Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 přináší přepracovanou zamykací obrazovku s podporou widgetů, řadu vylepšení pro režimy soustředění, chytré sdílení fotografií s rodinou, možnost úprav již odeslaných zpráv iMessage, větší bezpečnost díky Passkeys, propracovanější diktování a spoustu dalších skutečně zajímavých změn. Apple se letos celkem vytáhl a větší část jablíčkářů tak příjemně překvapil. Reakce na iOS 16 jsou totiž vesměs pozitivní a dobrý ohlas je i na první vývojářskou beta verzi.

První beta nám navíc poodhalila dlouho požadované vylepšení, o kterým se Apple prakticky vůbec nezmínil. V souvislosti s diktováním odprezentoval zajímavou změnu – pro snazší přechod mezi režimem diktování a psaní se nebude skrývat klávesnice, jak tomu je doposud. Pokud si totiž nyní při psaní aktivujeme diktování, klasická klávesnice nám zmizí. V novém systému tomu tak nebude, což nám umožní v jednu chvíli diktovat a v druhé psát. O ničem dalším se však gigant nezmínil.

Snazší práce s textem

Jak už jsme zmínili výše, první vývojářská beta verze odhalila vylepšení, o kterém se Apple prakticky ani nezmínil. Na jablíčkářských fórech si začínají první testeři pochvalovat podstatně lepší práci s textem. Jeho výběr je konkrétně podstatně rychlejší a responzivnější, po čemž řada jablíčkářů již dlouhé roky volala. Díky tomu je celá práce podstatně svižnější, živější a animace vypadají podstatně plynuleji. Ačkoliv se zcela upřímně jedná o minimální změnu, kterou řada běžných jablíčkářů ve výsledku ani nezpozoruje, tak i přesto za ni Apple sklízí nemalé ovace.

Pro zobrazení menu, kterém nám dává možnost si označený text kupříkladu zkopírovat či vyhledat, už navíc nebudeme muset dodatečně klepnout na náš výběr. Menu se jednoduše zobrazí automaticky po dokončení celého výběru.

mpv-shot0129
V iOS 16 bude konečně možné upravit či odstranit odeslanou zprávu v iMessage

Malé vychytávky tvoří celek

iOS 16 je doslova nabitý novinkami, a stejně tak přináší i řadu vylepšení pro již existující funkce. Apple se prozatím může radovat – u jablíčkářů sklízí úspěch a obecně se těší nemalé popularitě. Svůj podíl na tom samozřejmě nesou i tyto drobnosti, které obecně zpříjemňují používaní jablečných telefonů a posouvají jej na novou úroveň. Ostatně jsou to právě maličkosti, které ve výsledku tvoří celý operační systém a zajišťují jeho co možná nejvíce bezchybný chod.

Nyní je ale otázkou, zdali Apple dokáže své funkce dotáhnout do zdárného konce a do při příchodu oficiální verze pro veřejnost doladit i ty nejmenší problémy. S představenými novinkami bychom totiž měli být opatrní. V minulosti nás Apple již několikrát dokázal příjemně překvapit, zatímco realita už tak sladká nebyla, jelikož ji doprovázely menší chybičky. Operační systém iOS 16 pro veřejnost bude uvolněn letos na podzim.

.