iWant

Baterie, nejzásadnější část nového iPadu

iWant

Nový iPad přinesl řadu vylepšení – Retina displej s vysokým rozlišením, větší výkon, patrně dvojnásobnou operační paměť a technologii pro přijímání signálu sítí čtvrté generace. To všechno by však nebylo možné, kdyby Apple nevyvinul také novou baterii, která všechny tyto náročné komponenty pohání…

Ač se to na první pohled nezdá, právě inovovaná baterie je v novém iPadu jednou z nejzásadnějších částí. Retina displej, nový A5X čip i technologie pro vysokorychlostní internet (LTE) jsou to, co se na spotřebě energie velmi náročné. Oproti iPadu 2 bylo pro třetí generaci jablečného tabletu třeba vytvořit baterii, která zvládne tak náročné komponenty pohánět a zároveň dokáže vydržet v pohotovosti stejně dlouhou dobu, tedy 10 hodin.

Baterie nového iPadu má proto téměř dvojnásobnou kapacitu. Ta se zvedla z 6 944 mA na neuvěřitelných 11 666 mA, což značí 70% nárůst. Inženýrům v Applu se přitom tak výrazné vylepšení podařilo prakticky bez větších změn ve velikosti či váze baterie. Je nicméně pravda, že nový iPad je oproti druhé generaci o šest desetin milimetrů tlustší.

Baterie v iPadu 2
Baterie v iPadu 2

Podle poznatků z iPadu 2 se dá očekávat, že baterie bude v novém modelu pokrývat téměř celý vnitřek přístroje. Příliš prostoru k manévrování a zvětšování rozměrů ovšem přesto nebyl, a tak Apple pravděpodobně dokázal výrazně zvýšit hustotu energie v jednotlivých částech Li-ion lithium-polymerové baterie, což by byl poměrně výrazný úspěch, kterým si možná v Cupertinu nastavili budoucnost svých zařízení.

Jedinou otázkou tak zřejmě zůstává, jak dlouho bude trvat samotné nabíjení nové výkonné baterie. Bude mít 70% nárůst kapacity na nabíjení vliv a bude tedy dobití trvat dvakrát tak dlouho, nebo si Apple dokázal poradit i s tímto problémem? Jisté nicméně je, že až se nový iPad dostane do prodeje, bude to právě baterie, jež bude poutat zaslouženou pozornost.

Je pravděpodobné, že se stejná baterie objeví i v příští generaci iPhonu, která by tak teoreticky mohla s podporou LTE sítí nabídnout vyšší výdrž než iPhone 4S. A je možné, že se jednou těchto baterií dočkáme i v MacBoocích…

Zdroj: ZDNet.com
 • unbelievable

  Můžu se zeptat odkud pochází tato informace o nárůstu kapacity? Díky…

 • Erik

  lithium-polymer, nie li-ion.

 • Novtom

  O šest desetin centimetru :-), o šest desetin milimetru by to byl narust ani ne 1 mm

  • Z Fabsic

   6 destatin centimetru je 6 milimetrov… a to je blbost ze ipad je hrubsi o 6 mm, clanku je to napisane spravne ipad 2 hrubka 8.8 new ipad hrubka 9.4 rozdiel je 0.6 mm co je 6 desatin milimetra

  • delta11

   Ne, je to opravdu o šest desetin milimetru. iPad 2 byl tlustý 8,8mm a nový iPad je tlustý 9,4mm. Takže o 0,6mm.

  • Host


   O šest desetin centimetru :-), o šest desetin milimetru by to byl narust ani ne 1 mm “

   Ano, presne takovy narust tam je, o 0,6 mm :P

 • Host

  Škoda, že ono „LTE“ bude s největší pravděpodobností v Evropě nepoužitelné…. :-(

 • Nick Flyer

  Tak mohli by pak vyrábět tak výkonnou baterii i jako náhradní díl do „starých“ IPhonů. Tam by mi asi investice nebylo líto. Mám 4S a výkon je super ten vyšší nepotřebuju, ale kdyby to na jedno nabití vydrželo dvojnásobný čas tak bych jásal.

 • Ondřej Štětka

   lithium-polymerová baterie = Li-Pol, podle mého nebude mít jednou tak velkou nabíjecí dobu, jelikož se zvětší odebíraný proud baterie bude se moci zvětšit i nabíjecí prod který může být v některých případech i 10x větší než je proud vybíjecí

 • Lwf

  pominu-li klasicky rozpor mezi bateriemi a akumulatory – nemeri se nahodou kapacita akumulatoru v amperhodinach nebo miliamperhodinach? Anebo v apple rovnou nove jednotky? Slovni spojeni o „hustote energie“ je taky jako ze star treku ;)

  • Host

   Hustota energie je naprosto bezny termin a vztahuje se na jednotku objemu baterie.

 • Je to jednoduché jako facka – ve specifikaci je, že akumulátor má kapacitu 42,5 W, nabíječka má 10 W (opět dle specifikace), takže nabíjení z nuly na 100% bude trvat v ideálním případě 4 hodiny a 15 minut. Běžný USB port má 5V / 0,5A = 2,5 W = nabíjení bude trvat 17 hodin (= běžný USB port nebude stačit ani na běžnou spotřebu iPadu, natož aby ho i nabíjel). Nabíjecí „USB port“, který mají ale jenom některé stroje, jsou schopné dát cca 5,5 W max. = nabíjení vypnutého iPadu za nějakých 8 hodin nebo +- pokrytí běžné spotřeby (zapnutý iPad se nebude ani nabíjet, ani vybíjet).

  42,5W baterka je každopádně docela síla, levné notebooky kolikrát ani nemají víc, Macbook Pro má 60W…