Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 pro veřejnost vyšel před několika dny a my se mu na našem magazínu plně věnujeme, abyste věděli o všech novinkách a vychytávkách, se kterými přichází. Apple v rámci nového operačního systému iOS 16 nezapomněl ani na nativní aplikaci Fotky, ve kterých jsme se vylepšení dočkali taktéž. A nutno zmínit, že některé změny jsou opravdu vítány s otevřenou náručí, jelikož po nich uživatelé volali již opravdu velmi dlouho. V tomto článku se tak společně podíváme na 5 novinek ve Fotkách z iOS 16, o kterých byste měli vědět.

Kopírování úprav fotek

Součástí aplikace Fotky je již po dobu několika let velmi příjemný a jednoduchý editor, díky kterému je možné rychle upravit nejen fotky, ale i videa. Díky němu prakticky odpadá nutnost instalace jakékoliv aplikace pro úpravu fotek od třetí strany. Problémem ale doposud bylo to, že úpravy nebylo možné jednoduše zkopírovat a ihned aplikovat na další snímky, tudíž bylo vše nutné dělat ručně, fotku po fotce. V iOS 16 se tohle mění a úpravy je možné konečně zkopírovat. Stačí, abyste si upravenou fotku otevřeli, a poté vpravo nahoře stisknuli ikonu tří teček, kde z menu vyberte Zkopírovat úpravy. Následně otevřete nebo označte fotky, klepněte opět na ikonu tří teček a zvolte Vložit úpravy.

Detekování duplicitních fotek

U většiny uživatelů zabírají nejvíce místa v úložišti iPhonu právě fotky a videa. A není se čemu divit, jelikož taková fotka má klidně několik desítek megabajtů a minuta videa klidně stovky megabajtů. Z toho důvodu je nutné, abyste ve své galerii udržovali pořádek. Jedním z velkých problémů mohou být duplikáty, tedy totožné fotky, které jsou uloženy vícekrát a zbytečně zabírají místo. Doposud uživatelé museli pro detekci duplikátů stahovat aplikace třetí strany a povolit přístup k fotkám, což z hlediska ochrany soukromí není ideální. Nyní je však v iOS 16 konečně možné duplikáty smazat přímo z aplikace Fotky. Stačí se přesunout úplně dolů do sekce Další alba, kde rozklikněte Duplikáty.

Vyřezání objektu z popředí snímku

Mezi asi nejzajímavější funkci z aplikace Fotky v iOS 16 patří možnost pro vyřezání objektu z popředí snímku – Apple této funkci věnoval relativně dost času na své prezentaci. Konkrétně tato funkce dokáže s využitím umělé inteligence rozpoznat objekt v popředí a jednoduše ho oddělit od pozadí s možností okamžitého sdílení. Stačí, abyste si fotku otevřeli, a poté na objektu v popředí podrželi prst. Jakmile ucítíte haptickou odezvu, tak prst zvedněte, čímž dojde k ohraničení objektu. Následně už jej můžete buď kopírovat, anebo rovnou sdílet. Pro využití musíte mít iPhone XS a novější, zároveň pro ideální výsledek musí být objekt v popředí rozpoznatelný od pozadí, ideální jsou tak třeba portrétní fotky, není to však podmínkou.

Zamknutí fotek

Většina z nás má v iPhonu uložené fotky či videa, u kterých nechcete, aby je mohl kdokoliv vidět. Doposud bylo možné tento obsah pouze skrýt, a pokud jste jej chtěli plně uzamknout, museli jste využít aplikaci třetí strany, což opět z hlediska soukromí není ideální. V iOS 16 je však konečně k dispozici funkce pro zamknutí všech skrytých fotek pomocí Touch ID či Face ID. Aktivaci provedete tak, že přejdete do Nastavení → Fotky, kde níže v kategorii Alba aktivujte Používat Touch ID nebo Používat Face ID. Poté už bude album Skryté v aplikaci Fotkách zamknuté. Pro skrytí obsahu jej pak stačí otevřít či označit, klepnout na ikonu tří teček a zvolit Skrýt.

Krok zpět a vpřed pro úpravy

Jak už jsem zmínil na jedné z předchozích stránek, tak součástí Fotek je schopný editor, ve kterém je možné upravovat fotky i videa. Pokud jste v něm doposud prováděli nějaké úpravy, tak byl problém v tom, že jste se mezi nimi nemohli pohybovat zpět a vpřed. To znamená, že pokud jste provedli nějaké změny, tak je bylo nutné ručně navrátit zpět. Nově už jsou ale šipky pro návrat o krok zpět a vpřed konečně k dispozici, díky čemuž se upravování obsahu stává ještě jednodušší a příjemnější. Najdete je v levém horním rohu editoru.

fotky úpravy zpět vpřed ios 16

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    iPhone 12 – nevidím ve Fotkách složku s Duplicitami, je to tím, že používám optimalizované úložiště?
    Updatoval jsem v den release takže ho mám už nějakou dobu na to aby mi ty fotky prošel.
    Díky.

    Dobrý den, opravdu tomu dejte čas, trvá to. Podle informací, které mám z diskuze na našem sesterském magazínu, trvalo rozpoznání duplicit mezi 6 tisíc fotkami celý týden. Samozřejmě se to dále odvíjí od toho, jak iPhone používáte, jelikož rozpoznávání funguje hlavně na pozadí tehdy, kdy telefon nepoužíváte – tj. například v noci při nabíjení. Osobně mám iOS 16 již od první beta verze, která vyšla před více než čtvrt rokem, a doposud se mi objevují nové a nové duplikáty – aktuálně u fotek z roku 2020. Mám iPhone XS.

celý text

Čtěte více.