Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 byl představen již před několika měsíci, veřejnost se ho každopádně dočkala teprve nedávno. Každá nová verze iOS samozřejmě přichází se skvělými funkcemi a vylepšeními, které stojí za to. Je však nutné zmínit, že mnoho novinek, se kterými Apple přichází, ve skutečnosti tak úplně novinkami nejsou. Již v minulosti je totiž uživatelé mohli nainstalovat skrze jailbreak a dostupné tweaky, díky kterým bylo možné kompletně změnit chování a vzhled systému a přidat nové funkce. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5 funkcí v iOS 16, které Apple zkopírovat z jailbreaku.

Dalších 5 funkcí zkopírovaných z jailbreaku najdete zde

Plánování e-mailů

Co se týče nativní aplikace Mail od Applu, tak naprosto upřímně – některé základní funkce ji stále chybí. V novém iOS 16 jsme se sice dočkali několika vylepšení, například právě plánování e-mailů, pořád to ale není to pravé ořechové. Pokud tedy potřebujete využívat e-mail na profesionálnější úrovni, nejspíše si stáhnete jiného klienta. Prakticky všechny „nové“ funkce v Mailu tak již dlouhou dobu nabízí ostatní klienti, popřípadě byly k dispozici také skrze jailbreak a tweaky.

Rychlejší hledání

Pokud jste využívali aktivně jailbreak, dost možná jste narazili na tweak, díky kterého jste mohli začít cokoliv vyhledávat prostřednictvím Docku, který se nachází ve spodní části domovské obrazovky. Jednalo se o skvělou funkcionalitu, která primárně dokázala šetřit čas. V novém iOS sice nepřibyla úplně stejná možnost, každopádně nově uživatelé mohou nad Dockem klepnout na tlačítko Hledat, které jim ihned spustí Spotlight. Tak jako tak, zmíněné vyhledávání skrze Dock je pro uživatele jailbreaku k dispozici již několik let.

Widgety na zamknuté obrazovce

Bezesporu největší změnou v iOS 16 si prošla zamknutá obrazovka, kterou si uživatelé mohou všemožně přizpůsobit. Navíc k tomu si těchto obrazovek mohou vytvořit hned několik s tím, že se pak mezi nimi mohou přepínat. Nedílnou součástí zamknuté obrazovky v iOS 16 jsou pak také widgety, po kterých se volalo několik let. Avšak pokud jste využívali jailbreak, po ničem takovém jste volat nemuseli, jelikož právě možnost přidání widgetů na zamknutou obrazovku byla extrémně rozšířená. Mohli jste k tomu využít hned několik více či méně komplexních tweaků, které vám na zamknutou obrazovku mohly přidat prakticky cokoliv.

Zamknutí fotek

Pokud jste si doposud chtěli na iPhonu zamknout nějaké fotky, tak bylo nutné stáhnout aplikaci třetí strany. Nativní aplikace Fotky totiž podporovala pouze skrytí, což nebylo úplně ideální. V iOS 16 však konečně přichází funkce, díky které je možné fotky zamknout – konkrétně lze tedy uzamknout album Skryté, kde se nachází všechny ručně skryté fotky. Jailbreak oproti tomu od pradávna nabízí buď možnost pro jednoduché zamknutí fotografií, anebo pro zamknutí celých aplikací, takže i v tomto případě se Apple inspiroval.

Čtení oznámení přes Siri

Nedílnou součástí prakticky každého systému od Applu je také hlasová asistentka Siri. V porovnání s ostatními hlasovými asistenty na tom není úplně dobře, každopádně se ji kalifornský gigant stále snaží zlepšovat. Díky jailbreaku bylo možné Siri taktéž různě vylepšit a jednou z dlouze dostupných funkcí bylo mimo jiné čtení oznámení. S touto funkcí přichází nově také iOS 16, využít ji však můžete jen tehdy, pokud budete mít připojená podporovaná sluchátka, což v případě jailbreaku neplatí a můžete si nechat oznámení předčítat klidně nahlas přes reproduktor.

.