Zavřít reklamu

Od Sametové revoluce, která se odehrála 17. listopadu 1989, dnes uplynulo již 32 let. Ačkoliv se 3 dekády nemusí zdát jako úplně dlouhá doba, tak v případě technologií je tomu diametrálně jinak. Právě technologie se totiž vyvíjejí neuvěřitelným tempem. To lze ostatně pozorovat například i na ne tak starých iPhonech či Macích. Schválně si zkuste porovnat například takový iPhone 6S a MacBook Pro (2015) s dnešními iPhony 13 a Macy s čipem M1. Jak na tom ale byla technologie v roce 1989 a co tehdy nabízel Apple?

Krátký výlet do historie

Internet a počítače

Než se podíváme, s jakým skvostem se v roce 1989 předvedl Apple, pojďme si ukázat obecně technologii dřívější doby. Je nutné upozornit, že osobní počítače byly stále ještě v zárodku a o internetu dnešních rozměrů se lidem mohlo jen a pouze zdát. I přesto ale musíme upozornit, že právě v tomto roce britský vědec Tim Berners-Lee, který tehdy pracoval pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum, v tamních laboratořích vytvořil takzvaný World Wide Web neboli WWW. Jednalo se tak o počátek vzniku dnešního internetu. Zajímavostí také je, že první WWW stránka běžela na vědcově počítači značky NeXT. Právě tuto firmu, NeXT Computer, založil Steve Jobs po propuštění z Applu v roce 1985.

Počítač NeXT Computer
Takto vypadal NeXT Computer z roku 1988. Tehdy stál 6 500 $, v dnešní době by vyšel na 14 200 $ (v přepočtu asi 316,8 tisíc korun).

O podobě tehdejších „osobních“ počítačů tak máme zhruba přehled. S pohledem na cenu je nám ale jasné, že se rozhodně nejednalo o tak zcela běžné stroje do domácností. Ostatně firma NeXT cílila především na segment školství a počítače tak byly prozatím používány pouze pro výzkum v nejrůznějších institucích a na univerzitách. Jen tak pro zajímavost každopádně není na škodu uvést, že v roce 1989 dnes nesmírně populární firma Intel představila procesor 486DX. Ty byly významné především díky podpoře multitaskingu a neuvěřitelnému množství tranzistorů – těch bylo dokonce přes milion. Zajímavý kontrast lze ale vidět při srovnání s nejnovějším čipem od Applu, M1 Max ze série Apple Silicon, který jich nabízí 57 miliard. Procesor Intel tak nabízel pouze 0,00175 % toho, co dnešní čip od Applu.

Mobilní telefony

Nejlépe na tom v roce 1989 nebyly pochopitelně ani mobilní telefony. S trochou nadsázky by se dalo říct, že pro obyčejné lidi tehdy prakticky ani neexistovaly a jednalo se tak o poměrně vzdálenou budoucnost. Hlavním průkopníkem byla americká společnost Motorola. Ta v dubnu 1989 představila telefon Motorola MicroTAC, který se tak stal prvním mobilním a zároveň vyklápěcím telefonem vůbec. Na tehdejší poměry se jednalo o skutečně drobné zařízení. Měřilo pouze 9″ a jeho váha činila necelých 350 gramů. I tak bychom dnes mohli tento model označit jako „cihlu“, jelikož například současný iPhone 13 Pro Max, který může být pro někoho přespříliš velký a těžký, váží „jen“ 238 gramů.

Co v období Sametové revoluce nabízel Apple

V témže roce, kdy u nás došlo k Sametové revoluci, Apple začal prodávat hned tři nové počítače a po jejich boku například i modem Apple Modem 2400 a tři monitory. Jako nejzajímavější se bezesporu jeví počítač Macintosh Portable, kterého lze vnímat jakožto předchůdce populárních PowerBooků. Ty však na rozdíl od modelu Portable připomínaly podobu dnešních laptopů a byly skutečně mobilní.

Zařízení Macintosh Portable, které si můžete prohlédnout ve výše přiložené galerii, sice bylo prvním přenosným počítačem od Applu, avšak ne tak úplně ideálním. Váha tohoto modelu totiž činila 7,25 kilogramů, což uznejte sami, že byste často přenášet nechtěli. Dokonce i některé dnešní počítačové sestavy mohou být o něco lehčí. Ve finále by však šlo nad hmotností přimhouřit oko. O něco horší to totiž bylo s cenou. Apple si za tento počítač účtoval 7 300 $, což by v přepočtu na dnešní peníze bylo zhruba 14 300 $. Dnes by vás tedy Macintosh Portable vyšel na necelých 320 tisíc korun. Zařízení ani ve finále nebylo zrovna dvakrát úspěšné.

Jablečné novinky z roku 1989:

 • Macintosh SE/30
 • Macintosh IIcx
 • Apple Two Page Monochrome Monitor
 • Apple Macintosh Portrait Display
 • Apple High-Resolution Monochrome Display
 • Apple Modem 2400
 • Macintosh SE FDHD
 • Apple FDHD SuperDrive
 • Macintosh IIci
 • Macintosh Portable
 • Apple IIGS (1 MB, ROM 3)

Apple byl navíc tehdy ještě dlouhých 9 let od představení populárního iMacu G3, 11 let od prvního iPodu, 16 let od prvního Macu mini a 18 let od dnes již legendárního iPhonu, který přinesl revoluci v oblasti chytrých telefonů. Pokud vás zajímá kompletní časová osa, která ukazuje představení všech představených Apple zařízení, tak by vaší pozornosti rozhodně nemělo uniknout perfektně zpracované schéma od TitleMax.

.