iWant

Baterie, nejzásadnější část nového iPadu

iWant

Nový iPad přinesl řadu vylepšení – Retina displej s vysokým rozlišením, větší výkon, patrně dvojnásobnou operační paměť a technologii pro přijímání signálu sítí čtvrté generace. To všechno by však nebylo možné, kdyby Apple nevyvinul také novou baterii, která všechny tyto náročné komponenty pohání…

Ač se to na první pohled nezdá, právě inovovaná baterie je v novém iPadu jednou z nejzásadnějších částí. Retina displej, nový A5X čip i technologie pro vysokorychlostní internet (LTE) jsou to, co se na spotřebě energie velmi náročné. Oproti iPadu 2 bylo pro třetí generaci jablečného tabletu třeba vytvořit baterii, která zvládne tak náročné komponenty pohánět a zároveň dokáže vydržet v pohotovosti stejně dlouhou dobu, tedy 10 hodin.

Baterie nového iPadu má proto téměř dvojnásobnou kapacitu. Ta se zvedla z 6 944 mA na neuvěřitelných 11 666 mA, což značí 70% nárůst. Inženýrům v Applu se přitom tak výrazné vylepšení podařilo prakticky bez větších změn ve velikosti či váze baterie. Je nicméně pravda, že nový iPad je oproti druhé generaci o šest desetin milimetrů tlustší.

Baterie v iPadu 2
Baterie v iPadu 2

Podle poznatků z iPadu 2 se dá očekávat, že baterie bude v novém modelu pokrývat téměř celý vnitřek přístroje. Příliš prostoru k manévrování a zvětšování rozměrů ovšem přesto nebyl, a tak Apple pravděpodobně dokázal výrazně zvýšit hustotu energie v jednotlivých částech Li-ion lithium-polymerové baterie, což by byl poměrně výrazný úspěch, kterým si možná v Cupertinu nastavili budoucnost svých zařízení.

Jedinou otázkou tak zřejmě zůstává, jak dlouho bude trvat samotné nabíjení nové výkonné baterie. Bude mít 70% nárůst kapacity na nabíjení vliv a bude tedy dobití trvat dvakrát tak dlouho, nebo si Apple dokázal poradit i s tímto problémem? Jisté nicméně je, že až se nový iPad dostane do prodeje, bude to právě baterie, jež bude poutat zaslouženou pozornost.

Je pravděpodobné, že se stejná baterie objeví i v příští generaci iPhonu, která by tak teoreticky mohla s podporou LTE sítí nabídnout vyšší výdrž než iPhone 4S. A je možné, že se jednou těchto baterií dočkáme i v MacBoocích…

Zdroj: ZDNet.com