Zavřít reklamu

Ve středu Samsung představí svá nová skládací zařízení, kdy lze zejména model Galaxy Fold považovat za jistý hybrid mezi telefonem a tabletem. Podle dostupných úniků a patentových přihlášek a zpráv od analytiků ale na určitých hybridech pracuje i Apple. Ne vždy se pak jedná jen o jistou variantu telefonu s velkým displejem. 

Ohebné displeje 

Ale i na něm jistě Apple pracuje. Již delší dobu se hovoří o tom, že to není otázka toho jestli, ale spíše kdy nám společnost své řešení skutečně ukáže. Ostatně konceptů je internet plný. Původně se hovořilo, že se jej dočkáme už v roce 2023, nyní se analytici shodují spíše na roce 2025. Jednalo by se tedy o jistou kombinaci iPhonu s iPadem. Zajímavé je ale zamyšlení nad použitým operačním systémem. V zavřeném stavu by bylo užitečné spíše iOS, v otevřeném při použití velkého displeje zase iPadOS. Pravděpodobně se ale dočkáme nějakého nového označení podle toho, jak se bude zařízení jmenovat. Kdybychom se inspirovali u označení Samsungu, jistě by se jednalo o FoldOS.

Ross Young navíc zmínil, že Apple údajně koketuje i s možností představení ohebného MacBooku, který by měl displej i místo jeho klávesnice. Dočkat bychom se mohli v roce 2027. V tomto případě by tedy šlo o jasnou kombinaci iPadu a MacBooku. Samozřejmě by tedy nesměla chybět ani podpora pro Apple Pencil. V případě otevřeného zařízení by se mělo jednat o poměrně velkou 20“ úhlopříčku displeje, která by tak největší iPad Pro strčila do kapsy. Bohužel takové zařízení by vzhledem k použité technologii bylo extrémně drahé. Zajímavější varianta by mohla být ta v podobě konceptu podobného Microsoft Surface, kde by byly oba displeje odděleny. V takovém případě by mohl být dotykový i jen jeden.

Modulární zařízení 

Světové značky jako Motorola a další už se o jistou modularitu svých zařízení pokoušely, vznikly z toho ale spíše kočkopsi, které trh příliš nepřijal. U Applu je ale známo, že když něco dělá, dbá na to, aby to mělo skutečně smysl. Mohl by tak přijít se svým modulárním zařízením, které by kombinovalo mnohé jeho produkty, zejména MacBook s iPadem. Nejednalo by se však o zařízení popsané v předchozím bodě.

PatentlyApple

Zde byste měli displej, ke kterému byste připojili další část. Tou by mohl být opět stejně veliký displej, nebo klidně jen poloviční. Stejně tak byste mohli připojit klávesnici – plnohodnotnou, nebo zmenšenou. Stejně tak třeba trackpad atd. Takové zařízení byste si tedy mohli definovat zcela dle svých potřeb a požadavků. Zní to jako sci-fi a možná to také sci-fi je, nicméně budoucnost technologií neznáme a není zcela vyloučeno, že právě taková zařízení budeme za pár let opravdu používat.

HomePod a Apple TV 

HomePod má velký potenciál, který ale Apple zatím nechává ležet ladem. Je pak jedno, jestli se bavíme o reproduktoru jako takovém, nebo o značce. Tento chytrý reproduktor ale mezi bestsellery zrovna nepatří, což ostatně platí i o Apple TV. Už loni přišel Bloomberg s tím, že by mohl Apple oba tyto produkty sloučit do jednoho, a tato myšlenka je skutečně líbivá.

Mark Gurman uvedl, že by tato kombinace navíc přihodila i kameru pro videotelefonování, kterou běžné televize (ani Apple TV) vybaveny nejsou. Vyjma všech funkcí Apple TV, vyjma kvalitního zvuku a možnosti přehrávání hudby a ovládání chytré domácnosti by tak tento smart box uměl odbavovat i FaceTime hovory. V takovém případě by bylo samozřejmě nutné mít televizi zapnutou, což by u poslechu hudby neplatilo.

Taková HomeAppleTV by mohla fungovat i jako domácí kino, protože by mohla umožňovat připojení více HomePodů v místnosti. O tom, že tyto informace nejsou vycucány z prstu svědčí i fakt, že Apple sloučil oba vývojové týmy, tedy ten zabývající se Apple TV i ten starající se o portfolio chytrých reproduktorů HomePod.

HomePod a iPad 

Nest Hub je zařízení Googlu, které obsahuje jednoduchý displej s pár funkcemi a chytrý reproduktor, jehož cena je na českém trhu do dvou tisíc Kč. Nebylo by úplně od věci, kdyby podobné zařízení představil i Apple. Jednalo by se o hybrid reproduktoru a tabletu, skrze který byste ovládali přehrávání, svou chytrou domácnost, ale i třeba některé základní věci, kdy by se přímo nabízelo iMessage, FaceTime hovory a určité funkce iCloudu. Sloužil by i jako zobrazovač obrazu z chytrých kamer, abyste kvůli tomu nemuseli pouštět televizi.

Jak hovoří poslední informace, možná na něčem podobném Apple skutečně pracuje, nicméně ne zrovna v této podobě. Nyní už totiž přišly informace o tom, že by měla společnost redesignovat Smart Connector u svých iPadů, který by měl mít čtyři piny namísto tří a měl by být po dvou stranách zařízení. To by umožňovalo zejména větší datový tok. Ve finále byste tak měli zařízení dvě – iPad a HomePod, kdy byste iPad právě přes tyto konektory k HomePodu připojili. Obě zařízení by mohly fungovat zcela samostatně, a po vzájemném připojení poskytnout mnohem více možností plynoucích z jejich vzájemného propojení. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.