iWant

Jak na Macu nainstalovat Windows přes Boot Camp

iWant

Dnes si ukážeme, jak nainstalovat Windows na MacBook či jakékoliv jiné zařízení s OS X. Zapálený Mekař to může sice považovat za svatokrádež, ale bohužel ani dnes nejsou všechny typy tiskáren, skenerů, hypotečních kalkulaček a spousta dalšího kompatibilní s OS X. Nemluvě o tom, že draze zakoupené licence na CAD, Adobe a další by se také neopouštěly lehce.

Způsob instalace, který si ukážeme, využívá řešení přímo od Applu, které je velice jednoduché. Jmenuje se Boot Camp a díky němu je možné na rozdíl od virtualizačních nástrojů spouštět vždy jen jeden systém, tedy buď OS X, nebo Windows. Instalace je nicméně velice snadná a projdeme ji krok po kroku.

K instalaci Windows stačí USB flash disk o velikosti alespoň 8 GB a instalační CD nebo ISO obraz s Windows.

 1. Začneme tím, že si otevřeme Finder.Krok_1
 2. Po levé straně v menu zvolíme „Aplikace“.Krok_2
 3. Ve složce „Aplikace“ otevřeme „Utility“.Krok_3
 4. Najdeme aplikaci „Průvodce pro Boot Camp“ a spustíme ho.
  Krok_4
 5. Po otevření programu klikneme vpravo dole na možnost Pokračovat.
  Krok_5
 6. Nyní zasuňte prázdný USB flash disk naformátovaný na systém souborů FAT do USB portu.
 7. Pokud instalujete Windows z ISO souboru tak v okně, které se nám otevře, označíte všechny možnosti a následně kliknete na tlačítko Pokračovat. Pokud instalujete z CD ROM, pak zaklikněte pouze druhou a třetí možnost; klikněte na Pokračovat a v návodu přeskočte na bod 10.
  Krok_6_USB
 8. Klikneme na tlačítko Vybrat…
  Krok_7_USB
 9. Vybereme ISO soubor s instalací Windows a klikneme na tlačítko Otevřít.
  Krok_8USB_8_usb
 10. Označíme USB flash disk, který jsme připojili již dříve (je-li připojena pouze jedna, pak je již označena automaticky), a klikneme na tlačítko Pokračovat.
  Krok_10
 11. Nyní bude MacBook stahovat podpůrný program a veškeré ovladače potřebné pro Windows. To může trvat i 2 až 3 hodiny v závislosti na vytížení serverů Applu.
  Krok_11
 12. Pokud máte MacBook chráněný heslem, je potřeba jej zadat. Posléze potvrdíme tlačítkem Přidat pomocný nástroj.
  Krok_12
 13. Nyní na posuvníku nastavíme, kolik diskového prostoru se přiřadí pro Windows a kolik pro OS X. Toto rozložení pak již nelze změnit. Je tedy třeba uvažovat dopředu. Poté klikneme na Instalovat.
  Krok_13
 14. Jakmile je instalace hotová, restartuje se počítač a pokračuje klasická instalace Windows.
  Krok_14
 15. Během instalace Windows se spustí aplikace Boot Camp, který nainstaluje veškeré ovladače. Na okně, které se otevře, klikneme na tlačítko Další.
  Krok_15
 16. Nyní se budou pár minut instalovat ovladače.
  Krok_16
 17. Klikneme na Dokončit a máme hotovo.
  Krok_17
 18. Od teď při startu MacBooku podržíme na klávesnici tlačítko Alt a objeví se nabídka s označením disků. Stačí vybrat, který z požadovaných systémů chcete aktivovat.
  vbr_system

Hlavní výhodou Boot Campu oproti virtualizaci systému (Parallels, Virtual Box) je, že druhý systém „spí“ a nijak tedy hardwarově (výkonově) nezatěžuje MacBook. Nevýhodou je nutnost restartartovat MacBook při změně systému.

Jaké nepříjemnosti Vás můžou potkat? Hlavní jsou tři:

 • Po nainstalování Windows nereagují na připojení USB.
 • Při startu instalace Windows nenajdou bootovací médium.
 • Při startu instalace Windows spadnou s chybovou hláškou, že je instalační médium poškozeno.

Za všechny výše uvedené problémy může v drtivé většině případů špatná verze Boot Campu. Tedy hlavně to, že neinstalujete správnou verzi Boot Campu pro daný typ MacBooku. Všechny verze Boot Campů pro všechny druhy MacBooků najdete ke stažení na webu Applu.

Tento návod má sloužit hlavně úplným nováčkům. Pokud byste si přesto nevěděli rady, můžete využít podpory MacBookárny, a to na online chatu na macbookarna.cz nebo na telefonním čísle 603 189 556.

Návod je převzatý z MacBookarna.cz, jedná se o komerční sdělení.

 • Martin

  Zdravim, když sem i restartuje macbook, tak mi nenaběhne ta instalace, ale normálně os x …. PS: v Bootcampu jsem musel nějak přes .plist nastavit aby se mi tam vubec ta možnost vytvořit disk na flashce ukázala (macbook pro 2011 late)

 • swenak

  Mám za to, že toto je starý postup. Nemluvě o tom, že verzi bootcamp si řeší osX a tak nevím, jaky by někdo použ nesprávnou. Jiná věc by byla stáhnout ji ručně a instalovat ručně ve Windows, ale to se nedělá tímto postupem. A taky mám z to, že na špatnou verzi setup upozorňuje.

 • Jindřich

  Chválím Vám úmysl, pomoci a věnování Vašeho času k vytvoření tohoto návodu. Jsou tu však jisté nepřesnosti.
  1. Screeny obsahují neaktuální operační OS X systém. Pokud má člověk nainstalovaný El Capitan není možné vytvořit instalaci nižší verze než Windows 8.

  2. USB flash disk či jiné externí uložiště není třeba formátovat na FAT, protože o samotný formát tohoto média se postará průvodce bootcampem při zvolení vytvoření spouštěcího media.

  3. V nové verzi bootcampu pod El Capitanem stačí, pokud si verzi Windows zakoupíte (prodává se v krabici s Flash diskem od Microsoftu), který sám o sobě slouží jako bootovací médium, stačí Vám pak na jinou flashku či externí disk stáhnout pouze ovladače pro bootcamp na obrázcí krok 2 a 3 a provést instalaci.

  Velmi důležitým krok je po spuštění instalace windows Mac bude sám restartován zvolit oddíl (nazvaný bootcamp) zformátovat jinak k žádné instalaci nedojde.

  Čekal bych u takovéhoto příspěvku, takovéto zásadní povahy propracovanost a odbornost a ne vyrabování internetu a stažení (různých screenů) jen proto abych zvýšil sledovanost a nakonec čtenáři a uživateli způsobil hodiny trápení proč to nejde.

  Ale jinak snaha se cení.

  Pěkný večer

 • Jarek O

  Jak to vše vypadá jednoduše a idylicky… Pokud ovšem neinstalujete na starší MBP (v mém případě early 2011), ve kterém jste DVD mechaniku vyměnili za druhý disk. Po cca 20 člověkohodinách pročítání postřehů na netu v angličtině, němčině a ruštině jsem nakonec zkompiloval postup, po kterém se mi podařilo naistalovat Win 10 (i když tento Mac prý desítky nepodporuje!) – a to byl pocit, jako bych vystoupal na Everest :)). Krom jiného se musí (jak už níže popisuje Martin) přepsat Info.plist a jediné bootování co zabralo bylo přes rEFIt. Je tam ještě spousta věcí co se musí, na krátký popisek to není ;). Jen musím sarkasticky poznamenat, že si na tom vylámali zuby 3 ajťáci z mého okolí (a to mají mnohaleté zkušenosti jak s Mac, tak i Win).

  • zbynda

   V vám se to nakonec nějak podařilo? Vím, že jsem jednou instalaci na podobný Macbook zkoušel a skončil jsem tak, že jsem disk vyměnil zpátky za DVD mechaniku, nainstaloval Windows a pak jsem zase vrátil zpět druhý disk. Nicméně jak bych postupoval v případě, že bych potřeboval Windows dostat na ten druhý disk, to nevím :).

   • Jarek O

    Je to na dlouhé psaní, teď jsem v práci, večer to nějak splácám dohromady. A musím konstatovat, že je to drbání levou rukou za pravým uchem :))

   • Jarek O

    Tady jsem sesmolil návod, snad zabere na vašem MACu:

    MBP early 2011, 2x disk: SSD pro Mac a Win, druhý disk minimálně 3 partyšny. 1. 10.11.4 (z toho se bude vytvářet BootCamp), 2. data (dělal jsem formát DOS, aby ho mohly využít všechny systémy) a 3. (cca 20 GB) naformátuju pomocí Tuxery na NTFS. Tuxera je 14 dní bezplatná! Na SSD mám nainstalovaný Snow Leopard (ale to je jedno, jaký tam je OSX).

    a) Nabootuju do El Cpt a v Boot Camp Assistant (BCA – udělám si někde bokem kopii) upravím soubor Info.plist:

    najdu

    PreUSBBootSupportedModels

    MacBook7,1

    MacBookAir3,2

    MacBookPro8,3

    MacPro5,1

    Macmini4,1

    iMac12,2

    první řádek upravím – smáznu „Pre“ tedy USBBootSupportedModels a pokud bych měl jiný model Maca, než je v seznamu, tak ho doplním (já mám 8.3, takže nemusím). Uložím. Pak musím původní BCA v adresáři Utility nahradit tím upraveným (syst appka nešla nahradit, tak jsem přebootoval do druhého systému a z toho provedu výměnu). Zpět do El Captain a teď to vypukne

    b) Spustím BCA (ten upravený) a na připravenou flashku (formát DOS) natáhnu instalačku a drivery pro Mac a rozdělím SSD na Mac a Win.

    c) komp se restartuje a:

    I. buď se rozjede instalace a pak postupuju podle návodu (formát disku na NTFS a samotná instalace), nebo

    II. se nerozjede a teď to začíná být zajímavé ;)

    d) restart do ElCpt, stáhnu UNetbootin (https://unetbootin.github.io/) a rEFIt (http://refit.sourceforge.net/) – oba freeware a oba fachají na všech OSX.

    e) pomocí UNetbootin nakopíruju iso instalačku na 20 GB partyšnu NTFS

    f) nainstaluju rEFIt, pak restart a měla by se změnit úvodní bootovací obrazovka (jinak zkusit s ALTem)

    g) vyberu obraz disku s win (je jich tam pak spousta – metoda pokus/omyl) a rozjedu instalaci (flashka MUSÍ být stále připojená) – teď už dle pokynů na obrazovce

    h) může se stát, že při instalaci driverů instalace zmrzne (v mém případě audio driver) – pak tedy restart, na flashce soubor smáznu a znovu instalace bootcamp.

    A tady celá legrace (v mém případě) končí: mám SSD s OSX a Win a druhý disk s dalším OSX, Data a 20 GB s instalačkou. Ta instalačka tam musí zůstat – když ji smáznu, win nenaběhnou. Možná to jde nějak sofistikovaně odstranit, jsem ale Macař a neměl jsem chuť to dále řešit – 20 GB z terového disku mi zase tak nechybí ;). Pak už jen odstraním rEFIt (návod na netu) a při startu s ALTem vidím pouze nainstalované systémy.

    Docela rodeo, že :)) – tak držím palce!

    • zbynda

     uff..tak to je docela hustý :) každopádně díky. teď má vcelku funkční konfiguraci, ale myslím, že se mi návod bude určitě někdy hodit. přiznám se, že jsem něco kolem toho hledal, ale takhle komplexní postup jsem nenašel

     • Jarek O

      Nemáte zač… Tohle jsem splácával z asi 5 návodů, vždy jsem se posunul o krůček, pak zásek, pár dní googlení – dohromady jsem s tím strávil cca 3 neděle. Když já neumím prohrávat s „blbým“ strojem :))