Zavřít reklamu

Google dnes vydal svůj Android 13, i když zatím jen pro své telefony s označením Pixel. Dá se očekávat, že další výrobci budou následovat s tím, jak rychle dokážou odladit své nadstavby tohoto systému. A jak to tak bývá, ne každá funkce je zrovna originální. Pokud je nějaká na jiné platformě žádaná, výrobce ji implementuje i do svého řešení. A není to ani výjimka Androidu 13. 

Bezpečnost na prvním místě 

Pokud používáte iMessage a FaceTime, jsou tyto komunikační platformy Applu šifrované end-to-end. Uživatelé Androidu však měli v tomto nativně smůlu, a jestliže chtěli mít své konverzace zabezpečené, museli k tomu využívat nástrojů třetích stran. Se spuštěním RCS, tedy Rich Communication Services, což je sada vylepšených telekomunikačních služeb, mají konečně i uživatelé v Androidu 13 ve výchozím nastavení zapnutou právě i šifrovanou komunikaci. Třikrát hurá.

RCS-xl

Ochrana osobních údajů 

End-to-end šifrování ale není jedinou novinkou s ohledem na bezpečnost. Google totiž v Androidu 13 přináší rovnou celou sadu nových funkcí, které se starají o ochranu osobních údajů. Právě za to, jak Apple k datům přistupuje, a jak se snaží o co největší bezpečí i zabezpečení je i z řad uživatelů Androidu chválen. Android 13 tak umí udělovat přístupy k fotografiím jen těm aplikacím, kterým to dovolíte, to samé ale platí i o dalších médiích – bez souhlasu uživatele to tak nyní již nepůjde a aplikace si nebudou moci dělat, co budou chtít.

Platby v podání Googlu 

Nejdřív to bylo Android Pay, které poté Google přejmenoval na Google Pay, aby s Androidem 13 přišlo další přejmenování na Google Wallet. Samozřejmě je to jasná reference na Apple Wallet. Googlu totiž nestačilo jen upravit funkčnost své aplikace, ale musel ji i přejmenovat, aby lépe vystihovala své zaměření. A co jiného se přímo nabízí, než „Peněženka“? S Google Wallet tedy nepůjde jen platit, ale nabízí i možnosti uložení různých zvýhodňujících karet stejně jako digitálních průkazů tam, kde to legislativa umožní. Jedná se tedy vlastně o kopii 1:1.

Ekosystém 

Apple jasně boduje svým ekosystémem a tím, jak příkladně jeho produkty mezi sebou komunikují. O něco podobného se snaží i Samsung, i když samozřejmě naráží na to, že je odkázaný na operační systémy, které nepocházejí z jeho dílny. Google ale tu sílu má. Android 13 tedy přináší zdokonalenou provázanost v rámci televizorů, reproduktorů, notebooků, počítačů i automobilů. V Applu tyto funkce známe pod názvy Handoff nebo AirDrop.

Aktivace svítilny poklepáním 

Apple má v Nastavení a Zpřístupnění možnost Dotyk. V ní úplně dole najdete funkci Klepnutí na zadní stranu. Když tak učiníte, můžete vyvolat různé akce, mezi kterými je třeba i aktivace svítilny. Umí to i Android, který tuto funkci nazývá Quick Tap. Tato funkce však dosud právě aktivaci svítilny neuměla, což se mění až s příchodem Androidu 13.

.