iWant

Jak na Macu nainstalovat Windows přes Boot Camp

iWant

Dnes si ukážeme, jak nainstalovat Windows na MacBook či jakékoliv jiné zařízení s OS X. Zapálený Mekař to může sice považovat za svatokrádež, ale bohužel ani dnes nejsou všechny typy tiskáren, skenerů, hypotečních kalkulaček a spousta dalšího kompatibilní s OS X. Nemluvě o tom, že draze zakoupené licence na CAD, Adobe a další by se také neopouštěly lehce.

Způsob instalace, který si ukážeme, využívá řešení přímo od Applu, které je velice jednoduché. Jmenuje se Boot Camp a díky němu je možné na rozdíl od virtualizačních nástrojů spouštět vždy jen jeden systém, tedy buď OS X, nebo Windows. Instalace je nicméně velice snadná a projdeme ji krok po kroku.

K instalaci Windows stačí USB flash disk o velikosti alespoň 8 GB a instalační CD nebo ISO obraz s Windows.

 1. Začneme tím, že si otevřeme Finder.Krok_1
 2. Po levé straně v menu zvolíme „Aplikace“.Krok_2
 3. Ve složce „Aplikace“ otevřeme „Utility“.Krok_3
 4. Najdeme aplikaci „Průvodce pro Boot Camp“ a spustíme ho.
  Krok_4
 5. Po otevření programu klikneme vpravo dole na možnost Pokračovat.
  Krok_5
 6. Nyní zasuňte prázdný USB flash disk naformátovaný na systém souborů FAT do USB portu.
 7. Pokud instalujete Windows z ISO souboru tak v okně, které se nám otevře, označíte všechny možnosti a následně kliknete na tlačítko Pokračovat. Pokud instalujete z CD ROM, pak zaklikněte pouze druhou a třetí možnost; klikněte na Pokračovat a v návodu přeskočte na bod 10.
  Krok_6_USB
 8. Klikneme na tlačítko Vybrat…
  Krok_7_USB
 9. Vybereme ISO soubor s instalací Windows a klikneme na tlačítko Otevřít.
  Krok_8USB_8_usb
 10. Označíme USB flash disk, který jsme připojili již dříve (je-li připojena pouze jedna, pak je již označena automaticky), a klikneme na tlačítko Pokračovat.
  Krok_10
 11. Nyní bude MacBook stahovat podpůrný program a veškeré ovladače potřebné pro Windows. To může trvat i 2 až 3 hodiny v závislosti na vytížení serverů Applu.
  Krok_11
 12. Pokud máte MacBook chráněný heslem, je potřeba jej zadat. Posléze potvrdíme tlačítkem Přidat pomocný nástroj.
  Krok_12
 13. Nyní na posuvníku nastavíme, kolik diskového prostoru se přiřadí pro Windows a kolik pro OS X. Toto rozložení pak již nelze změnit. Je tedy třeba uvažovat dopředu. Poté klikneme na Instalovat.
  Krok_13
 14. Jakmile je instalace hotová, restartuje se počítač a pokračuje klasická instalace Windows.
  Krok_14
 15. Během instalace Windows se spustí aplikace Boot Camp, který nainstaluje veškeré ovladače. Na okně, které se otevře, klikneme na tlačítko Další.
  Krok_15
 16. Nyní se budou pár minut instalovat ovladače.
  Krok_16
 17. Klikneme na Dokončit a máme hotovo.
  Krok_17
 18. Od teď při startu MacBooku podržíme na klávesnici tlačítko Alt a objeví se nabídka s označením disků. Stačí vybrat, který z požadovaných systémů chcete aktivovat.
  vbr_system

Hlavní výhodou Boot Campu oproti virtualizaci systému (Parallels, Virtual Box) je, že druhý systém „spí“ a nijak tedy hardwarově (výkonově) nezatěžuje MacBook. Nevýhodou je nutnost restartartovat MacBook při změně systému.

Jaké nepříjemnosti Vás můžou potkat? Hlavní jsou tři:

 • Po nainstalování Windows nereagují na připojení USB.
 • Při startu instalace Windows nenajdou bootovací médium.
 • Při startu instalace Windows spadnou s chybovou hláškou, že je instalační médium poškozeno.

Za všechny výše uvedené problémy může v drtivé většině případů špatná verze Boot Campu. Tedy hlavně to, že neinstalujete správnou verzi Boot Campu pro daný typ MacBooku. Všechny verze Boot Campů pro všechny druhy MacBooků najdete ke stažení na webu Applu.

Tento návod má sloužit hlavně úplným nováčkům. Pokud byste si přesto nevěděli rady, můžete využít podpory MacBookárny, a to na online chatu na macbookarna.cz nebo na telefonním čísle 603 189 556.

Návod je převzatý z MacBookarna.cz, jedná se o komerční sdělení.