Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 je tady s námi již několik dlouhých týdnů. Na našem magazínu se mu každopádně neustále věnujeme, jelikož nabízí mnoho skvělých funkcí, o kterých vás pravidelně informujeme. Letos došlo k „posunutí“ iPhonů, které podporují iOS 16 – abyste jej rozjeli, potřebujete iPhone 8 nebo X a novější. Je ale nutné zmínit, že ne všechny funkce z iOS 16 jsou k dispozici pro starší iPhony. Největší skok lze pozorovat u iPhonu XS, jenž již disponuje Neural Enginem, na kterém mnoho funkcí staví. Pojďme se společně v tomto článku podívat na celkově 5 funkcí z iOS 16, které na starších iPhonech nerozjedete.

Oddělení objektu z fotky

Jednou z velmi zajímavých funkcí z iOS 16 je možnost oddělení objektu z fotografie. Zatímco klasicky byste k tomuto museli využít Mac a profesionální grafický program, tak v iOS 16 dokážete objekt z popředí rychle vyřezat během pár sekund – stačí, abyste na něm podrželi prst, a poté už lze výřez zkopírovat nebo sdílet. Vzhledem k tomu, že tato novinka využívá umělou inteligenci a Neural Engine, tak je k dispozici jen na iPhone XS a novější.

Živý text ve videu

Součástí iOS 16 je také hned několik vylepšení funkce Živý text. Tato funkce dokáže jednoduše řečeno rozpoznat text na obrázcích a fotkách a převést ho do takové podoby, ve které s ním můžete jednoduše pracovat. Co se týče vylepšení, tak nově už lze Živý text využít i ve videích, kromě toho je pak přímo v jeho rozhraní možné rozpoznaný text překládat a popřípadě také převádět měny a jednotky, což přijde vhod. Vzhledem k tomu, že je tato funkce k dispozici jen na iPhone XS a novější, tak jsou samozřejmě i novinky k dispozici jen na novější modely, a to opět z důvodu absence Neural Engine.

Vyhledávání obrázků ve Spotlightu

Nedílnou součástí prakticky každého Apple zařízení, ať už se jedná o iPhone, iPad či Mac, je také Spotlight. Ten lze jednoduše definovat jakožto lokální vyhledávač Google přímo ve vašem zařízení, avšak s rozšířenými možnostmi. S využitím Spotlightu lze například spouštět aplikace, vyhledávat na webu, rozevřít kontakty, otevírat soubory, vyhledávat fotky a mnoho dalšího. V iOS 16 jsme se pak dočkali vylepšení vyhledávání fotek, které nově Spotlight dokáže najít nejen ve Fotkách, ale například i v Poznámkách, Souborech a dalších aplikacích. Opět je i tato novinka exkluzivní pro iPhone XS a novější.

Schopnosti Siri v aplikacích

Nejen v systému iOS můžeme využívat hlasovou asistentku Siri, která dokáže provádět všemožné úkony a zjednodušit tak každodenní fungování. Apple se samozřejmě neustále snaží svou Siri vylepšovat a výjimkou v tomto případě není ani iOS 16. Zde jsme se dočkali přidání zajímavé možnosti, kdy se můžete Siri zeptat, jaké máte možnosti v konkrétních aplikacích, a to i v těch od třetích stran. Stačí, abyste kdekoliv v systému řekli příkaz „Hey Siri, what can I do with [aplikace]“, anebo přímo v konkrétní aplikaci řekněte příkaz „Hey Siri, what can I do here“. Je však nutné zmínit, že i tuto novinku si užijí pouze vlastníci iPhonu XS a novějšího.

Vylepšení filmařského režimu

Pokud vlastníte iPhone 13 (Pro), tak na něm můžete natáčet videa ve filmařském režimu. Ten je pro jablečné telefony velmi specifický, jelikož dokáže v reálném čase automaticky (nebo samozřejmě ručně) přeostřovat na jednotlivé objekty. Kromě toho ale nechybí ani možnost změny ostření v postprodukci. Díky těmto funkcím filmařského režimu tak výsledné video může vypadat opravdu parádně, jako z filmu. Záznam z filmařského režimu je samozřejmě automaticky proháněn softwarem, takže se dalo očekávat, že Apple tento režim bude vylepšovat. Prvního velkého vylepšení jsme se dočkali právě v rámci iOS 16, takže se můžete do točení scén jako z filmů vrhnout po hlavně – tedy pokud máte iPhone 13 (Pro) nebo novější.

Takto dokáže natáčet iPhone 13 (Pro) a 14 (Pro) ve filmařském režimu:

.