Zavřít reklamu

Mezi jednu z největších novinek, se kterými přišel Apple v rámci iOS 15, patří bezesporu příchodem režimů soustředění. Tyto režimy plně nahradily původní režim soustředění, který byl, co se nastavení týče, velmi omezený a často nepoužitelný. Režimy soustředění oproti tomu nabízí nespočet možností pro přizpůsobení s tím, že je Apple samozřejmě neustále vylepšuje. A ve vylepšování pokračuje i v rámci nedávno představeného iOS 16. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5 nových funkcí v režimech soustředění, které přibyly.

Propojení se zamknutou obrazovkou

Jak jistě víte, tak v iOS 16 se Apple nejvíce věnoval zamknuté obrazovce, která je přepracovaná. Nastavit si jich podle gusta můžete hned několik, nechybí možnost změny stylu času, přidání widgetů a další. Kromě toho je možné zamknutou obrazovku propojit s režimem soustředění. To znamená, že pokud takto propojení provedete a aktivujete režim soustředění, automaticky se nastaví vybraná zamknutá obrazovka. Pro nastavení podržte na zamknuté obrazovce prst a v režimu úprav si pak najděte konkrétní zamknutou obrazovku. Dole pak stačí klepnout na Režim soustředění a vybrat si jej.

Nastavení sdílení stavu soustředění

Pokud máte aktivní režim soustředění a někdo vám napíše v nativní aplikace Zprávy zprávu, tak se dotyčnému může objevit informace o tom, že máte ztišená upozornění. Jedná se o velmi užitečnou funkci a v rámci iOS 16 si ji konkrétně můžete (de)aktivovat pro každý režim soustředění zvlášť, a nikoliv pouze celkově. Pro nastavení přejděte do Nastavení → Soustředění → Stav soustředění, kde lze funkci u jednotlivých režimů vypnout nebo zapnout.

Ztišit či povolit lidi a aplikace

V případě, že jste se v iOS doposud pustili do vytvoření nového režimu soustředění, tak jste si mohli nastavit povolené lidi a aplikace. Tito lidé a aplikace vám tedy při aktivním režimu soustředění budou moci napsat či zavolat, respektive vám odeslat oznámení. V iOS 16 však došlo k rozšíření této možnosti s tím, že si naopak můžete veškeré lidi a aplikace nastavit jako povolené a vybrat si pouze ty, kteří se vám nedopíšou či nedovolají, respektive které vám nebudou schopné odesílat oznámení. Stačí přejít do Nastavení → Soustředění, kde si vyberte režim soustředění a nahoře se přepněte do Lidé nebo Aplikace. Pak už si stačí podle potřeby zvolit Ztišit oznámení nebo Povolit oznámení a provést dodatečné změny.

Změna ciferníku

Na jedné z předchozích stránek jsme si řekli, že si můžete propojit zamknutou obrazovku s režimem soustředění pro automatické nastavení po aktivaci. Pravdou však je, že prakticky úplně stejně lze nastavit ciferníky. Pokud tedy aktivujete nějaký režim soustředění, může se na Apple Watch změnit ciferník podle výběru. Pro nastavení přejděte do Nastavění → Soustředění, kde vyberte režim soustředění. Pak sjeďte níže k Přizpůsobení obrazovek a pod Apple Watch klepněte na Vybrat, zvolte si ciferník a klepněte na Hotovo vpravo nahoře. Stejně lze zde nastavit také domovská obrazovka a zamknutá obrazovka.

Filtry v aplikacích

Mezi jednu z dalších novinek, které přibyly v iOS 16, patří filtry soustředění. Tyto filtry konkrétně dokáží po aktivaci soustředění upravit obsah některých aplikací tak, abyste při práci nebyli rušeni a rozptylováni. Konkrétně je možné například zobrazit zprávy jen s vybranými kontakty, v Kalendáři zobrazit jen vybrané kalendáře apod. Filtry se samozřejmě postupně, hlavně po oficiálním vydání iOS 16 pro veřejnost, budou rozrůstat, a to i do aplikací třetích stran. Pro nastavení filtrů stačí přejít do Nastavění → Soustředění, kde vyberte režim soustředění. Tady pak sjeďte dolů a v kategorii Filtry režimů soustředění klepněte na Přidat filtr režimu soustředění, kde už si jej nastavte.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.