Zavřít reklamu

Vývojářská konference WWDC21 bude zahájena již v pondělí 7. června, a i když vám tak nemusí připadat, jedná se o nejdůležitější událost roku společnosti Apple. Jí představovaný hardware je sice líbivý a funkční, ale kde by byl bez patřičného uživatelského rozhraní, tedy softwaru. A o tom to právě příští týden bude. O tom, co budou umět nové stroje, ale i o tom, co se naučí ty staré. Třeba zase dojde na vylepšení iMessage. Doufám. 

Proč? Protože iMessage jsou stěžejní službou společnosti. V době, kdy je Apple představil, prakticky změnil trh. Do té doby jsme si všichni psali SMS, za které jsme mnohdy platili nesmyslné částky. Odeslání iMessage ale stálo (a stojí) jen několik málo haléřů, pokud se budeme bavit o mobilních datech. Na Wi-Fi jsou zdarma. Jenže to za předpokladu, pokud má i druhá strana zařízení od Applu, a jede na datech.

Loni přinesl systém iOS 14 odpovědi, lepší skupinové zprávy, možnost připnutí iMessage na úvod dlouhého seznamu konverzací atd. Aplikace se vlastně učila u komunikačních platforem, které však původně vycházely z ní. Apple zde decentně zaspal a nyní jen dohání to, co už jiní umí. Už dlouho se třeba spekuluje nad tím, že by aplikace Zprávy mohla umět mazat odeslané zprávy dřív, než si je druhá strana přečte, stejně jako o možnosti plánování odeslání zprávy, což třeba uměly už hloupé tlačítkové Nokie dávno v minulosti.

Jenže iMessage mají mnoho chyb, které by bylo záhodno opravit. Problém je především v synchronizací napříč více zařízeními, kdy např. Mac dubluje skupiny, někdy chybí zobrazení kontaktů a je místo nich jen telefonní číslo atd. Vylepšit by si však zasloužilo i vyhledávání, které je zde hloupější než jinde v systému. A mé zbožné přání nakonec: opravdu by nešlo přinést iMessage na Android?

 

Záplava chatovacích služeb 

Apple tento nápad smetl ze stolu už v roce 2013, službu přitom představil v roce 2011. Díky němu mám tedy v telefonu chatovací aplikace FB Messenger, WhatsApp, BabelApp a vlastně i Instagram potažmo Twitter. Ve všech pak komunikuji s někým jiným, protože každý používá jinou aplikaci.

Pokud byste se i zde ptali, proč, tak protože Android. Ať se nám to jablíčkářům líbí, nebo ne, uživatelů Androidu je prostě a jednoduše více. A nejhorší jsou ti, kteří s vámi komunikují ve více službách. Nepochopitelní pak ti, kteří sice vlastní iPhone a komunikují spíše v Messengeru nebo WhatsAppu než aplikaci Zprávy (je ale pravda, že to jsou spíše přeběhlíci z Androidu). 

Ať už tedy Apple na svém WWDC21 představí cokoli, iMessage pro Android to nebudou, i když by to přineslo užitek všem, vyjma společnosti samotné. Musíme ted doufat, že aspoň přinese to zde řečené a nebudeme muset čekat do roku 2022. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    „Nepochopitelní pak ti, kteří sice vlastní iPhone a komunikují spíše v Messengeru nebo WhatsAppu než aplikaci Zprávy (je ale pravda, že to jsou spíše přeběhlíci z Androidu). “

    Vzhledem k tomu, že Messenger i Whatsapp má (narozdíl od iMessage) aplikaci pro PC tak mi na tom nic nepochopitelného nepřijde. Naopak, člověk, který raději datluje na telefonu místo aby odepsal z PC (když má zrovna tu možnost) rozhodně nebude mentálně zdravý.

celý text

Čtěte více.