Zavřít reklamu

Ačkoliv operační systém Android 13 ještě oficiálně nevyšel, Google již zveřejnil takzvanou developer preview verzi, ve které si nadšenci mohou prohlédnout první změny. Na první pohled moc novinek neuvidíme – kromě nových tématických ikon, oprávnění Wi-Fi a několika málo dalších. U těch to ale ještě nekončí. Nová aktualizace totiž přináší možnost virtualizovat i ostatní operační systémy, díky čemuž se Android dostává znatelně před softwarové možnosti jablečných systémů.

Virtualizace Windows 11 přes Android 13

Známý vývojář, který na sociální síti Twitter vystupuje jako kdrag0n, prostřednictvím série příspěvků demonstroval možnosti nového systému. Konkrétně se mu podařilo virtualizovat armovou verzi Windows 11 na telefonu Google Pixel 6, na kterém běžel Android 13 DP1 (developer preview). Vše přitom běželo vcelku svižně a bez větších obtíží, a to navzdory chybějící podpoře GPU akcelerace. Dokonce si kdrag0n prostřednictvím virtualizovaného systému zahrál hru Doom, kdy už jen stačilo se k VM (virtual machine) připojit z klasického počítače kvůli ovládání. Ačkoliv tedy hrál na svém PC, hra se vykreslovala na telefonu Pixel 6.

U virtualizace Windowsu 11 to navíc neskončilo. Následně totiž vývojář otestoval hned několik distribucí Linuxu, kdy se setkal s prakticky totožným výsledkem. Chod byl svižný a žádné závažné chyby nekomplikovaly testování této novinky v systému Android 13 developer preview.

Apple značně zaostává

Když se podíváme na možnosti, které přináší Android 13, musíme jednoznačně konstatovat, že jablečné systémy za ním znatelně zaostávají. Samozřejmě je otázkou, zdali by stejnou funkci potřeboval třeba takový iPhone, u kterého bychom ji pravděpodobně vůbec nevyužili. Trošku jinak je tomu ale u tabletů obecně. Ačkoliv současně dostupné iPady nabízejí dechberoucí výkon a dokážou si poradit prakticky s jakoukoliv úlohou, jsou značně limitovány ze strany systému, na což si stále stěžuje nemalé množství uživatelů. Nejčastěji této kritice čelí takový iPad Pro. Ten sice nabízí moderní čip M1, který mimo jiné pohání například MacBook Air (2020) nebo 24″ iMac (2021), avšak kvůli iPadOS je prakticky nevyužitý.

Na druhé straně tu pak máme konkurenční tablety. Modely, které budou podporovat Android 13, půjde hravě využít jak pro běžnou „mobilní“ činnost, tak i pro klasickou práci prostřednictvím virtualizace některého z desktopových systémů. Apple by současnou situaci určitě neměl přehlížet, protože podle všeho mu konkurence začíná utíkat. Jablíčkáři by samozřejmě nejradši viděli větší otevření systému iPadOS, díky čemuž by mohli plnohodnotně pracovat i ze svých tabletů.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Apple byl vždy VŽDY pozadu!!! A to úplně ve všem!
  Jak u svých iOS firmwarů. které si jen na mobilní OS hrají a které dodnes neumí spoustu věcí, tak u iPadu OS (chyba apple, že roztříštil iOS a iPad OS….), tak u Mac OS, kde v systému chybí nejelementárnější věci, aby se dal systém již od začátku používat, např. práce s okny, které jsou jak v Linuxu, tak Win v základu a spoustu dalšího, co Mac prostě v základu nemá vůbec, popřípadě spousta SW chybí, zejména toho kvalitního….

  Jaký nejelementárnější věci chybí v MacOS? MacOS neumí pracovat s okny? To jako že se Macy ovládají přes příkazovou řádku? Pán bude asi odborník.

  Studuju informatiku a na Macu mám kromě MacOS v Parallels i Windows a Ubuntu a ve VirtualBoxu Debian. Vše mi šlape jako hodinky. Spolužáky co mají Widle občas lituju. Jediný, co tam chodí líp je asi Visual Studio. Jinak nic.

  I ty truhlíku, widle jsou zlo a jestli ti tak moc vyhovují ta co lezeš sem. A ten članek o chybějíci virtualizaci systémů je taky dost ee věc. Pokud chcu něco pořádně dělat tak potřebuju počítač s pořádným monitorem, myš a klavesnici ostatní jsou hračky na pioviny typy fcb, insta a jiné hňupiny pro lidi co nežijou vlastní životy nebo mají potřebu se chlubit s kdejakou nesmyslností.

  Řekla bych že v tomhle případě nejde o virtualizaci Windows nebo různých distribuci Linuxu, ale o koncept… Vzhledem k tomu jak jsou iPady výkonné, je trochu škoda že neumožňují spuštění například virtuálního prostředí macu nebo dalšího přijatelného systému pro zaryté příznivce Applu. Může to potom přinášet výhody s tím, že tablet jehož výkon nemusí být téměř používán dostane využití i na seriózní práci a přístup k programům běžně nedostupným…

  Vím o tom že tyhle stránky jsou primárně zaměřené na systémy od Applu, ale to neznamená že je to prostředí k urážení Androidu a Windows když se vyskytne něco co Apple nemá, i přes to že by to někteří žádali…

celý text

Čtěte více.