Zavřít reklamu

Ačkoliv operační systém Android 13 ještě oficiálně nevyšel, Google již zveřejnil takzvanou developer preview verzi, ve které si nadšenci mohou prohlédnout první změny. Na první pohled moc novinek neuvidíme – kromě nových tématických ikon, oprávnění Wi-Fi a několika málo dalších. U těch to ale ještě nekončí. Nová aktualizace totiž přináší možnost virtualizovat i ostatní operační systémy, díky čemuž se Android dostává znatelně před softwarové možnosti jablečných systémů.

Virtualizace Windows 11 přes Android 13

Známý vývojář, který na sociální síti Twitter vystupuje jako kdrag0n, prostřednictvím série příspěvků demonstroval možnosti nového systému. Konkrétně se mu podařilo virtualizovat armovou verzi Windows 11 na telefonu Google Pixel 6, na kterém běžel Android 13 DP1 (developer preview). Vše přitom běželo vcelku svižně a bez větších obtíží, a to navzdory chybějící podpoře GPU akcelerace. Dokonce si kdrag0n prostřednictvím virtualizovaného systému zahrál hru Doom, kdy už jen stačilo se k VM (virtual machine) připojit z klasického počítače kvůli ovládání. Ačkoliv tedy hrál na svém PC, hra se vykreslovala na telefonu Pixel 6.

U virtualizace Windowsu 11 to navíc neskončilo. Následně totiž vývojář otestoval hned několik distribucí Linuxu, kdy se setkal s prakticky totožným výsledkem. Chod byl svižný a žádné závažné chyby nekomplikovaly testování této novinky v systému Android 13 developer preview.

Apple značně zaostává

Když se podíváme na možnosti, které přináší Android 13, musíme jednoznačně konstatovat, že jablečné systémy za ním znatelně zaostávají. Samozřejmě je otázkou, zdali by stejnou funkci potřeboval třeba takový iPhone, u kterého bychom ji pravděpodobně vůbec nevyužili. Trošku jinak je tomu ale u tabletů obecně. Ačkoliv současně dostupné iPady nabízejí dechberoucí výkon a dokážou si poradit prakticky s jakoukoliv úlohou, jsou značně limitovány ze strany systému, na což si stále stěžuje nemalé množství uživatelů. Nejčastěji této kritice čelí takový iPad Pro. Ten sice nabízí moderní čip M1, který mimo jiné pohání například MacBook Air (2020) nebo 24″ iMac (2021), avšak kvůli iPadOS je prakticky nevyužitý.

Na druhé straně tu pak máme konkurenční tablety. Modely, které budou podporovat Android 13, půjde hravě využít jak pro běžnou „mobilní“ činnost, tak i pro klasickou práci prostřednictvím virtualizace některého z desktopových systémů. Apple by současnou situaci určitě neměl přehlížet, protože podle všeho mu konkurence začíná utíkat. Jablíčkáři by samozřejmě nejradši viděli větší otevření systému iPadOS, díky čemuž by mohli plnohodnotně pracovat i ze svých tabletů.

.