iWant

Jablečný týden ’12 #9

iWant

V devátém Jablečném týdnu letošního roku si představíme novou jablečnou reklamu, konkurenci pro Siri, film věnovaný Stevu Jobsovi či nový Apple Store v Nizozemsku. Se Stevem Wozniakem se také podíváme na ceny akcií kalifornské společnosti…

Apple vypustil novou reklamu na iCloud (26. 2)

Apple odhalil další reklamu na iPhone 4S, která se zaměřuje na iCloud. Televizní spot s názvem iCloud Harmony je jen prostřihem synchronizace hudby, fotek, kalendářů, aplikací, kontaktů a knih napříč Macy, iPady a iPhony, hlasový komentář tentokrát není žádný.

[youtube id=“DD-2MQMNlMw“ width=“600″ height=“350″]

Zdroj: MacRumors.com

Apple představuje Developer ID (27. 2.)

Ne všichni vývojáři chtějí svůj software distribuovat skrze Mac App Store. Apple jim chce nyní dovolit i přesto zůstat co nejdůvěryhodnějšími tím, že zavádí Developer ID. Každý vývojář opatřený tímto „certifikátem“ uživatelům dává najevo, že jeho software je seriózní a nemusí se z jeho strany bát podrazů ve formě malwaru a podobných špatností. Spolu s novou funkcí Mountain Lion, která slouží k rozpoznávání aplikací podepsaných právě skrze Developer ID, by se mělo jednat o efektivní způsob, jak zamezit instalaci nežádoucích programů. I software bez digitálního podpisu půjde nainstalovat, vždy se však objeví upozornění.

Zdroj: 9to5Mac.com

Siri má úspěšnou sestřičku Evi a to se Applu nelíbí (27. 2.)

Evi je jakousi alternativou k Siri pro ostatní telefony. Na rozdíl od Siri však k rozpoznávání hlasu využívá službu Nuance a pro vyhledávání pak službu Yelp. Podle vývojářů True Knowledge si aplikaci stáhlo už 200 000 uživatelů. Apple nyní hrozí, že aplikace stáhne úplně. Přitom Evi není v App Store žádný zelenáč a prošli s už několika aktualizacemi.

Důvodem stažení má být podobnost s existující Siri, což je v rozporu s pravidly, podle kterých budou zamítnuty aplikace, jež budou podobné s existujícími Apple produkty a budou tak mást uživatele. Nicméně Apple nejedná zdaleka tak agresivně a naopak spolupracuje s vývojáři na odstranění podobností, aby mohla aplikace v App Store setrvat.

Zdroj: CultofMac.com

Oficiální aplikace pro Twitter nyní s reklamou (28. 2.)

Jelikož je oficiální Twitter aplikace zdarma a Twitter také potřebuje/chce vydělávat, budou se nově v timeline objevovat reklamní tweety v rámci účtů společností, které sledujete. Tweety se budou zobrazovat jako všechny ostatní, tedy je lze jednoduše ignorovat. Také v nabídce uživatelů doporučených ke sledování se budou objevovat reklamní účty.

Reklamní tweety nalezneme i ve výsledcích vyhledávání, Twitter ale říká, že se uvidíme pouze relevantní výsledky a pokud se nám takové zdát nebudou, můžeme se jich zbavit prostým vyšoupnutím z displeje.

Toto platí pro iOS i Android. V případě iPadu se ovšem tyto aktualizace objeví až po aktualizaci Twitter klienta z App Store. Pokud vám pak reklamy budou vadit hodně, můžete sáhnout po některém z placených Twitter klientů.

Zdroj: CultOfMac.com

Film John Carter je věnovaný Stevu Jobsovi (29. 2.)

Steve Jobs se zasadil nejen o několik revolucí ve světě mobilních telefonů a počítačů, ale také v prostředí filmu, kde vybudoval jedno z nejznámějších studií Pixar. Jedním z nejlepších režisérů Pixaru je Andrew Stanton, jenž velel také snímku John Carter, který přijde do kin během března. Ačkoliv nejde přímo o produkci Pixaru, Stanton se rozhodl, že právě tento dobrodružný fantasy film věnuje loni zesnulému Stevu Jobsovi. V závěrečných titulkách se tak zobrazí:

„Věnováno památce Steva Jobse, který je pro nás všechny inspirací“

Důvod, proč Stanton nepočkal na nějaký ryze „pixarský“ kousek, je jednoduchý. Úspěšnému režisérovi se totiž nechtělo čekat příliš dlouho a nesmazatelnou památku na Steva Jobse chtěl vytvořit co možná nejdříve. O všem navíc hovořil s Jobsovou manželkou.

Zdroj: CultOfMac.com

Apple vydal dvě aktualizace EFI firmwarů pro iMac a MacBook Pro (1. 3.)

Apple vydal dvě aktualizace pro 15palcový MacBook Pro (late 2008) a iMacy.

iMac Graphic FW Update 3.0 opravuje s obrazem na iMacích, který se může „za určitých podmínek“ zmrazit. Aktualizace má 481 KB a ke stažení je nutné mít OS X Lion.

MacBook Pro EFI Firmware Update 2.0 je určený pro 15palcové MacBooky Pro z konce roku 2008, u nichž může docházet k blikání displeje. Aktualizace má 1,79 MB a pro instalaci vyžaduje OS X 10.5.8, OS X 10.6.8 nebo OS X 10.7.3.

Zdroj: AppleInsider.com

Wozniak věří, že cena za jednu akcii Applu může vzrůst na 1000 dolarů (1. 3.)

Cena akcií Applu v posledních měsících raketově stoupá. V polovině února se cena za jednu akcii přehoupla přes 500 dolarů a spoluzakladatel společnosti Steve Wozniak věří, že jednou klidně může atakovat dvojnásobnou hranici. Wozniak svou hypotézu zakládá především na tom, že Apple nevidí jen jako jednu obrovskou společnost, ale kvůli silným produktům jako iTunes, OS X, iPhone, iPad, Mac jako několik velkých společností v jedné. Wozniak se rozpovídal v rozhovoru pro CNBC:

“Lidé o tisíci dolarech za akcii mluví. Nejprve tomu nechcete uvěřit, ale nakonec podlehnete, a to trh s akciemi nesleduji. Apple je na velké vítězné vlně, protože nabízí několik velkých produktů, které jsem již zmínil, a všechny dohromady spolupracují tak dokonale, že pokud si koupíte produkt od jiné společnosti, zdaleka to neudělá tolik, jako když si koupíte jeden od Applu. Apple tak má stále velký potenciál pro růst.”

Aktuálně se cena za akcii pohybuje kolem 540 dolarů a analytici předpokládají, že s představením iPadu 3 může v nejbližší době nadále růst.

Zdroj: CultOfMac.com

Apple se stal popáté v řadě nejobdivovanější společností světa (1. 3.)

Magazín Fortune opět vyhlásil žebříček nejobdivovanějších společností a Apple stejně jako čtyři roky předtím předběhl firmy jako Google, Coca-Cola, Amazon nebo IBM. Fortune přední umístění Cupertinské společnosti odůvodňuje následovně:

„Roční zisk společnosti se vyšplhal na 108 miliard amerických dolarů, čemuž pomohl především 81% navýšení prodeje iPhonů. Nebyl to však jen mimořádný úspěch iPhone 4S, který způsobil tento skok. Velkou roli sehrál i iPad 2, který zaznamenal 334 % růst. Všeobecný nárůst prodeje vysvětluje, proč akcie stouply během fiskálního roku o 75 °na hodnotu 495 dolarů.“

Pátým vítězstvím v řadě se Apple zařadil po bok General Electronic. Pokud vyhraje i příští rok, stane se v žebříčku Fortune nedostižným rekordmanem.

Zdroj: TUAW.com

EA pohřbilo Battlefield 3: Aftershock (1. 3.)

Electonic Arts uvedlo po vydání úspěšné hry Battlefield 3 sequel pro iOS s podtitulem Aftershock. Jednalo se o čistě multiplayerovou hru zdarma, jež měla přinést ochutnávku z nového titulu, která je pro hru více hráčů vyhlášená. Aftershock však byl velkým zklamáním a díky problémům s navazováním spojení a dalším chybám si vysloužil nelichotivé hodnocení v App Store. EA se proto raději rozhodlo hru úplně stáhnout a prohlásilo, že se zde hra už neobjeví. Tomu se říká debakl se vším všudy.

Zdroj: TUAW.com

Další vítězství u soudu, tentokrát proti Motorole (1. 3.)

Apple zaznamenal další vítězství u soudního dvora, tentokrát v Německu proti společnosti Motorola Mobility, která brzy bude spadat pod křídla Googlu. Jednalo se o patent týkající se galerie fotografií. Motorola svou implementací galerie do mobilních zařízení podle rozhodnutí soudu patent porušila. Bude tak muset vyvinout zcela novou galerii fotografií, Apple navíc může společnost donutit, aby stáhla dosavadní produkty z německých prodejen, což by mohlo negativně ovlivnit prodeje telefonů Motoroly na německém území.

Zdroj: TUAW.com

V Nizozemsku otevřeli nádherný Apple Store (3. 3.)

V Nizozemsku v sobotu otevřeli první Apple Store v zemi a my můžeme konstatovat, že se opravdu povedl. Retail obchod s logem nakousnutého jablíčka se nachází v Amsterdamu a jde o další úžasné spojení skla, kovu a minimalistického designu, jak je u Applu zvykem. Na fotografie, které ze slavnostního otevření pořídil Rick van Overbeek, se můžete podívat na Flickru.

Zdroj: TUAW.com

25 nejlepších aplikací všech dob v App Store (3. 3.)

Apple v souvislosti s 25 miliardami stažených aplikací zveřejnil žebříček nejstahovanějších aplikací za celou dobu existence App Store. Podobný žebříček sestavil již loni při 10 miliardách, ovšem od té doby také změnil algoritmus pro generování žebříčku, jež více odráží spokojenost uživatelů s aplikacemi a ne pouze počet stažení. Pro každou zemi se seznam liší, pět nejstahovanějších aplikací jsme pro vás vypsali, celý Top 25 naleznete v App Store.

[one_fourth last=“no“]

iPhone placené

 1. Angry Birds
 2. WhatsApp Messanger
 3. Angry Birds Seasons
 4. Fruit Ninja
 5. Cut the Rope[/one_fourth]
[one_fourth last=“no“]

iPhone zdarma

 1. Facebook
 2. Skype
 3. Viber
 4. Angry Birds Free
 5. Shazam[/one_fourth]
[one_fourth last=“no“]

iPad placené

 1. Pages
 2. Numbers
 3. Angry Birds HD
 4. Angry Birds Seasons HD
 5. Garageband[/one_fourth]
[one_fourth last=“yes“]

iPad zdarma

 1. Skype
 2. iBooks
 3. Angry Birds HD Free
 4. Calculator for iPad Free
 5. Angry Birds Rio HD Free[/one_fourth]

 

Autoři: Michal Žďánský, Ondřej Holzman, Tomáš Chlebek