iWant

iWant

Týden aplikací ’12 #15

iWant

Je tu sobota a s ní vaše pravidelná dávka informací ze světa aplikací. Čekají vás zajímavé novinky, spoustu nových aplikací, některé aktualizace, tip týdne a spoustu slev.

Novinky ze světa aplikací

Zynga chystá unifikovanou herní platformu pro hraní online (27. 6.)

Společnost Zynga, jenž stojí za populárními flashovými hrami jako například Mafia Wars nebo FarmVille, oznámila, že se chystá vybudovat herně-sociální síť, která umožní zahrát si mezi sebou online napříč více platformami. V různých hrách budou moci změřit síly uživatelé iOS, Androidu i Facebooku. Projekt, s jakým chce Zynga v blízké době vyrukovat, je poměrně převratný a dodnes si pravděpodobně jen pár jedinců dokázalo představit, že by bylo možné zahrát si svoji oblíbenou hru například v okně Facebooku a soupeřit se svým kamarádem, který hru ovládá svým iPhonem.

Kromě herních funkcí navíc Zynga nabídne třeba skupinový chat nebo možnost vyzvat ke hře libovolného protihráče. Popisovaná služba pro online hraní by měla být k dispozici v březnu příštího roku a zatím je otázkou, jak se takto ambiciózní plán podaří inženýrům společnosti naplnit. Jisté však je, že poskytnout meziplatformní herní multiplayer v takovémto měřítku je nesmírně technicky náročné. Vždyť Zynga má tolik aktivních hráčů, jako Paříž obyvatel.

Zdroj: MacWorld.com

Infinity Blade je nejvýdělečnější hrou Epic Games (27. 6.)

Ačkoliv Epic Games nevydávají pouze hry pro iOS, ale mezi jejich tituly patří rovněž konzolově velice úspěšná série Gears of War, je to právě Inifinity Blade z iOS, který je nejvýdělečnější hrou Epic Games všech dob. Populární hra, kde bojujete s mečem v ruce a která byla několikrát ukázána na keynote Applu, vydělala za rok a půl své existence 30 milionů dolarů (asi 620 milionů korun).

“Nejvýdělečnější hrou, jakou jsme kdy vytvořili, je v poměru investovaných let do vývoje versus výnos Infinity Blade,” potvrdil CEO Epic Games Tim Sweeney. “Je to výnosnější než Gears of War.” Za vše mluví druhý díl série Infinity Blade, který jen během prvního měsíce prodejů vydělal 5 milionů dolarů. Od ledna letošního roku pak výnosy překročily hranici 23 milionů dolarů.

Zdroj: CultOfMac.com

Facebook má představit výrazně rychlejšího iOS klienta (27. 6.)

O tom, že je Facebook pro iOS jednou z nejpomalejších aplikací, se ani nemusíme bavit. Podle posledních zpráv by se to však mohlo během léta změnit. Dva nejmenovaní inženýři z Menlo Parku totiž tvrdí, že Facebook chystá zcela přepracovaného klienta, který bude výrazně rychlejší. Jeden inženýr z Facebooku řekl, že nová aplikace je vytvořena především pomocí Objective-C, tedy programovacím jazykem používaným pro vytváření iOS aplikací.

Mnoho prvků současné verze Facebook aplikace je vytvářeno pomocí HTML5, webového programovacího jazyka. Současná verze je vlastně skořápka z Objective-C s webovým prohlížečem uvnitř. Když se pak máme bavit o rychlosti, je to to jako kdybyste do Ferrari vložili motor z malého Smartu. Aplikace, které jsou postaveny na HTML5 renderují většinu prvků jako webovou stránku, takže stahují obrázky a obsah do aplikace přímo z webu.

Objective-C používá jiný přístup, když naplno využívá hardwaru iPhonu a vytváří většinu funkcí přímo v aplikaci a tudíž nemusí z webu stahovat tolik dat. Měl jsem možnost vidět zatím nevydanou iPhone aplikaci a je rychlá. Obrovsky rychlá. Dva vývojáři, se kterými jsem mluvil, řekli, že nová aplikace se v současné chvíli testuje vývojáři Facebooku a očekává se, že přijde v létě.

Jinými slovy to znamená, že místo využití HTML5 bude nový Facebook klient postaven na Objective-C, což znamená, že data budou posílána přímo do iPhonu ve formátu Objective-C, aniž by se musel používat UIWebView prohlížeč uvnitř aplikace pro zobrazení HTML.

Zdroj: CultOfMac.com

Rovio vypustilo další informace o připravované hře Amazing Alex (28. 6.)

V květnu jsme se dozvěděli, že vývojářský tým Rovio, který stojí za úspěšnými Angry Birds, chystá novou hru s názvem Amazing Alex, nicméně bližší informace nebyly poskytnuty. Nyní sice Rovio vydalo krátký trailer, ale ani z něj toho příliš nepoznáme. Ví se jen to, že hlavní postava bude “zvídavý chlapec, kterého baví stavění” a každý level bude obsahovat určité prvky, ze kterých bude za úkol sestavit různé fungující mechanismy. Amazing Alex bude mít přes 100 úrovní, přičemž po jejich dohrání si z více než 35 interaktivních objektů budete moci postavit úroveň vlastní.

Na iOS a Android by se měla hra podle traileru dostat v červenci letošního roku.

[youtube id=irejb1CEFAw width=“600″ height=“350″]
Zdroj: CultOfAndroid.com

Call of Duty: Black Ops dorazí do Mac App Store (28. 6.)

Fanoušci akční série Call of Duty se mohou těšit na letošní podzim. Aspyr totiž plánuje, že v tu dobu v Mac App Store uvede Call of Duty: Black Ops. Bližší informace jako cena nebo přesnější datum vydání zatím nejsou dostupné. Čekání je nicméně možné zkrátit stažením jedním z přechozích titulů, které jsou v Mac App Store již dostupné, jelikož jsou všechny ve slevě. Call of Duty stojí 7,99 eur, Call of Duty 2 pořídíte za 11,99 eur a také nejnovější Call of Duty 4: Modern Warfare je ve slevě za 15,99 eur.

Zdroj: CultOfMac.com

Hero Academy se dočkají i hráči na Macu (29. 6.)

Vývojářské studio Robot Entertainment se rozhodlo, že uvede pro Mac populární hru z iOS Hero Academy. Jedná se o zábavnou tahovou strategii, kde se svým sestaveným týmem musíte zničit všechny bojovníky soupeře nebo jeho krystaly. Právě sestavování týmů je velkou devízou Hero Academy, protože je možné vybírat z rozmanitých postav s různými vlastnostmi. Navíc neustále přibývají nové. 8. srpna dorazí Hero Academy také na Mac, kde bude distribuován přes Steam. Pokud si přes Steam hru stáhnete, poskytne vám Valve postavičky ze známé střílečky Team Fortress 2, a to jak pro Mac, tak i pro iPad a iPhone.

Zdroj: CultOfMac.com

Nové aplikace

The Amazing Spider-Man – pavoučí muž se vrací

Do App Store se konečně dostal očekávaný titul The Amazing Spider-Man od Gameloft, který doprovází nový film o jedné z nejslavnějších postav komiksového světa Marvelu. Gameloft už má na svědomí jednu se Spider-Manem, tento počin by ji však měl překonat ve všech směrech, především grafická stránka je na mnohem vyšší úrovni. Ve hře vás čeká celkem 25 misí, množství vedlejších úkolů a dalších bonusů. Můžete se těšit na velké množství bojové akce, kde budeme své soupeře knockoutovat jak zblízka, tak z větší vzdálenosti díky speciálním schopnostem hlavního hrdiny, které můžete v průběhu hry vylepšovat. The Amazing Spider-man se v App Store nachází za vyšší cenu 5,49 €.

[button color=red link=http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=http://itunes.apple.com/cz/app/the-amazing-spider-man/id524359189?mt=8 target=““]The Amazing Spider-Man – 5,49 €[/button] [youtube id=hAma5rlQj80 width=“600″ height=“350″]

BlueStacks umožní běh Android aplikací na Macu

Pokud chcete mít možnost vyzkoušet aplikace určené pro operační systém Android na svém Macu, není to nic nemožného. Právě k tomuto účelu totiž slouží aplikace s názvem BlueStacks. Před rokem tento kousek softwaru vyšel pro Windows a jeho mutace na platformu Mac je velice podobná.

Zatím se jedná o alpha verzi, která zatím není dodělaná a je omezena na pouhých sedmnáct aplikací. Na širší podpoře se však prý usilovně pracuje. V okně aplikace má uživatel možnost stahovat nové aplikace a vyzkoušet ty, které již má stažené.

[button color=red link=http://bluestacks.com/bstks_mac.html target=““]BlueStacks[/button]

Dead Trigger – další pecka od českých vývojářů

Čeští Madfingers, tvůrci série Samurai a Shadowgun, vydali novou hru pro iOS a Android, kterou bylo možné vidět už na E3. Tentokrát se jedná o akční hru z pohledu první osoby, kde pomocí široké škály zbraní musíte zabít hordy zombií, které se na vás hrnou ze všech stran. Hra poběží na Unity, který patří k nejlepším enginum pro mobilní platformu, ostatně to můžeme vidět na předchozí hře Shadowgun, která po grafické stránce patří k tomu nejlepšímu, co můžete na iOS vidět.

Dead Trigger by měl nabídnout skvělou fyziku, kde půjde zombiím odstřelovat i končetiny, motorika postav byla navíc vytvořena technologií snímání pohybu, vypadá proto mnohem realističtěji. Hra nabídne graficky bohaté prostředí s propracovanými efekty a detaily, jako je například i tekoucí voda. Dead Trigger pořídíte za lidových 0,79 € v App Store.

[button color=red link=http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=http://itunes.apple.com/cz/app/dead-trigger/id533079551?mt=8  target=““]Dead Trigger – 0,79 €[/button] [youtube id=uNvdtnaO7mo width=“600″ height=“350″]

The Act – interaktivní animovaný film

Další hrou, jejíž ukázku jsme mohli vidět na E3, je The Act. Jedná se o interaktivní animovaný film ve stylu Dragons’ Lair, kde neovládáte postavu přímo, ale dotykovými gesty můžete ovlivňovat akce, které mají přímý dopad na děj. Příběh se točí kolem umývače oken Edgara, který se snaží zachránit svého věčně unaveného bratra, nenechat se vyhodit z práce a získat dívku svých snů. Aby se mu to povedlo, musí předstírat, že je doktor a zapadnout do nemocničního prostředí. Hra je nyní dostupná v App Store za 2,39 €.

[button color=red link=http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=http://itunes.apple.com/cz/app/the-act/id485689567?mt=8 target=““]The Act – 2,39 €[/button] [youtube id=Kt-l0L-rxJo width=“600″ height=“350″]

Důležité aktualizace

Instagram 2.5.0

S relativně výraznou aktualizací přišel Instagram, za kterým již nyní stojí Facebook. Verze 2.5 se soustředí především na uživatele, a tak podle toho vypadají i novinky:

 • přepracovaný profil,
 • hledání uživatelů a tagů v panelu Explore,
 • vylepšení v komentářích,
 • při vyhledávání funguje automatické doplňování na základě lidí, které sledujete,
 • vizuální vylepšení a optimalizace rychlosti,
 • volitelné sdílení “lajků” na Facebook (Profile > Sharing Settings > Facebook).

Instagram 2.5.0 je ke stažení zdarma v App Store.

Facebook Messenger 1.8

Také další aktualizace se týká Facebooku, tentokrát přímo jeho aplikace Messenger. Verze 1.8 přináší:

 • rychlé přepínání mezi konverzaci pomocí notifikací uvnitř aplikace,
 • přidání přátel vašich přátel do konverzací,
 • swipe gesto pro vymazání jednotlivých zpráv z konverzací,
 • signalizace toho, kdo je online, při zahájení konverzace,
 • sdílení větších fotografií (klepnutí pro zobrazení na celou obrazovku, tažení prsty od sebe pro přiblížení),
 • rychlejší nabíhání aplikace, navigace a posílání zpráv,
 • spolehlivější push notifikace,
 • oprava chyb.

Blogsy 4.0 – nové platformy, služby a funkce

Editor pro blogování na většině známých platforem se dočkal další velké aktualizace na verzi 4.0. Přibyly nové platformy (Squarespace, MetaWeblog, a novější verze Joomla) a možnost přidávání fotek z Instagramu. Aplikace nyní umí pracovat i s titulky obrázků a lze si předvolit výchozí rozměr multimédií. Blogeři na WordPressu jistě ocení i možnost vpisovat Stručný výpis nebo si zobrazit náhled příspěvku přímo v prohlížeči. Mimo další menší opravy a vylepšení přibylo šest nových jazyků, nicméně čeština už je nějakou dobu k dispozici, o překlad se postarala naše redakce. Blogsy najdete v App Store za 3,99 €.

Where’s My Water? získalo nové úrovně

Fanoušci hry Where’s My Water a jejího hlavního protagonisty, roztomilého krokodýla Swampyho, se dočkali další bezplatné aktualizace. Každý si tedy může zdarma zahrát dvacet nových levelů z nového boxu, který opět přichází s novou a nevšední tematikou.

Novými lúrovněmi však opět vývojáři od Disneyho nekončí a mimo nich přináší aktualizace i možnost zisku “Mystery Duck Story”, jenž nyní lze zakoupit pomocí známého “in-app purchase”.

Jedná se o paralelní hru na stejném principu, ale s úplně novým příběhem a hlavně novými kachničkami. Při hraní “Mystery Duck Story” se setkáme s obřími “Mega Ducks” k jejichž ukořistění je potřeba mnohem více vody, s roztomilými “Ducklings” a nakonec se záhadnými “Mystery Ducks”, které se přemisťují po celém herním prostředí.

V současnosti toto rozšíření obsahuje 100 levelů a dalších 100 je cestě. Hra Where’s My Water  je k dispozici v univerzální verzi pro iPhone i pro iPad a nyní je v App Store k dostání za pouhých 0,79 €.

Tip Týdne

Death Rally – klasika v novém kabátku

Death Rally je jedna z klasických závodních her, kterou můžeme znát ješdě z dob DOSu. Závody z ptačího pohledu, kde se s přibývajícími závody posouváte na nejvyšší stupně v žebříčku, přičemž k výhře si pomáháte minami, kulometem nebo sabotáží soupeře. iOS verze, ač nese jméno původní hry, si ze svého předchůdce vzala jen nezbytné minimum. Stále se jedná o závody z ptačího pohledu a stále vyřazujete soupeře zbraněmi a nárazy.

Nová verze je však kompletně ve 3D, systém zbraní se změnil k nepoznání a auta můžete nově vylepšovat od nárazníků po kostru. Místo klasických závodů jsou zde různé tématické výzvy. Někdy vám k dokončení stačí projet cílovou páskou jako první, jindy musíte zničit co nejvíce soupeřů. K dispozici je i online multiplayer, jakmile vás hra pro jednoho hráče omrzí. V Death Rally se objeví i postavy z jiných her, například Duke Nukem nebo John Gore. Fanoušky původní hry iOS verze Death Rallyy možná zklame, ale pokud odhlédneme od nezapomenutelné legendy, jedná se o skvělé akční závody, byť s trochu nepraktickým dotykovým ovládáním.

[button color=red link=http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=http://itunes.apple.com/cz/app/death-rally/id422020153?mt=8 target=““]Death Rally – 0,79 €[/button]

[youtube id=ub3ltxLW7v0 width=“600″ height=“350″]

Aktuální slevy

 • Infinity Blade (App Store) – 0,79 €
 • Bang! HD (App Store) – 0,79 €
 • Bang! (App Store) – Zdarma
 • Tetris for iPad (App Store) – 2,39 €
 • Tetris (App Store) – 0,79 €
 • Notes Plus (App Store) – 2,99 €
 • Tower Defence (App Store) – Zdarma
 • Palm Kingdoms 2 Deluxe (App Store) – 0,79 €
 • Street Fighter IV Volt (App Store) – 0,79 €
 • PhotoForge 2 (App Store) – 0,79 €
 • Mega Man X (App Store) – 0,79 €
 • 1Password for iPhone  (App Store)- 5,49 €
 • 1Password for iPad (App Store) – 5,49 €
 • 1Password Pro (App Store) – 7,99 €
 • Prince of Persia Classic (App Store) – 0,79 €
 • Prince of Persia Classic HD (App Store) – 0,79 €
 • Need for Speed Hot Pursuit for iPad (App Store) – 3,99 €
 • Need for Speed Shift for iPad (App Store) – 2,39 €
 • Reeder (Mac App Store) – 3,99 €
 • 1Password (Mac App Store) – 27,99 €

Aktuální slevy vždy najdete v pravém panelu na hlavní stránce.

Autoři: Michal Žďánský, Ondřej Holzman, Michal Marek