spolupracuje se společnostmi McGraw-Hill, Pearson a Houghton Mifflin Harcourtu, které ovládají 90% trhu s učebnicemi v USA. Apple se momentálně soustřeďuje na středoškolské učebnice, ale zřejmě chce tento projekt rozšířit do všech oblastí a nakonec dospět k Jobsově vizi o digitálním vzdělávání v interaktivních třídách.

Zdroj: MacRumors.com

Mountain Lion naznačuje příchod retina displejů pro Macy (23. 3.)

Retina displeje s vysokým rozlišením by se mohly brzy objevit i v Macích, což naznačují některé prvky prvních testovacích verzí nového OS X 10.8 Mountain Lion. V testovacích sestaveních byly nalezeny ikony s dvojnásobným rozlišením, navíc v místech, kde se to příliš nečekalo. V poslední aktualizaci se objevila s dvojnásobným rozlišením ikona aplikace Messages, některé ikony se zase zobrazovaly chybně – dvakrát větší, než by měly být.

Je tedy skutečně možné, že po iPhonu a iPadu zakotví Retina displej také v počítačích. Spekuluje se, že by se tak mohlo stát už letos v létě, kdy zřejmě přijde revize MacBooků Pro. Patnáctipalcový MBP by pak mohl mít rozlišení 2880 x 1800 pixelů. Podporu vyššího rozlišení přinese do Maců procesor Ivy Bridge od Intelu, který umožní rozlišení až 4096 x 4096 pixelů.

Zdroj: AppleInsider.com

Autoři: Michal Žďánský, Ondřej Holzman, Daniel Hruška, Michal Marek