Zavřít reklamu

K odhalení nových verzí jablečných operačních systémů dojde již 5. června, a to při příležitosti vývojářské konference WWDC 2023. Největší pozornost na sebe samozřejmě poutá očekávaný iOS 17. Podle nejnovějších úniků a spekulací se mají jablečné telefony dočkat řady zajímavých a dlouho požadovaných novinek, které by systém jako takový mohly posunout o hned několik kroků vpřed.

Nyní se jablíčkářskou komunitou prohnaly poměrně zajímavé novinky týkající se kompatibility očekávaného operačního systému. Dle všeho iOS 17 již nemá být dostupný pro iPhone X, iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Jablíčkáři jsou z těchto úniků poměrně zklamaní a naopak by raději uvítali, kdyby se alespoň legendární „Xko“ podpory dočkalo. To by ale nemuselo být úplně nejmoudřejší řešení. Pojďme se proto podívat na 5 důvodů, proč nedává iOS 17 na iPhone X smysl.

Stáří telefonu

V první řadě nemůžeme uvést nic jiného než samotné stáří telefonu. iPhone X byl totiž oficiálně představen již v září 2017, kdy došlo k jeho odhalení po boku iPhonu 8 (Plus). Právě tehdy odstartovala nová éra jablečných telefonů, kterým právě model X nastavil směr. Od té chvíle bylo zcela jasné, kam se budou iPhony ubírat a co od nich můžeme očekávat – od technologie Face ID, až po displej přes celý přední panel.

iPhone X

Přesuňme se ale zpět do dnešní doby. Nyní už totiž máme rok 2023 a od uvedení oblíbeného „Xka“ na trh uběhlo téměř 5 let. O žádnou novinku se tedy rozhodně nejedná, ba právě naopak. Tím se zároveň plynule přesouváme k dalšímu bodu.

Slabší hardware

Jak už jsme zmínili v dřívější pasáži, iPhone X byl na trh oficiálně uveden již v roce 2017. Ve světě chytrých telefonů se tak už prakticky jedná o seniora, který není schopen držet krok s nejnovějšími modely. To se samozřejmě projevuje podstatně slabším hardwarem. Ačkoliv je Apple moc dobře znám pro dechberoucí výkon svých telefonů, který znatelně překračuje možnosti konkurence, je nutné vzít v potaz právě ono stáří. Ne vše totiž trvá věčně.

A11 Bionic

V útrobách iPhonu X najdeme čipset Apple A11 Bionic, který si zakládá na 10nm výrobním procesu a nabízí 6jádrový CPU a 3jádrový GPU. Důležitý je také jeho 2jádrový Neural Engine. Ten se dokáže postarat o až 600 miliard operací za vteřinu. Pro srovnání si můžeme uvést i A16 Bionic z iPhonu 14 Pro (Max). Ten si dle slov Applu zakládá na 4nm výrobním procesu (ačkoliv výrobce TSMC ve skutečnosti používá pouze vylepšený 5nm výrobní proces) a nabízí podstatně rychlejší 6jádrový CPU a 5jádrový GPU. Když se však zaměříme na Neural Engine, můžeme zpozorovat doslova extrémní rozdíl. V případě A16 Bionic se totiž nachází 16jádrový Neural Engine se schopností vykonat až 17 bilionů operací za vteřinu. Jedná se tak o nevídaný rozdíl, na němž lze jasně vidět, že starší „Xko“ výrazně pokulhává.

Nedostupnost některých funkcí

Slabší hardware s sebou samozřejmě přináší i znatelné limitace. To se ostatně projevuje nejen na chodu samotných zařízení, ale také na dostupnosti některých funkcí. Přesně s něčím takovým se můžeme již delší dobu setkat i v případě iPhonu X. Stačí se totiž podívat byť jen na současný operační systém iOS 15 nebo iOS 16. Tyto verze totiž s sebou přinesly řadu zajímavých novinek, které tak posunuly systém jako takový o pár kroků vpřed. Přestože je iPhone X normálně podporovaným zařízením, tak i přesto se některých novinek vůbec nedočkal.

live_text_ios_15_fb

V tomto směru se můžeme bavit například o funkci s názvem Živý text. S její pomocí dokáže iPhone, prostřednictvím technologie známé jako OCR (optické rozpoznání znaků), přečíst text z fotografií, čímž zároveň uživatelům umožní s ním nadále pracovat. Ti si tak mohou například vyfotit menu v restauraci a následně text překopírovat a následně jej sdílet přímo v textové podobě. Tato vychytávka přišla již se systémem iOS 15 (2021), a i přesto není dostupná pro zmiňovaný iPhone X. Na vině je totiž slabší hardware, konkrétně tedy Neural Engine, který je za správné fungování zodpovědný. Takovýchto funkcí, které nejsou pro tento model dostupné, je navíc hned několik.

Neopravitelná bezpečnostní chyba

Důležité je také zmínit, že starší iPhony trpí neopravitelnou hardwarovou bezpečnostní chybou. Ta postihuje všechna zařízení, která jsou vybaveny čipset Apple A4 až Apple A11, čímž se tedy dotýká i našeho iPhonu X. To je ostatně také jedním z důvodů, proč by iOS 17 nemusel být pro tento model dostupný. Jablečná společnost by se tak definitivně mohla zbavit iPhonů trpících tímto problémem, což by ji umožnilo se ve vývoji iOS vydat s takzvaným čistým štítem.

Nepsané pravidlo 5 let

V poslední řadě pak také musíme vzít v potaz pověstné nepsané pravidlo 5leté softwarové podpory. Jak je u jablečných telefonů již zvykem, přístup k novému softwaru, respektive tedy k novým verzím iOS, mají zhruba 5 let od svého představení. V tomto směru jasně narážíme – iPhonu X jednoduše dotikávají hodiny. Když k tomu ještě přidáme předchozí zmiňované body, především tedy podstatně slabší hardware (z pohledu dnešních chytrých telefonů), pak je víceméně jasné, že čas iPhonu X jednoduše vypršel.

.