iWant

Nasazujeme produkty Applu v byznysu #3: Zdravotnictví

iWant

Seriálem „Nasazujeme produkty Applu v byznysu“ pomáháme se šířením osvěty, jak lze efektivně integrovat iPady, Macy nebo iPhony do provozů firem a institucí v České republice. Ve třetím díle se zaměříme na implementaci produktů Applu ve zdravotnictví.

Celý seriál najdete na Jablíčkáři pod štítkem #byznys.


Je velmi příjemné vidět v praxi, že nejen Apple to v oblasti zdravotnictví se svými službami a výrobky myslí vážně, ale že i čeští lékaři mění své zvyklosti a používají nejnovější technologie při práci s pacientem. Důkazem je použití iPadů u venkovských praktických lékařů nebo ve Fakultní nemocnici v Olomouci a ve Vsetínské nemocnici a.s. Podstatnou část této implementace má na svědomí Jan Kučeřík, s nímž na tomto seriálu spolupracujeme.

„Naším cílem je plně elektronická klinika za použití produktů od Applu. Ty používáme nejen v kontaktu s pacientem, ale i našimi studenty, budoucími lékaři během jejich výuky,“ prozrazuje předseda České kardiologické společnosti a přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice a Univerzity Palackého v Olomouci Miloš Táborský. Podle něho je iPad úžasný výukový materiál jak pro pacienty, tak pro lékaře.

„Díky jednoduchému systému a aplikacím dokážeme lidem vysvětlit nejen principy vyšetření a následného invazivního výkonu, ale i průběh léčby,“ říká Táborský. Lidé všech věkových kategorií tak díky aplikacím snadno a srozumitelně poznají, jak například funguje jejich srdce, jak bude probíhat invazivní zákrok, co konkrétně způsobuje onemocnění a jak lze nemoc vyléčit.

ipad-byznys2

„Mezi nejfrekventovanější výkony patří mimo jiné katetrizace srdce. Průběh tohoto zákroku lidem detailně ukazujeme pomocí iPadu,“ říká Táborský. Tento lehký invazivní výkon jsem sám v dětství absolvoval hned dvakrát a velmi živě si pamatuji, že jsem na začátku vůbec netušil, co mě čeká. Dodnes na to vzpomínám a s pohledem na dnešní digitalizaci zdravotnictví si říkám, že pacient je již na celou věc lépe připraven.

Také náměstek pro léčebnou péči Vsetínské nemocnice Bořek Lačňák vidí v integraci moderních zařízení pro komunikaci s pacientem velký potenciál a jeho nemocnice jako jedna z prvních v ČR, začala iPady využívat jako nástroj komunikace mezi lékařem pacientem. iPady využívají sestry a lékaři na oddělení gynekologie a porodnictví. „iPad používáme jako multimediální centrum, a to především v předporodních kurzech. Porodní asistentky v praxi využívají nejen již hotové aplikace, ale vytvářejí si i své vlastní programy a prezentace,“ říká zástupce primáře oddělení gynekologie a porodnictví Martin Janáč.

„Budoucí maminky se tak snadno dozví, co je čeká, jak probíhá porod a další užitečné informace. Sestry si také natáčí vlastní filmy a pořizují obrázky, aby veškeré materiály byly autentické,“ dodává Janáč.

Podobné využití iPadů funguje i na oddělení rehabilitace. „Díky názorným aplikacím pacienti pochopí, jak funguje pohybová soustava a také funkční souvislosti. Mimo jiné lze v aplikacích nalézt škálu cvičení, včetně videí a názorných ukázek. Vše v závěru vede k efektivnější a smysluplné léčbě,“ doplňuje vedoucí fyzioterapeutka Vsetínské nemocnice, Pavlína Matějčková.

ipad-byznys9

Venkovský lékař

iPad se také stal nedílnou součástí venkovského praktického lékaře Davida Halaty, který působí na Valašsku. Ten nezřídka objíždí jednotlivé obce a navštěvuje nemocné přímo u nich doma. Díky iPadu jim může poskytnout nadstandardní péči, vysvětlí průběh choroby a následné léčení.

„Jen správně edukovaný pacient ví, co ho čeká, a je motivovaný k tomu, aby se léčil, což má podstatný vliv i na jeho psychický klid a pohodu. Celkově mám na starosti více než dva tisíce pacientů, kteří nejbližší nemocnici mají dvacet minut jízdy autem. Plně vybavená nemocnice je pak vzdálená čtyřicet minut jízdy autem. V zimních měsících se doba samozřejmě zvyšuje,“ konstatuje Halata.

Podle lékařů je trendem diagnostika a léčení v domácím prostředí, což je pro lidi nejen příjemnější, ale ušetří se i peníze. Díky iOS zařízením v kombinaci s telemetrickými zařízeními si lidé mohou změřit tlak nebo glykémii doma a výsledné hodnoty pouze přes e-mail zaslat svému praktickému lékaři. Ten vše vyhodnotí a obratem může pacientovi zaslat další postup léčby, navýšení léků a podobně.

„Moderní technologie vítají nejen mladí lidé, ale i staří, což je zajímavé. Venkovský lékař musí mít celkový náhled na pacienta, tedy znát jeho návyky či zájmy. Kontakt v domácím prostředí je zcela odlišný než v ordinaci nebo velké nemocnici,“ podotýká Halata. iPad se v těchto případech stává neocenitelným pomocníkem.

„Jsem kardiologickým pacientem a před pěti lety mi byl na základě ne příliš povzbudivé genetické anamnézy voperován dvojitý srdeční bypass a plastika mitrální chlopně. Z vlastní zkušenosti tedy moc dobře vím, čím takový pacient prochází od počáteční informace o nemoci přes operační zákrok až po samotnou rehabilitaci. Získávat informace na internetu moc nedoporučuji, ale i přes nadstandardní péči a snahu lékařů jsem si pořád neuměl představit, co se vlastně uvnitř těla děje a co se bude dít po samotném zákroku,“ doplňuje Jan Kučeřík své osobní zkušenosti nejen jako architekt medicínského řešení od Applu, ale především jako pacient.

„Uvědomil jsem si, že takovýchto pacientů a nejen těch kardiologických je celá řada a ihned po operaci jsme s našimi kolegy zahájili projekt integrace iPadů, lékařských aplikací a telemetrických zařízení do medicíny. V počátcích jsme vypadali jako snílci, ale dnes se ukazuje, že implementace nových technologií výrazně usnadnila práci zdravotnickému personálu a snížila stresovou zátěž pacienta,“ říká Kučeřík.

Elektronizace českého zdravotnictví

Pozitivní zprávou je také to, že již několik let u nás funguje národní plán rozvoje eHealth, který usiluje o vznik ucelené národní koncepce elektronického zdravotnictví. Plán přitom vychází nejen ze studie dosavadních podmínek v České republice, ale také z dostupných informací ze zahraničí. Základními prioritami jsou vysoká kvalita zdravotní péče, její dostupnost a dlouhodobá stabilita systému poskytování zdravotních služeb.

Lékaři díky elektronickému zdravotnictví mohou mít souhrnné a přehledné dokumenty o zdravotních stavech a léčbě pacientů, kolekce poznatků a výukových pomůcek na jednom místě či možnost velmi snadné týmové komunikace a kooperace. Na druhou stranu má vše svá úskalí. Mnoho lékařů se obává zneužití citlivých informací, které by byly dostupné v rámci jedné centrální databáze. Právě proto mnohdy elektronizaci nevěří. Podrobné informace naleznete na www.ezdrav.cz.

Apple hraje prim

Je jisté, že Apple v oblasti zdraví drží všechny trumfy a nadále tuto oblast podstatně vylepšuje. Každým rokem přibývají odborníci, které kalifornská firma najímá pro zlepšení svých služeb. Největší zásah do oblasti zdravotnictví v podání Applu představují hodinky Watch. Na internetu se již objevilo několik příběhů, kdy Watch zachránily svému uživateli život. Nejčastější příčinou byl nenadálý vysoký tep, který hodinky naměřily. Existují již i aplikace, které umí suplovat funkci přístroje EKG, zkoumající činnost srdce.

Třešničkou na dortu je aplikace HeartWatch. Ta zobrazuje vaše podrobné údaje o tepové frekvenci během dne. Snadno tak můžete zjistit, jak fungujete v různých situacích a jak se váš tep proměňuje. Výjimkou nejsou ani aplikace, které sledují vývoj dítěte uvnitř těla matky. Rodiče si tak mohou například poslechnout srdce svého potomka a detailně vidět jeho činnost.

Vše je navíc stále v začátcích a aplikace zaměřené na zdraví budou nejen na Apple Watch přibývat. Ve hře jsou i nové senzory, jež by mohl Apple ukázat v příští generaci svých hodinek a díky nimž by bylo možné měření znovu posunout.

V případě, že všechny tyhle karty vložíme do rukou lékařů, kteří se je naučí ovládat a přizpůsobí ve své práci, ušetří se nejen peníze, ale hlavně se zlepší zdravotní služby jako takové. Výsledkem je předcházení závažných až smrtelných onemocnění typu rakovin a nádorů či včasné odhalení a léčba dalších nemocí. Poslední výzkumy ukazují, že většina rakovinových onemocnění lze vyléčit, když se podchytí již na samém počátku. Lidé bohužel často chodí k lékaři, až když už je pozdě.

 • Martin Topinka

  A kterou aplikaci používají při vysvětlování té operace srdce?

 • ja_chci_taky_dyskutovat

  A neco pro vykazovani pro pojistovny? Nebo je potreba mit v ordinaci dal windows pro tento ucel?

  • Pro vykazování pojišťovnám zatím win, ale už zaznamenáváme posun. Snad se brzy dočkáme.

   • jeenik

    A kde je ten posun? Proč tak tajemné odpovědi?

    • Posun je v tom, že některé velké nemocnice si už začaly vytvářet vlastní komunikační API na stávající NIS. Na iPadu tak budou moci data nejen číst, ale také zapisovat. Mimo jiné se rozhoduje vstoupit na tento trh vývojář, který by mohl nabídnout NIS také pro iOS a macOS

     • jeenik

      To by bylo hezke, a ktere? Jaky NIS mate na mysli?

      • Mrzí mě to, ale v tomto případě bohužel nemohu být konkrétní a to z toho důvodu, že nemocnice , které mám na mysli tento projekt nyní připravují a nemohu bez jejich vědomí tuto informaci ve fázi příprav vypouštět. Stejně tak vývojář řešení pro iOS a macOS.

 • kk

  mi prijde jak sahal furt do toho displaye, ze to stezi sam videl pres ty ruce, natoz pak pacientka. by bylo lepsi kdyby se na jedno zarizeni divala ona, a na druhym by do toho kreslil, tohle mi prijde hloupy

 • jeenik

  Stačí jen portál zdravotních pojišťoven, s macbookem se do toho přes certifikát nepřihlásíte. S VZP taky žádná komunikace nelze, k tomu je třeba mít ještě jeden PC s win. A taky ukažte mi nějaký program na evidenci pacientů, který běhá pod macos. Všechno to dělají IT odborníci, kteří zamrzli pod windows XP… ale zaplatit si za to nechají. Takže zdravotnictví a Apple zatím utopie.

  • Ano vykazování a evidence prozatím není, takže se nedá nasadit komplexně, ale je možné řešit jednotlivá oborová zaměření.

   • jeenik

    To, že ukáži fotku či video orgánu, to je ok, to chápu, ale to slouží k edukaci pacienta, to je něco jiného. Uptodate in Medicine také mé iOS zařízení umí. To zas poslouží k vyhledání nejnovějších informací o terapii, diagnostice, to je také možné. Když bych ale mohl u lůžka plně spolupracovat s databází nemocných, to je to co chybí. Ano dá se to řešit vzdálenou plochou, ale ne každý tu možnost má a je to těžkopádné. Nebo co je myšleno větičkou, že je možné řešit jednotlivá oborová zaměření?

    • Tak jak jsem se doposud setkával s našimi zdravotnickými zařízeními vnímám jakési rozdělení a především možnosti FN, nemocnic, soukromých klinik, specializovaných pracovišť. Každé místo má své možnosti s ohledem na finance, pravomoci, omezení a také náročnost podle oborů. Jednoduše a rychle se dá výborná případová studie provést například v soukromém rehabilitačním zařízení, které řeší pouze pohybové ústrojí, nemá omezení od zřizovatele, má prostředky a vůli. Tam je možné nasadit systém včetně komunikace a provázání s NIS téměř okamžitě.

     • jeenik

      To určitě. V malých soukromých špitálech nebo krajských špitálech je to ale zatím spíše utopie.

  • Jirka

   No já nevím, ale já se do svého VZP dostanu z Airu i z iPhonu bez problémů. Stačí vyplnit jméno a heslo, pak mi přijde na telefon zpráva s kodem pro ověření a jsem tam. Možná je problém v blokování Cookies v předvolbách Safari. Vypněte ho, třeba jen na chvilku, než se přihlásíte. Pak zase můžete blokování cookies zapnout. Některé servery to tak mají, že při blokování cookies se tam nedostanete

   • jeenik

    Já bych ale chtěl pracovat s certifikátem, podepisovat dokumenty apod.. VZP na to má přímo udělátko. Funkční jen pod win.

    • Jirka

     Tak daleko nevidím. :-)

    • Problematika tohoto druhu je v našich končinách téměř všude stejná jako přes kopírák. Nejde o to, že by to nešlo. Ono to jde, ale zadání společností na vývoj řešení jde pouze jedním směrem a to na windows. Žádném případě se nemůže jednat o zjednodušení nebo ulehčení práce, protože vývoj pro iOS a Mac je v mnoha směrech jednodušší. Jde jen o způsobyšlení který v Česku nejsme schopni změnit. Alespoň prozatím.

 • heytee

  Jsem veliký fanda IT a Applu zejména. Pracuji ve FN, která v dřevních dobách byla velice progresivní a měla NIS jako jedna z prvních, ale bohužel jako daň za to je systém dnes (sice plně funkční a bezpečný) mírně řečeno nemoderní. Diskuse o jeho modernizaci už probíhají léta, ale náklady na takovou změnu jsou astronomické. Na jeho komplexnost a potřebu variability asi na tomto fóru není třeba poukazovat. Takové systémy se v podstatě píší na míru jednotlivých nemocnic. Ani mě nenapadlo hledat, jestli by se dal takový systém koupit – asi ano a věřím, že ve světě velké nemocnice na macích fungují, ale už mnohem obtížněji si představuji, jak někdo na ministerstvu financí podepisuje šek se spoustou nul… Nemohl bych být šťastnější, kdyby nám ve všech ordinacích stály iMacy a každý by měl služební iphone a ipad… Ale skutečně si nedovedu představit, kdo by z veřejného rozpočtu takovou změnu financoval (a to mluvím jen o železe, nikoliv o software).
  Jako další problém, i když jistě ne neřešitelný, bych viděl plošný skokový přechod na macOS a iOS. Reálně se obávám a hovořím ze zkušeností, že mnoho kolegů, byť jsou špičkoví specialisté, má problém s ovládáním nové rychlovarné konvice, natož s novým OS. Debatu o tom, jestli je to správně, dobře nebo pochopitelné nechme stranou, tohle je realita. Jistě by se to časem naučili a nová generace to vyřeší, ale kvantita zastoupení win na všech našich pracovních a domácích stolech hovoří také spíše proti tomuto trendu. Divili byste se, jaký může vyvolat rozruch přednáška v keynote.. A ani aktuální verze Office v lékařském světě není samozřejmost.
  Upřímně velice děkuji za skvělé téma a i zmíněnou fungující aplikaci v reálném provozu. Nemůžu se ale ubránit celé řadě otázek. Rozsah nasazení a financování by byla asi první (už proto, že se jedná také o fakultní nemocnici). Od toho by se pak odvíjela celé řada dotazů – konektivita, zabezpečení, napojení systémů, převod archivních dat, osobní identifikace na výstupech (na jednoho pacienta na lůžku dnes připadá i desítky podpisů a razítek denně a povinná archivace v papírové podobě) a tak dále a tak dále..
  Zmíněná využití, jestli jsem četl pozorně, byla zaměřena spíše edukativně. Informačních zdrojů na iOS je nepřeberné množství a animace a prezentace na iPadu jsou beze sporu pohodlné, elegantní a sexy.. Ale to je jen okrajová záležitost v appelizaci velké nemocnice.
  Proto to ze své vlastní zkušenosti zatím vnímám jako sice záviděníhodný, ale spíše kazuistický počin. Znovu opakuji, že bych byl první, kdo by byl pro a klidně bych i používal vlastní zařízení, ale i když se fakt snažím, nemohu se zbavit značné skepse a pocitu, že z těch tisíců zaměstnanců by nás jablečných nadšenců většina asi nebyla…
  Budu moc rád, když pan Kučeřík mé chmury rozptýlí. Kéž bych se mýlil… :-)