Zavřít reklamu

Společnost Apple nabízí své aplikace i na platformě Android. Vyjma Apple Music a Apple TV se jedná např. i o Shazam, tedy platformu na rozpoznávání hudby. Tu koupil v září roku 2018 a nabízí v ní i přímou integraci služby Apple Music. Jak vypadá a na konkurenční platformě? Kupodivu dost odlišně. 

Oproti tomu, jak vypadá na Androidu Apple Music, o čemž jsme vám ostatně přinesli samostatný článek, je Shazam hodně jiný. Shazam už má skutečně bohatou historii, protože jeho první vydání je datováno už k roku 1999 studenty Berkeley. Oficiálně a plnohodnotně však byla služba spuštěna až v roce 2002 a to ve Spojeném království. Tehdy ještě fungovala skrze odesílání kódů z mobilního telefonu.

Jak jistě tušíte, vše nakoply až moderní smartphony. Jakmile se tituů objevil v App Store, tak už v roce 2009 zaznamenal milion stažení ve 150 zemích. V lednu 2011 se stal čtvrtou nejstahovanější bezplatnou aplikací všech dob v tomto obchodě s aplikacemi. V srpnu 2012 bylo oznámeno, že byl Shazam použit při označení už více než pěti miliard skladeb, televizních pořadů a reklam. Kromě toho jeho tvůrci prohlašovali, že má více než 250 milionů uživatelů a přes 2 miliony týdně aktivních uživatelů.

Rozdíly v aplikacích 

Tím, že Apple platformu koupil, může ji také více integrovat do svého systému. Najdete ji tedy klidně i v Ovládacím centru, což je poměrně ratitka. iOS aplikace vás ihned po svém spuštění nabádá k „shazamování“ hudby, níže pak máte seznam posledního rozpoznávání. Až po jejím zobrazení se vám objeví možnosti jako hledání, Shazamy, Interpreti nebo Nastavení. Abyste třeba našli žebříčky, musíte jít nejdříve právě do hledání.

V tomto ohledu je aplikace na Android kupodivu přehlednější. I zde tedy přímo najdete možnost shazamu, ale nahoře se vám zobrazují ikony pro přechod do Knihovny nebo na Žebříčky. V knihovně najdete své Shazamy, stejně jako nastavení. Žebříčky pak nabízejí ty podle měst i zemí z celého světa.

Na Androidu lepší 

Protože je Shazam vázán na Apple Music, můžete se v nastavení do hudbu streamující služby Applu i přihlásit. Jednoduše to znamená, že se pak můžete u hledané hudby přesměrovat přímo na její poslech do Apple Music. Můžete si nastavit i autotagování, nebo automatické vyhledávání skladby hned po spuštění aplikace, stejně jako nechybí možnost shazamování z vyskakovací nabídky nebo oznamovacího panelu. Integrace je tedy maximální. I když pak jsou informace o vyshazamované hudbě shodné, grafická rozhraní jsou přece jen odlišná. Paradoxní na celém porovnání je to, že použití verze pro Android je přehlednější, intuitivnější a jednoduše lepší. Shazam pro iOS stáhnete zde, pro Android zde. 

.