Zavřít reklamu

Všichni uživatelé iOS a iPadOS jistě důvěrně znají nativní aplikaci Poznámky, která je v těchto zařízeních předinstalovaná. Apple na ní neustále usilovně pracuje, pokud to ale se složitějšími poznámkami myslíte vážně, není od věci se podívat na aplikace třetích stran. My si dnes ukážeme OneNote od Microsoftu, ve kterém si na nedostatek pokročilých funkcí stěžovat nemůžete.

Organizace poznámek

V OneNotu si pro psaní složitějších poznámek vytvoříte poznámkový blok, do kterého přidáváte oddíly. Do nich pak můžete vložit libovolný počet stránek. Celý proces je velice jednoduchý. Stačí nahoře kliknout na ikonu, která zobrazí poznámkové bloky a oddíly. Objeví se vám nabídka, kde v horní části kliknete na Nový poznámkový blok, který si před vytvořením můžete pojmenovat. Možnost přidávání oddílů je pak opět v horní části aplikace.

Zvýraznění a označení textu

Pokud jste na přednášce ve škole nebo na pracovním pohovoru, může se vám stát, že dostanete úkol nebo potřebujete určitý text odlišit od zbytku. To se v OneNotu dělá tak, že si úsek textu označíte, v horní části přejdete na kartu Domů a v té kliknete na možnost Značka. Zde už si můžete jednoduše zvolit, jak tento text chcete označit.

Vložení zvukového záznamu

Pokud se vám dobře učí z výkladu učitele, je OneNote právě pro vás. Zvukový záznam totiž můžete nahrát tak, že se přesunete na kartu Vložení, zde pak vyberete možnost Vložení zvukového záznamu. Samozřejmě, že při nahrávání můžete dále zapisovat.

Asistivní čtečka

OneNote nabízí perfektní funkci i pro ty, co materiály vnímají lépe sluchem. Stačí přejít na kartu Zobrazení, na té vyberete možnost Asistivní čtečka. Ta vám přečte vámi napsaný text, ve kterém se můžete posouvat, měnit rychlost hlasu nebo si nechat zobrazit předčítanou část textu. Velkou výhodou je to, že vám OneNote předčítá text i na zamčené obrazovce, takže se můžete učit nebo poslouchat i při cestování a šetřit baterii vašeho zařízení.

Rychlé poznámky

Pokud jste v situaci, kdy si potřebujete něco zapsat, ale nechcete vytvářet žádný oddíl ani blok, v OneNotu to není žádný problém. V horní části aplikace se přesuňte na kartu Domů, zde vyberte možnost Rychlé poznámky. Ty už pak jednoduše vytváříte nebo procházíte vaše stávající.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více