Zavřít reklamu

Nejnovější iPhony 6S a 6S Plus jsou sice v prodeji teprve několik týdnů, ale už se živě spekuluje o příští generaci. Ta by mohla přinést zásadní novinku v kontektorech, kdy by tradiční 3,5mm sluchátkový jack nahradil all-in-one Lightning konektor, který by vedle nabíjení a přenosu dat sloužil také pro audio.

Jedná se prozatím o předběžný odhad japonského webu Mac Otakara, který cituje své „spolehlivé zdroje“, nicméně představa jediného portu a obětování 3,5mm jacku smysl dává. Kdo jiný by měl totiž standardní sluchátkový jack, který je jednak mezi námi skutečně dlouho a jednak zabírání uvnitř telefonů hodně místa, zabít než Apple.

Nový Lightning konektor by měl být stejný jako dosud, jen by se objevil adaptér, který by zajistil zpětnou kompatibilitu se sluchátky se standardním 3,5mm jackem. Z těla iPhonu by však odešel právě tento jack, díky čemuž by mohlo být tělo telefonu ještě výrazně tenčí, případně by se vytvořil prostor pro jiné komponenty.

Také podle vlivného bloggera Johna Grubera by tento krok byl naprosto ve stylu Applu. „Jediná dobrá věc je jeho kompatibilita se současnými sluchátky, ale ‚kompatibilita se starými věcmi‘ nikdy nebyla v prioritách Applu příliš vysoko,“ uvedl Gruber a vzpomenout si můžeme například na odstraňování CD mechanik v počítačích Applu předtím, než to začali dělat jiní.

Jak na Twitteru upozornil Zac Cichy, sluchátkový port je navíc už skutečně starý. Nebylo by tak překvapivé, kdyby se chtěl Apple více než 100 let staré technologie zbavit. Zpočátku by byl jistě problém právě se zmíněnou kompatibilitou a nosit ke sluchátkům ještě adaptér (navíc jistě drahý) by nebylo nic příjemného, ale byla by to jen otázka času.

Před více než rokem sice Apple představil novou část svého MFi (Made for iPhone) programu, kdy umožnil výrobcům sluchátek používat k jejich připojení Lightning, nicméně prozatím jsme se dočkali jen pár produktů od Philipsu nebo JBL.

I proto by měl Apple v případě obětování audio jacku s novými iPhony představit také nová sluchátka EarPods, která jsou v krabici spolu s telefony a dostala by Lightning.

Zda Apple k zásadní změně sáhne již příští rok v případě iPhonu 7, není jasné, ale můžeme očekávat, že dříve nebo později se tímto směrem skutečně vydá. Ostatně podobně kontroverzní změnu přichystal v roce 2012 při přechodu ze zastaralého 30pinového konektoru právě na Lightning. Byť sluchátka a 3,5mm jack nejsou záležitostí jen jeho produktů, vývoj by mohl být podobný.

Zdroj: MacRumors
.