Zavřít reklamu

Vývojáři se od sebe odjakživa vzájemně inspirují. Díky tomu se celkově software posouvá kupředu, reaguje na současný trendy a implementuje moderní technologie. To samé pochopitelně platí i v případě větších projektů, mezi které bychom mohli zařadit například právě operační systémy. Ty jsou jakožto celek samozřejmě tvořeny maličkostmi. Právě proto není žádnou výjimkou, že se Apple při vývoji svých operačních systémů čas od času nechá inspirovat například konkurencí, jiným softwarem či rovnou celou komunitou.

Něco takového můžeme pozorovat na očekávaném operačním systému iOS 16. Ten se světu představil již v červnu 2022 a pro veřejnost bude k dispozici letos na podzim, pravděpodobně tedy v září, kdy se o slovo přihlásí nová řada jablečných telefonů iPhone 14. Když se na představenými novinkami zamyslíme, dojde nám, že se v hned několika případech Apple nechal inspirovat jailbreak komunitou a takzvané oblíbené tweaky zavedl rovnou do svého systému. Pojďme si tedy společně posvítit na 4 věci, u kterých se iOS 16 inspiroval jailbreak komunitou.

Zamknutá obrazovka

Operační systém iOS 16 přinese poměrně zásadní a dlouho vytouženou změnu. Apple v rámci tohoto OS totiž přepracoval zamknutou obrazovku, kterou si budeme moci konečně personalizovat a upravit ji tedy do podoby, která je nám nejbližší a nejpříjemnější. Jablíčkáři si tak budou moci nastavit například oblíbené fotky, oblíbené styly písmen, nechat na zamknuté obrazovce rovnou vyobrazit vybrané widgety, mít přehled o živých aktivitách, lépe pracovat s notifikacemi a podobně. Aby toho navíc nebylo málo, uživatelé si stejně tak budou moci takovýchto zamknutých obrazovek vytvořit hned několik a následně mezi nimi jednoduše přepínat. To přijde vhod například při potřebě oddělení práce od zábavy.

Tyto změny týkající se zamknuté obrazovky sice mohou většinu jablíčkářů překvapit, ale fanoušky jailbreakové komunity pravděpodobně nechají chladnými. Již před lety se totiž obrovské popularitě těšily tweaky, které nám přinášely víceméně ty samé možnost – respektive možnosti úpravy zamknuté obrazovky, možnost přidání komplikací a řadu dalších. Není tedy pochyb o tom, že se Apple nechal přinejmenším lehce inspirovat.

Haptická odezva na klávesnici

V rámci iOS 16 na nás čeká skvělá vychytávka. Ačkoliv jde o drobnost, tak i přesto si získává pozornost široké veřejnosti a mnoho jablíčkářů se na ni s nadšením těší. Apple se totiž rozhodl přidat haptickou odezvu pro psaní na nativní klávesnici. Něco takového bohužel doteď nebylo možné a jablíčkář měl tak pouze dvě možnost – buďto mohl mít aktivní zvuk ťukání, nebo psát v naprostém tichu. Haptická odezva je však něco, co by se v takovém případě mohlo hodit jako sůl.

iPhone typing

Samozřejmě i v tomto případě platí, že již dříve bychom narazili na snad až desítky tweaků, které by vám v jailbreaknutém iPhonu tuto možnost propůjčily. Nyní se ale obejdeme i bez zásahu do systémů, což jednoznačně ocení většina uživatelů. Samozřejmě haptická odezva půjde i vypnout.

Uzamčení fotografií

V rámci nativní aplikace Fotky máme k dispozici složku Skryté, kam si můžeme ukládat snímky a videa, u kterých nechceme, aby je na našem zařízení spatřil kdokoliv jiný. Má to ale i menší háček – fotografie z této složky ve skutečnosti nijak zabezpečené nejsou, pouze se nacházejí na jiném místě. Apple po poměrně dlouhé době konečně přináší alespoň částečné řešení. V novém operačním systému iOS 16 si totiž tuto složku budeme moci uzamknout a následně ji odemykat biometrickou autentizací prostřednictvím Face ID či Touch ID, případně zadáním kódového zámku.

Na druhou stranu se jedná o něco, co jailbreak komunita opět dlouhé roky zná a je na tom dokonce ještě o něco lépe. Lze totiž dohledat řadu tweaků, s jejíchž pomocí lze zařízení ještě více zabezpečit a postarat se o to, aby byly všechny jednotlivé aplikace v bezpečí. Tímto způsobem si tak můžeme uzamknout nejen zmiňovanou složku Skryté, ale prakticky jakoukoliv aplikaci. Volba je totiž vždy na konkrétním uživateli.

Rychlejší hledání

Na plochu v iOS 16, rovnou nad spodní řádek Dock, navíc přibylo nové tlačítko Hledat, jehož cíl je poměrně jasný – usnadnit jablíčkářům hledání nejen v rámci systému. Díky tomu tak uživatelé budou mít možnost pro hledání prakticky vždycky po ruce, což by mělo celkově urychlit a do jisté míry také zjednodušit celý proces.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.