iWant

iWant

Jak jsem našel ukradený iPhone

iWant

Krádež telefonu je nepříjemná věc. Apple nicméně poskytuje skvělou službu Find My iPhone, díky které je možné ztracený nebo ukradený mobil najít. Jeden z našich čtenářů se s námi podělil o svůj takřka detektivní příběh při hledání ukradeného iPhonu:

To, že se telefony kradly, kradou a budou krást je jasná věc. Každý si pamatuje kázání rodičů, že si na své věci má dávat pozor, protože málokdy je zloděj dopaden. V dnešní době to není lepší, policie je k drobným krádežím stále slepá. Sám jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži.

Byl pátek navečer, když jsem se s přítelkyní hádal přes iMessage (já iPhone 4S, ona iPhone 4). Byla s kamarádkou v centru Prahy, když mi najednou přestala odepisovat. Myslel jsem, že se na mě naštvala a neřešil jsem to. Po pár minutách mi volá neznámé číslo, čekám, že to bude zase nějaký průzkum operátora, zvedám už s otráveným tónem: „Prosim?“ „No, miláčku, to jsem já, ukradli mi telefon!“ ozvalo se z druhého konce. Hned jsem samozřejmě na nějakou hádku zapomněl a stal se ze mě detektiv: „Kde, kdy, jak?“ Dostává se mi odpovědí: „Na Újezdě, asi před 15 minutama a prostě se o mě otřel nějakej chlap s golfovym kočárkem a hned zas nastoupil do tramvaje.“

Okamžitě najíždím na icloud.com, přes její uživatelské údaje se přihlašuji (znám je, protože jsem jí zakládal účet) a hned vidím, kde se telefon nachází: Národní třída. Beru telefon, volám linku 158. Sděluji, co se přihodilo, strážník se mě ptá, kde bydlím. Odpovídám, že na Praze 6, Vokovicích, obratem jsem dostal kontakt na zdejší policejní stanici. Volám tedy tam. Vokovický strážník se diví, proč volám tam, když se to stalo na Újezdě, a ten telefon je teď na Národní, ale neposílá mě do „háje“, místo toho kontaktuje kolegy na „Národce“ a ozve se mi zpět s bližšími informacemi.

Já se zatím vydávám na cestu, přítelkyni říkám, že telefon je na Národní, ať tam s kamarádkou jedou, ale ať jsou opatrné. Na Dejvické mi volá vokovický strážník, že mluvil s kriminálkou pro Prahu 1, která se specializuje na drobné krádeže, a že mi tak za čtvrt hodiny zavolají.

Celou cestu z Můstku na Národní třídu, co jsem šel pěšky, jsem koukal po lidech, jestli neuvidím někoho se skládacím kočárkem. Find my iPhone mi zobrazovalo polohu někde okolo nákupního centra MY, celkem dost nepřesně. Sešel jsem se s přítelkyní a její kamarádkou a čekali jsme na policisty. Po chvilce se ozvali, že za pár minut budou před „Májem“. Čekali jsme a já neustále refreshoval Find My iPhone, žádná změna. Policisté dorazili, vše jsme s nimi probrali, popsali jim telefon, že šlo o černý iPhone 4 s prasklým zadním sklem a že byl v bílém obalu s králičíma ušima. iPhone se na Find My iPhone stále nehýbal, zkusil jsem poslední věc, co mě napadla – aplikaci zabít přes multitasking bar a znovu zapnout. A hele! Telefon se pohnul. Teď to ukazovalo, že je v MY. Vydali jsme se s jedním kriminalistou „courat“ nákupním centrem, třeba ho přítelkyně pozná. Marně. Ukradený iPhone se pak už vybil, protože zrovna jako naschvál měla ten den přítelkyně málo baterky.

Zkoušeli jsme ještě všechny možné obchody okolo, jestli si tam zloděj nekupoval třeba nabíječku, také nic. Až jeden z kriminalistů objevil v tamním bazaru někoho, kdo se snažil prodat iPhone, všichni jsme tam nadšeně běželi. Ale byl to iPhone 3G. Jeden z kriminalistů musel dotyčné „nálezce“ odvést na stanici a vše s nimi probrat. Druhý kriminalista ještě zůstal s námi venku, protože se dozvěděl, že by se do toho samého bazaru měl někdo vrátit před osmou hodinou večer a prodat tam iPhone. Bohužel nás nakonec také musel opustit, protože u těch „nálezců“ našli ještě notebook. My jsme čekali asi do půl deváté a pak jsme to vzdali i my a jeli domů.

Zablokovali jsme sim kartu a celý víkend jsem kontroloval Find My iPhone. Přidal jsem přítelčin mail do svého klienta a nastavil, aby mi přišel email, až se telefon objeví. Teď ovšem nastal problém. Tím, že jsme zablokovali sim kartu, bude potřeba, aby se zloděj s iPhonem připojil na wifi, abych ho mohl lokalizovat na Find My iPhone. Další věc, z čeho jsem měl strach, byla, že dotyčný buď smaže iCloud účet, protože jsem ho přítelkyni nezamkl (návod pod článkem) nebo že udělá restore. V obou případech bych telefon už nemohl najít.

V neděli jsem už ztratil naději, že by se telefon mohl najít a poslal jsem přes iCloud příkaz, ať se telefon vymaže, což by znamenalo, že už ho neuvidím na Find My iPhone ani když bude aktivní. To se zřejmě nějak nepovedlo a zloděj si asi nebyl vědom toho, že je možnost telefon sledovat, protože se s ním v pondělí ráno připojil na wifi v KFC na Národní třídě, v nějakém domě poblíž a na tramvajové zastávce Anděl. Vyrazil jsem tedy znovu na policii, tam jsem se ale dozvěděl, že mám jít za kriminálkou, že státní policie na to má moc „osekané“ pravomoce.

V úterý se telefon objevil znova, na tomtéž místě co naposled a po chvíli zase přestal být aktivní. Vypravili jsme se tedy na centrálu kriminální policie, abychom se zhruba po hodinovém čekání dozvěděli, že to není ani ještě nahlášeno. Měli jsme totiž zato, že telefonát v 21. století stačí, ale ne, vše se dělá pěkně postaru. Poslali nás tedy na státní policii to nahlásit. Což celkově trvalo asi 3 hodiny a policisté u toho nebyli zrovna dvakrát příjemní.

Po pár dnech, přesněji v pátek, mi to všechno došlo. Z psychologického hlediska se jedná o tzv. „Aha efekt“, kdy všechno do sebe zapadne. Na zastávce Anděl je přeci Mobil pohotovost, tedy ten telefon bude s největší pravděpodobností tam.

S přítelkyní jsme vstoupili do bazaru a zaujatě si prohlíželi iPhony, který bude omlácený podobně jako ten její. Měli jsme jeden vyhlídnutý, sjeli jsme k ní domů pro krabičku a naučili se nazpaměť sériové číslo. Telefon jsem si pak v bazaru půjčil, při rádoby náhodném zkoušení jsem zabrouzdal do informací o telefonu a sériové číslo se shodovalo. Poprosil jsem je tedy, jestli mi ho tam schovají, že si jenom skočím vybrat peníze. Zavolali jsme policii, nastaly zase nějaké zmatky s tím, kdo má přijet a kdo to může přebrat atd. U přebírání telefonu policií jsme už nebyli, protože jim trvalo pár hodin, než se pro něj někdo zastavil. Nicméně po týdnu papírování přítelkyně dostala svůj telefon zpět.

Pokud se vám stalo totéž, tak doufám, že vám tento článek ukázal, že máte skoro stejné možnosti jako policie a záleží pouze na vás, jak moc chcete svoje zařízení zpět. Rozhodně nemusíte nechávat vše na policii, ale samozřejmě to nedělejte bez ní!

Komu se to nestalo a má strach, že by mohlo, zde je návod, jak aktivovat Find my iPhone a zamknout iCloud účet: www.apple.com/icloud/setup/

Zapnutí Find my iPhone

  • Pokud již iCloud používáte, běžte do Nastavení (Settings) → iCloud.
  • Přesvědčte se, že máte zapnutý Hledat iPhone (Find my iPhone).

Zamknutí iCloud účtu

  • Jděte do Nastavení (Settings) → Obecné (General) → Omezení (Restriction).
  • Zadejte si libovolný kód (ale pamatujte si ho, jinak vás bude čekat restore).
  • Pokud otevíráte Omezení poprvé, pravděpodobně budete vyzváni k opakovanému zadání kvůli kontrole.
  • Nyní klepněte na Účty a zaškrtněte Nepovolovat změny.
  • Nyní by nemělo být možné otevřít Nastavení (Settings) → iCloud ani Twitter, pokud vlezete do Pošta, kontakty, kalendáře, měly by vaše účty být šedivé.
  • Omezení opět vypnete v Nastavení (Settings) → Obecné (General) → Omezení (Restriction) po zadání čtyřmístného kódu, který jste si zvolili.

Autor: Honza Řezník (@honza_reznik)