Zavřít reklamu

Nové 14 a 16“ MacBooky Pro mají vylepšený konektor pro sluchátka, který se podle Applu přizpůsobí sluchátkům s nízkou a vysokou impedancí bez externích zesilovačů. Společnost tím dává jasně najevo, že toto jsou skutečně profesionální stroje pro všechny odvětví, tedy i pro zvukaře a ty, kteří na MacBooku Pro komponují hudbu. Jak to ale bude s tímto 3,5mm jack konektorem dál? 

Apple vydal na stránkách své podpory nový dokument, ve kterém právě přednosti 3,5mm jack konektoru v nových MacBoocích Pro blíže definuje. Uvádí, že novinky jsou vybaveny detekcí DC zátěže a adaptivním výstupem napětí. Zařízení tak dokáže detekovat impedanci připojeného zařízení a přizpůsobí svůj výstup pro sluchátka s nízkou a vysokou impedancí a také pro zvuková zařízení na linkové úrovni.

Když připojíte sluchátka s impedancí menší než 150 ohmů, konektor pro sluchátka poskytne až 1,25 V RMS. U sluchátek s impedancí 150 až 1 kOhm poskytuje konektor pro sluchátka 3 V RMS. A to může odstranit potřebu externího sluchátkového zesilovače. S detekcí impedance, adaptivním napěťovým výstupem a vestavěným digitálně-analogovým převodníkem, který podporuje vzorkovací frekvence až 96 kHz, si tak můžete vychutnat vysoce věrný zvuk v plném rozlišení přímo z konektoru pro sluchátka. A je to možná s podivem. 

Neslavná historie 3,5mm jack konektoru 

Psal se rok 2016 a Apple na iPhonu 7/7 Plus odstranil 3,5mm jack konektor. Jistě, přibalil nám redukci, ale už to byl jasný signál, že se máme s tímto konektorem začít loučit. S ohledem na situaci u jeho Maců a USB-C konektoru to vypadalo logicky. Ve finále to ale tak černé nebylo, protože na počítačích Mac jej máme dodnes. Co se však „mobilního“ zvuku týče, jasně se zde Apple snažil přesměrovat své uživatele do investice do jeho AirPodů. A to se mu ostatně také povedlo.

12“ MacBook obsahoval jen jeden USB-C a jeden 3,5 mm jack konektor a nic víc. MacBooky Pro měly USB-C dva nebo čtyři, pořád byly ale konektorem pro sluchátka vybaveny. Má jej i aktuální MacBook Air s M1 čipem. V oblasti počítačů se jej tak Apple drží zuby nehty. Je ale dost dobře možné, že nemít zde pandemii koronaviru, už by jej právě ani Air neměl.

U profesionální řady je jeho přítomnost logická a nebylo by moudré jej zde odstranit. Jakýkoli bezdrátový přenos je totiž ztrátový, a to nechcete, aby tomu v profesionální sféře docházelo. Ale u běžného zařízení jeho nutnost vyžadována není. Kdybychom žili v normální době a vzájemná komunikace probíhala jako před pandemií, možná by právě MacBook Air již tento konektor neobsahoval, stejně jako by MacBook pro neměl výřez. Žijeme totiž pořád v době, ve které je vzdálená komunikace důležitá.

Jistý kompromis byl vidět i u 24“ iMacu, který je značně limitován svou hloubkou a Apple tak tento konektor umístil na bok svého all-in-one počítače. Je tedy třeba tyto dva světy rozlišovat. V tom mobilním můžete s druhou stranou hovořit přímo, tedy s telefonem u ucha, nebo používejte TWS sluchátka, která jsou obecně na neustálém vzestupu. Používání počítačů je ale jiné, a v nich tedy naštěstí Apple místo na 3,5mm jack konektor pořád má. Kdybych si ale mohl vsadit, 3. generace MacBooku Air s čipem Apple Silicon jej již nenabídne. 

.