Zavřít reklamu

Zcela objektivně řečeno je nutné přiznat, že jak svět iOS, tak svět Androidu má nějaká pro a zároveň proti. Dlouhodobě však Apple výkonem svých iPhonů zařízení s Androidem drtí, i když se srovnávají aktuální generace. Proč tomu tak je? 

Aktuální špičkou Applu je samozřejmě čip A16 Bionic v iPhonech 14 Pro a 14 Pro Max. V případě Androidu jde o Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, který je ale zatím ve velmi málo zařízeních (což platí i o MediaTeku 9000), kdy benchmark Geekbench počítá jen s OnePlus 11. Speciální jeho verzi mají i nové Samsungy Galaxy S23, ale do žebříčků ještě nepronikly.

Mezipaměť 

Ve srovnání s Androidem mají čipy iPhonů více mezipaměti. Jedná se v podstatě o malou, vysokorychlostní paměť čipu nebo procesoru, která zajišťuje rychlé přenosy dat. 

Rychlejší RAM a ROM 

iPhone má rychlejší RAM a ROM než telefony s Androidem. RAM a ROM iPhonu mají vysokou rychlost čtení a zápisu dat, což umožňuje rychlejší načítání aplikací a rychlejší restartování. 

Aplikace 

Aplikace pro iOS jsou navrženy tak, aby mohly bez problémů běžet i při nízké paměti RAM, protože jsou takto optimalizovány. Existuje také značně omezené množství iPhonů, které je v počtu Android zařízení skutečně malé, v důsledku čehož lze aplikace přizpůsobit a vyvíjet podle specifikace daného modelu, ne plošně. To ve světě Androidu jednoduše aplikovat nejde, protože zde existuje hodně přes 500 modelů telefonů. 

Vlastní čip, vlastní systém 

Apple používá svůj vlastní operační systém a čipovou sadu, kterou si také vyvíjí (i když nevyrábí). Obojí je možné integrovat tak, aby čip dostal ze zařízení maximální výkon. Jakmile budete vědět, jaký druh hardwaru máte a jaký druh softwaru použijete, můžete optimalizovat a zefektivnit své zařízení.

O podobnou strategii se nyní snaží třeba Google s jeho čipy Tensor, ale má teprve jeho druhou generaci, a tedy ještě dlouhou cestu před sebou, protože Apple je v tomto o dekádu dál. Protože si pak Google vyvíjí právě i Android, může být prakticky jediným výrobcem smartphonů, který může čipům A Applu reálně konkurovat. 

Metal API 

Díky tomu, že Apple představil technologii metal API, která je dobře optimalizovaná pro procesory řady A, hry a grafika běží rychleji a jednoduše vypadají lépe. Toto samozřejmě není k dispozici v systému Android, ať se Google snaží sebevíc.

Je třeba připomenout, že srovnávat svět iPhonů se světem Androidu po stránce výkonu a benchmarkových testů je pořád jako srovnávat jablka s hruškami. Oba systémy mají jiné zákonitosti, a ve finále to nemusí znamenat, že by telefony s Androidem osazené nejlepším čipem ztrácely za iPhony Applu tolik, jako to mohou vyjádřit čísla v galerii v úvodu článku. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.