iWant

Pohled na stav Applu ze dvou různých perspektiv

iWant

Hodnotit Apple a stav věcí je jednoduše v módě, ať už v tom pozitivním nebo negativním smyslu. Jako jedna z nejhodnotnějších a nejúspěšnějších firem posledních let k tomu Apple vybízí. Dívat se na kalifornského giganta je možné různou optikou a nedávno se objevily dva texty, jež by neměly uniknout nikomu, koho Apple zajímá.

Na Above Avalon napsal Neil Cybart text Grading Tim Cook (Hodnocení Tima Cooka) a Dan M. nezávisle na něm publikoval ve stejný den komentář Apple Inc: A Pre-Mortem. Oba se snaží zmapovat, kam během pěti let pod vedením Tima Cooka Apple došel a jak si vede.

Oba texty jsou podnětné i díky tomu, že se k hodnocení snaží přistupovat zcela rozdílným způsobem. Zatímco Neil Cybart se jako analytik dívá na celou věc zejména z hlediska byznysu jako takového, Dan M. hodnotí Apple z druhé strany, ze strany zákazníka, a to zajímavou analýzou post-mortem.

Hodnocení Tima Cooka

Z Cybartova textu je důležitá už jeho hlavní premisa, že ohodnotit Tima Cooka není vůbec jednoduché: „Při snaze spravedlivě oznámkovat Tima Cooka brzy zjistíte, že to není nic jednoduchého. Apple má unikátní korporátní kulturu a organizační strukturu, v rámci níž Cook není typickým technologickým výkonný ředitelem (CEO).“

tim-cook-keynote

Proto se Cybart rozhodl určit okruh nejbližších Cookových spolupracovníků (inner circle, vnitřní okruh), kteří působí jako řídící mozek firmy, a právě s ohledem na tento okruh nejbližších kolegů hodnotí Cookovy výkony v oblastech jako produktová strategie, provoz, marketing, finance a další.

Místo hodnocení Cooka samotného dává větší smysl hodnotit celý vnitřní okruh s Cookem jako lídrem. Hlavní důvod je ten, že je těžké rozlišit, kde a jak se o strategiích Applu v rámci této skupiny rozhoduje. Povšimněte si, jak byly v posledních letech rozděleny zodpovědnosti u některých klíčových produktů:

– Jeff Williams, COO (provozní ředitel): Dohlíží na vývoj Apple Watch a zdravotní iniciativy Applu.
– Eddy Cue, SVP internetového softwaru a služeb: Řídí rostoucí obsahovou strategii Applu do streamování hudby a videa, ačkoliv je také šéfem celkové strategie služeb.
– Phil Schiller, SVP globálního marketingu: Převzal více zodpovědnosti nad App Storem a vztahem s vývojáři, přestože tyto oblasti postrádají přímé napojení na produktový marketing.

Nejdůležitější nový produkt a iniciativu Applu (Apple Watch a zdraví) řídí člen Cookova vnitřního okruhu. K tomu oblasti, jež měly v posledních letech nejvíce problémů a kontroverzí (služby a App Store), nyní přímo řídí lidé z Cookova vnitřního okruhu.

Právě čtyřlístek Cook, Williams, Cue, Schiller považuje Cybart za nejdůležitější muže, co se týče hlavního řízení firmy. Pokud by vám ve výčtu chyběl šéfdesignér Applu Jony Ive, má to pro to Cybart jednoduché vysvětlení:

Jony se ujal role produktového vizionáře Applu, zatímco Cookův vnitřní okruh řídí Apple. (…) Tim Cook a jeho vnitřní okruh řeší denní provoz, zatímco skupina průmyslového designu řeší produktovou strategii Applu. Jony Ive si mezitím jako Chief Design Officer může dělat, co chce. Pokud vám to zní povědomě, je to stejná role, jakou měl Steve Jobs.

Cybart se tak nejen snaží oznámkovat výkony Cookova týmu v několika zásadních oblastech, ale zároveň poskytuje velmi dobrý vhled do toho, jak dnes vypadá organizační struktura nejužšího vedení firmy. Doporučujeme přečíst celý text na Above Avalon (v angličtině).

Apple Inc: A Pre-Mortem

Zatímco Cybartův text působí spíše optimisticky, byť rozhodně není bez kritiky, u druhého zmíněného textu najdeme opačný přístup. Dan M. vsadil na tzv. pre-mortem analýzu, která spočívá v tom, že pracujeme s premisou, že daná firma/projekt již selhal a zpětně se snažíme identifikovat to, co k neúspěchu vedlo.

Není jednoduché hodnotit firmu, kterou miluji, jako kdyby selhala. Za produkty Applu jsem utratil desítky tisíc dolarů a strávil jsem nespočet hodin studováním, obdivováním a bráněním této firmy. Jenže jsem si také začal všímat až příliš mnoha netypických chyb a uvědomil jsem si, že zavřít nad nimi oči by Applu nepomohlo.

Dan M. se proto rozhodl touto metodou analyzovat pět oblastí – Apple Watch, iOS, Apple TV, služby Applu a firmu Apple jako takovou –, v rámci nichž poskytuje téměř vyčerpávající výčet toho, co je s jednotlivými produkty nebo službami špatně, kde se podle něj objevují chyby a jaké to představuje problémy.

Dan M. zmiňuje jak obecnou kritiku, která v souvislosti s Applem a jeho produkty často padá, tak také velmi subjektivní názory například na fungování Apple Watch či Apple TV.

Je pravděpodobné, že v mnoha bodech budete v závislosti na vlastních zkušenostech s autorem souhlasit, stejně jako se s ním v jiných zcela rozejdete. Přečíst si celou pre-mortem analýzu od Dana M. (v angličtině) je ovšem i tak podnětné pro další utříbení vlastního názoru na toto téma.

Ostatně autor ve svém textu odkazuje na radu svého přítele: „Apple komunita dělá chybu – přijme to, co Apple dělá, a pak se snaží dokázat, že je to dobré. Místo toho by si však všichni měli udělat vlastní názor.“

 • Petr P

  Přesně tak,
  to že je vůči nim člověk kritický neznamená, že je nechce kupovat/poporovat.

  tzn:
  nalezněte odvahu a dejte zpátky jack
  přestaňte mrvit PRO řady nepoužitelnýma nesmyslama (viz. ztráta mag sfafe mb pro) a začněte dodávat klidně drahý, ale svoji cenu obhajitelný dobrý produkty.

  Vychytejte už konečně stabilní systém. Na emotikony v sms vám se*u.

 • Jarek O

  Od té doby, co je v čele Apple ten skladník (pardon, logistik), je něco jako „apple komunita“ už jen mýtus. Profíci, mezi které se počítám i já, PRACUJÍCÍ na Macích nějakou tu desítku let a hipsteři, pro které stačí nakousnuté jablko na „kapotě“ a každý rok -1 mm ubrat na tloušťce jsou naprosto odlišné světy. My v první skupině (shodujeme se na tom se všemi kolegy) už se pomalu začínáme smiřovat s tím, že nakonec – neradi- skončíme na widlích. Sebrali 17″ (to bylo už za Jobse), OSX začíná být nepoužitelná omalovánka, konektivita a ergonomie šla do důchodu… a každá další zpráva z možného vývoje vyvolává nové chmury. Dostal jsem se až tak daleko, že Applu přeju pád na hubu – třeba se časem zase nějaký SKUTEČNÝ vizionář objeví a jejich produkty začnou být OPRAVDU špičkové a inovativní. Pak jim prominu i takové hovadiny, jako je zrzavý černoch ;)

  • Tomáš Fiala

   To jste napsal naprosto přesně! Apple se jako značka stává krámem v hypsterských rukou někde ve Starbucks… všechno co bylo lety prověřené v praxi zabili a zatratili.

   • Teofrast

    A proto.. Vydělávají tolik peněz, že by te nářek „profíků“ mohli lehce opomenout ;) Tak uvidíme, kdy bude moderní hit „switchnout na widle“. Což profi-hipstři? Kdo bude první? Vždyť dle cenové politiky je tohle Apple Bio už dávno předmětem víc cudných maminek a potulných umělců, nežli – co je to vlastně ten „profík“ ve vašem podání? Ten vymírající druh, který musí PR Apple stále konejšit? Tedy dělá to vůbec? A nebo jednoduše jde tam, kde se nejvíc blyští? Vždyť přeci, pokud jsem to dobře pochopil, Jobsova snaha nebyla v tom, abyste byli profíci, kteří matlají svoje PC – ale abyste prostě použili, tedy nejprve koupili.., a pak použili to, „tak jak to bylo myšleno“.. no ne?

    • dfx

     A kolko penazi zarabaju? Za posledne tri roky stagnuju, stagnuju ceny akcii, stagnuju trzby aj zisk a stagnuju aj predaje iPhonov.

     V case Windows Vista vela nezavislych vyvojarov radsej preslo na Javu alebo iOS, teraz su mnohi znechuteni z toho, co robi Apple. Telefony si mnohi ludia menia kazde dva roky. Ak ludia zacnu vo velkom menit iPhony za Androidove telefony, tak Apple moze medzirocne klesat o desiatky percent.

     • N2by

      No ja nevim, ale jestli nekecaj, tak maji prodeje iPhonu cim dal vetsi, stejne jako obrat ;-).
      PS: Java uz zacina byt zase mrtva :-). Ono ktera banka by to dneska chctela, kdyz je to deravy jak cednik. Mozna na nejaky interni systemy :-D.

    • N2by

     Jo, jako dobre zamysleni. Ja ale osobne nevim pro koho ty zarizeni posledni dobou jsou.
     Pro profiky = proficena, ale bohuzel ten vykon a sluzby nevim jestli tem proficenam odpovidaji
     – treba nakup SW pro firmu jenoduse neexistuje (jako platit z firemniho uctu pro jine zamestnance se svym uctem atp.)
     – firemni rizeni site kde je linux, macOS, Windows
     – macOS osobne mi pripada ze je oproti iOS hodne pozadu
     – i store na macOS je uplne nepouzitelny a to jak pro vyvoj (vischni uz z nej odchazi), tak pro zakaznika (pomaly, leckdy nefunkcni)

     Pro normalni smrtelniky = lidi co prijdou domu a uz nepracuji = iPad Air 2 a MAC Air?
     – Tyhle produkty nejaky vymiraji se mi zda.
     – Aktualne jsem spokojenej s Airem (az na ten prehistorickej displej), ale nemam kam prejit mi pripada. Vykonostne mi to staci, jen bych do toho namontoval vyrazne lepsi displej.

     Takze pro koho to teda Apple dela? Me pripada, ze ani ryba ani rak :-(.

 • Nastvanej jablickar

  Je smutny, ze se Apple pod vedenim toho blbecka Cooka vic zajima o politiku (rozumej prosazovani myslenek tzv.kulturniho marxismu) a korektni sady smajliku, misto aby vymyslel kvalitniho nastupce za iPad Air 2 a Macbook Air..

  Soucasny keynoty jsou sice genderove, rasove vyvazene a tak levicove slunickove az z toho vsichni s.erem duhovy vlajky, ale jsou bohuzel i tak nudne ze je cloveku trapne sledovat, kam to dotahl ten vyCook. Apple zije z odkazu Jobse, navzdory Cookovi, vecne to fungovat nebude.

  • Jiří Brož

   Bohužel jsem v tomto ohledu stejně frustrovaný jako vy, při pohledu na mužský pár s párem chlapců v popředí se mi otvírá „kudla v kapse“. Apple je technologický gigant a měl se starat o to co uměl nejlépe, dát lidem kvalitní, do detailu promyšlené, spolehlivé a mezi sebou snadno provázané nástroje. Nemá kritizovat demokraticky zvoleného prezidenta za jeho politická rozhodnutí, nebo kázat které menšiny/většiny jsou lepší než jiné a diktovat kolik jich kde bude minimálně pracovat. Nedokážu si ani představit že by byl Steve Jobs ochotný se takovými záležitostmi vůbec zabývat, nebo se nad nimi po zastavovat. Když se mu něco nelíbilo, řekl ať s tím jdou do pr*ele, nebo ať si obhájí proč je to tak správně, to byla filozofie a vize která Apple vynesla tam kde byl a z které těží současné vedení. Všichni ale cítíme že to tak nějak vyprchává a nejvíce to vidíme hlavně u Maců, nad kterými se už v článku nikdo ani ne pozastavuje. Mimochodem člověk nemusí být nějaký génius aby neviděl co se děje, to až mi tu někdo bude namítat jestli jsem s SJ mluvil že to tak skalně prezentuji.

 • Martin Topinka
  • N2by

   Ja ne :-).

  • Jiří Brož

   Zrovna tohle mi přijde fajn, a když nikdo nechce nemusí to používat, pro jednuduché malůvky, které vykouzlí přítelkyni úsměv na tváři. I když je potřeba něco vizuálně prezentovat, já jsem třeba takhle poslal primitivní návrh zarážky k bráně otevírané motorem tzv. „Rybí hřbet“

   • Martin Topinka

    Děkuju!!! Po x měsicích konečně díky Vám vím, že to políčko je na čmárání – máte pravdu, to je šikovný. Mě tam vždycky zmátly ty nesmyslné handwriting zprávy dole, kterých nevím, jak se zbavit.

 • Josef Stalin

  Nikdo se nemůže zavděčit všem – já jako uživatel jsem spokojený, Apple produkty jsou spolehlivé, AppStore našlapaný a já nemám co řešit. Pořád někdo jen řeší, chybějící jack, bezdrátové nabíjení, někdo i paměťovky. Já to neřeším, nic z toho mi skutečně nechybí. Mouchy tam samozřejmě jsou, ale na jiných zařízeních taky a mnohem zásadnější.