Zavřít reklamu

Google dnes vydal svůj Android 13, i když zatím jen pro své telefony s označením Pixel. Dá se očekávat, že další výrobci budou následovat s tím, jak rychle dokážou odladit své nadstavby tohoto systému. A jak to tak bývá, ne každá funkce je zrovna originální. Pokud je nějaká na jiné platformě žádaná, výrobce ji implementuje i do svého řešení. A není to ani výjimka Androidu 13. 

Bezpečnost na prvním místě 

Pokud používáte iMessage a FaceTime, jsou tyto komunikační platformy Applu šifrované end-to-end. Uživatelé Androidu však měli v tomto nativně smůlu, a jestliže chtěli mít své konverzace zabezpečené, museli k tomu využívat nástrojů třetích stran. Se spuštěním RCS, tedy Rich Communication Services, což je sada vylepšených telekomunikačních služeb, mají konečně i uživatelé v Androidu 13 ve výchozím nastavení zapnutou právě i šifrovanou komunikaci. Třikrát hurá.

RCS-xl

Ochrana osobních údajů 

End-to-end šifrování ale není jedinou novinkou s ohledem na bezpečnost. Google totiž v Androidu 13 přináší rovnou celou sadu nových funkcí, které se starají o ochranu osobních údajů. Právě za to, jak Apple k datům přistupuje, a jak se snaží o co největší bezpečí i zabezpečení je i z řad uživatelů Androidu chválen. Android 13 tak umí udělovat přístupy k fotografiím jen těm aplikacím, kterým to dovolíte, to samé ale platí i o dalších médiích – bez souhlasu uživatele to tak nyní již nepůjde a aplikace si nebudou moci dělat, co budou chtít.

Platby v podání Googlu 

Nejdřív to bylo Android Pay, které poté Google přejmenoval na Google Pay, aby s Androidem 13 přišlo další přejmenování na Google Wallet. Samozřejmě je to jasná reference na Apple Wallet. Googlu totiž nestačilo jen upravit funkčnost své aplikace, ale musel ji i přejmenovat, aby lépe vystihovala své zaměření. A co jiného se přímo nabízí, než „Peněženka“? S Google Wallet tedy nepůjde jen platit, ale nabízí i možnosti uložení různých zvýhodňujících karet stejně jako digitálních průkazů tam, kde to legislativa umožní. Jedná se tedy vlastně o kopii 1:1.

Ekosystém 

Apple jasně boduje svým ekosystémem a tím, jak příkladně jeho produkty mezi sebou komunikují. O něco podobného se snaží i Samsung, i když samozřejmě naráží na to, že je odkázaný na operační systémy, které nepocházejí z jeho dílny. Google ale tu sílu má. Android 13 tedy přináší zdokonalenou provázanost v rámci televizorů, reproduktorů, notebooků, počítačů i automobilů. V Applu tyto funkce známe pod názvy Handoff nebo AirDrop.

Aktivace svítilny poklepáním 

Apple má v Nastavení a Zpřístupnění možnost Dotyk. V ní úplně dole najdete funkci Klepnutí na zadní stranu. Když tak učiníte, můžete vyvolat různé akce, mezi kterými je třeba i aktivace svítilny. Umí to i Android, který tuto funkci nazývá Quick Tap. Tato funkce však dosud právě aktivaci svítilny neuměla, což se mění až s příchodem Androidu 13.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    A komu to vadí, aby ti Adámku nepraskla cévka, bééé. Máš tím Applem a Amerikou řádně vyje*anej mozek! Dobrá zpráva je, že takových zoufalců jsou mraky. Co příště napsat, co Apple vykradl z iPhonů, to by byl seznam, na několik stran. Jen napovím, vykradl celý vzhled a systém Google play (do verze myslím 11 to byla tragédie), dále Widgety, který ten neumětel ani pořádně neuměl udělat! Nyní AOD! Bože, na fůru věcí jsem zapomněl… Stačí si vytáhnout hlavu ze zadnice, abys poznal, kdo od koho více kopíruje a bude ti jasné, že je to Apple a jeho zoufalá snaha nahánět uživatele iPhonů i mimo USSA!!!

    “Pokud používáte iMessage a FaceTime, jsou tyto komunikační platformy Applu šifrované end-to-end.“
    To plati do momentu, dokud nezapnete zalohovani zpráv na iCloudu. Ta uz e2e sifrovana z logiky veci neni…

celý text

Čtěte více.