Zavřít reklamu

Každým rokem nedočkavě vyhlížíte červen, v němž Apple přichází s novými operačními systémy, a patříte do skupiny uživatelů, kteří se hned po skončení WWDC vrhají do instalace betaverzí iOS, iPadOS, macOS a watchOS? Mezi tyto nedočkavce jsem se částečně až doposud řadil i já, a byť vím, jaká rizika jsou s výše zmíněnými úkony spojena, neváhal jsem, a začal jsem instalovat. Zažil jsem ale zkušenost, po níž si instalaci neodladěných systémů již pořádně rozmyslím. Všechno totiž nešlo tak hladce, jak jsem předpokládal.

Jako první systém, který jsem začal používat, byl iPadOS 15. Zde vše probíhalo vcelku bez problému, a nyní mohu konstatovat, že až na drobné nedostatky fungují jak nativní aplikace, tak ty třetích stran. Byl jsem až překvapen ze stability, jelikož disponuji starším modelem iPadu Pro, konkrétně z roku 2017. Tím však rozhodně nechci instalaci doporučovat, moji pozitivní zkušenost v žádném případě nemusí sdílet ostatní betatesteři.

Následně jsem se vrhnul na iOS 15, u něhož jsem očekával, že bude průběh totožný jako u systému tabletu. Data jsem bezpečně zálohoval, nainstaloval profil a poté i aktualizaci. To, co se stalo následně, mne však dost vyvedlo z míry.

Update jsem prováděl přes noc, samozřejmě se smartphonem připojeným k Wi-Fi síti a zdroji napájení. Po ranním probuzení jsem sundal telefon z nabíječky a chtěl jsem jej odemknout, nedostalo se mi však žádné reakce. Stroj se extrémně přehříval, avšak na dotyk nereagoval. Abych řekl pravdu, neskrýval jsem překvapení. V současnosti vlastním iPhone 12 mini, jeden z rodiny nejnovějších telefonů od Applu. Také proto jsem byl toho názoru, že právě na tomto stroji by měla betaverze šlapat relativně bez problému.

Samozřejmě jsem se pokoušel o tvrdý restart, bohužel ale nic nezabralo. Vzhledem k mé časové vytíženosti jsem neměl možnost dostavit se do svého domova pro počítač, abych telefon skrze něj opravil, proto jsem zašel do jednoho z autorizovaných servisů. Zde se nejprve snažili zařízení přepnout do režimu zotavení a přeinstalovat software, když ani to nebylo možné, obnovili jej a nainstalovali nejnovější veřejnou verzi, iOS 14.6.

Pokud nejste vývojář nebo tester, počkejte si

Já osobně si betaverze zásadně nenahrávám do svých primárních zařízení jen proto, abych si vyzkoušel nové funkce. Za účelem testování pro náš magazín jsem tak podruhé za sebou učinil, výše popsané peripetie mne však podobných budoucích výstřelků odradily. Proto doporučuji nainstalovat ostrou verzi, nebo alespoň první veřejnou betaverzi, která by měla být dostupná už v červenci, a ne tu vývojářskou.

Pakliže si ale stejně nedáte říci, nebo prostě z důvodu vývoje aplikací či testování s instalací nemůžete otálet, je více než příhodné produkt zálohovat, a to platí jak o iPhonu, tak i iPadu, Macu a hodinkách Apple Watch. Ani záloha vás ale od peripetií často neuchrání, a abych řekl pravdu, i přesto, že jsem byl na problémy poctivě připravený, nejednalo se o nijak příjemnou záležitost. Pokud nepotřebujete testovat, ještě jednou důrazně doporučuji aktualizovat až ve chvíli, kdy bude k dispozici ostrá verze.

Diskuze k článku

    Aktualizovat až ve chvíli, kdy bude k dispozici ostrá verze? Co to je za nesmysl? Do té doby to přece není aktualizace.

    To je ovšem nepříjemná zpráva, pokud příčinou byla opravdu beta samotná (nikde jinde jsem ovšem na podobný report nenarazil). Vývyojářské bety jsem na všech svých zařízeních (iPad, iPhone, Watch, TV) instaloval vždy a zatím jsem problém neměl (samozřejmě kromě nutnosti odpárovat AW3, což už teď Apple uvádí jako standardní postup). 15 jsem teď instaloval na iPhone 12 a zatím bez problémů.

    Dobrý večer,
    taktéž jsem předtím s betaverzemi potíže neměl. Samozřejmě ve chvíli, kdy člověk s případnými riziky počítá, asi není důvod k obavám. Důležité ale je ta rizika znát, a snažit se jim předcházet.

    Spíš bych řekl, že to bude ojedinělá chybka, ale nepříjemná pochopitelně. Já vždy instaluji až ty první public, ale pravda je, že u iOS 10 mam takový pocit, jsem byl hodně nešťastnej, protože tam bylo hodně porouchaný zvětšování obrazu, což potřebuju vzhledem k svýmu zraku a jaké bylo moje překvapení, když to neopravili ani v ostré verzi a trvalo to asi až do iOS 10.2, než to dali dokupy. Pro mě osobně to bylo půl roku, nejotravnějšího půl roku s iPhonem:)

celý text

Čtěte více