Zavřít reklamu

Říká se, že pokud na Macu nevyužíváte klávesové zkratky, tak jej nevyužíváte na maximum. I když se to nemusí na první dobrou zdát, tak klávesové zkratky doopravdy ve většině případech dokáží výrazně urychlit každodenní práci. Pokud budete využívat klávesové zkratky, tak nebudete muset ruku neustále přesouvat na myš či trackpad. Tento pohyb sice trvá zlomek sekundy, pokud jej však uděláte nespočetněkrát za den, tak už celková doba rozhodně zanedbatelná není. Kromě toho pak musíte ruku opět vrátit na klávesnici a zaujmout rozpoložení.

Většina klávesových zkratek je prováděna kombinací funkčních kláves a klasických kláves. Za funkční klávesu požadujeme Command, Option (Alt), Control, Shift a případně také horní řadu F1 až F12. Mezi klasické klávesy pak patří písmena, číslice a znaky. Nejčastěji se využívá kombinace dvou těchto kláves, občas také tří. Abyste byli v obraze, tak níže přikládáme obrázek klávesnice s popsanými funkčními klávesami. Pod ním už pak najdete 10 klávesových zkratek, které byste měli znát.

prehled_klaves_macos

Command + Tab

Pokud v rámci Windows stisknete klávesovou zkratku Ctrl + Tab, tak se vám zobrazí pěkný přehled spuštěných aplikací, ve kterém se můžete jednoduše přesouvat. Mnoho uživatelů si myslí, že podobný přehled aplikací v rámci macOS neexistuje, opak je však pravdou – otevřete jej stisknutím Command + Tab. Mezi aplikace se pak můžete pohybovat opětovným stisknutím klávesy Tab.

Command + G

V případě, že potřebujete v dokumentu či třeba na webu vyhledat nějaký znak či slovo, tak k tomu můžete využít zkratku Command + F. Tímto se zobrazí textové pole, do kterého vložíte vyhledávaný text. Pokud se chcete mezi dostupnými výsledky pohybovat, tak stačí opakovaně využít zkratku Command + G, čímž se přesunete dále ve výsledcích. Pokud přidáte ještě Shift, můžete se naopak vrátit zpět.

Prohlédněte si nově představené lokalizační přívěšky AirTags:

Command + W

Jestliže budete někdy v budoucnu potřebovat okamžitě zavřít okno, ve kterém pracujete, tak stačí stisknout zkratku Command + W. Pokud navíc stisknete Option + Command + W, tak dojde k zavření všech oken aplikace, ve které se nacházíte, což se taktéž rozhodně může hodit.

Command + Shift + N

Pokud se přepnete do aktivního okna aplikace Finder, tak stisknutím klávesové zkratky Command + Shift + N můžete jednoduše a rychle vytvořit novou složku. Jakmile tímto způsobem složku vytvoříte, tak budete ihned schopni provést změnu jejího názvu – ocitnete se totiž v režimu přejmenování složky. Název pak stačí potvrdit klávesou Enter.

Prohlédněte si nově představenou Apple TV 4K (2021):

Command + Shift + A (U, D, H I)

Jestliže se opět budete nacházet ve Finderu a stisknete Command + Shift + A, tak spustíte složku Aplikace. V případě, že písmeno A nahradíte písmenem U, tak se otevřou Utility, písmenem D pak otevřete plochu, písmenem H domácí složku a písmenem I otevřete iCloud Drive.

Command + Option + D

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy se přesunete do nějaké aplikace, ale nedojde ke zmizení Docku, který tak může ve spodní části obrazovky překážet. Pokud stisknete klávesovou zkratku Command + Option + D, tak dojde k rychlému skrytí Docku. Jestliže tuto zkratku využijete znovu, tak se Dock opětovně zobrazí.

Prohlédněte si nově představený 24″ iMac:

Command + Control + Space

Jestliže vlastníte starší MacBook bez Touch Baru, popřípadě pokud vlastníte nějaký iMac, tak jistě víte, že pro vás není úplně jednoduché vkládat emoji. Na Touch Baru si stačí vybraný emoji vybrat a klepnout na něm, na zmíněných ostatních zařízeních pak můžete využít zkratku Command + Control + Space, která zobrazí malé okno, které slouží ke vkládání emoji a speciálních znaků.

Fn + levá či pravá šipka

Pokud na webu využijete klávesovou zkratku Fn + levá šipka, tak se můžete rychle přesunout na její začátek. V případě, že stisknete Fn + pravá šipka, tak se dostanete naopak na konec stránky. Pokud Fn nahradíte klávesou Command, tak se můžete v textu přesunout na začátek či konec řádku.

Prohlédněte si nově představený iPad Pro (2021):

Option + Shift + hlasitost či jas

Klasickým způsobem můžete hlasitost měnit klávesami F11 a F12, jas lze pak měnit klávesami F1 a F2. Pokud podržíte klávesy Option + Shift, a poté začnete využívat klávesy pro úpravu hlasitosti či jasu, tak zjistíte, že se úroveň začne upravovat po menších částech. To se hodí v případě, kdy je například hlasitost na jednom dílku příliš vysoká a na předchozím zase hodně nízká.

Escape

Klávesa Escape sama o sobě samozřejmě není klávesovou zkratkou, rozhodl jsem se však, že ji do tohoto článku umístím. Mnoho uživatelů si totiž myslí, že Escape slouží pouze pro vyvolání pauzy v počítačové hře – opak je však pravdou. Například v Safari můžete klávesou Escape ukončit načítání nějaké stránky, při vytváření snímku obrazovky pak lze pomocí Escape snímek zahodit. Escape lze dále využít k ukončení nejkaého příkazu či akce, kterou jste provedli.

.