Zavřít reklamu

Týden se nám s týdnem sešel, pandemie příliš nepolevuje a příliš to nevypadá, že bychom se v dohledné době podívali mimo stěny našich pokojů. I z tohoto důvodu nám tak nezbývá nic jiného než se pohybovat takřka nonstop v kyberprostoru, ať už se co se týká studia, práce, zájmů nebo jakékoliv formy zabíjení času. Přesto si to přiznejme – smartphony již dosáhly takové úrovně, že pro většinu populace hravě nahradily počítač a v mnoha ohledech se jedná o pohodlnější a efektivnější řešení. A právě proto jsme si pro vás připravili 5 nejlepších aplikací, pomocí nichž se vám podaří váš iPhone alespoň částečně zabezpečit, a omezit tak riziko malwaru, který se zejména v této době šíří stejně rychle, ne-li rychleji než COVID-19.

Avast Mobile Security

Začněme tím nejdůležitějším a nejpodstatnějším pro váš smartphone – antivirus. Již dávno jsou pryč doby, kdy se jednalo o výkon čerpající, počítač zatěžující software, který postupem času leda tak doháněl uživatele k bezmezné frustraci. S příchodem mobilních telefonů a změny jejich využívání se totiž vývojáři zaměřili zejména na jednoduchost, přehlednost a co nejvíce funkcí, které nesledují pouze dění v samotném zařízení, ale také internetový provoz. A právě to nabízí i aplikace Avast Mobile Security z dílny legendární české společnosti, která to dohála až na světově uznávaného giganta v oboru kybernetické bezpečnosti. Kromě zabezpeční Wi-Fi připojení a identifikace potenciálních rizik se tak můžete těšit i na funkci chránící vaši identitu, možnost „zakonzervovat“ až 40 vašich důvěrných fotek, či klasické skeny, které identifiují jakýkoliv problém spojený s malwarem nebo hrozbou. A pokud vám nepostačí verze zdarma, za 4.99 dolarů měsíčně si můžete dokoupit například VPN připojení, díky němuž nikdo nedokáže odhalit vaši reálnou polohu.

MobiShield

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná v principu o to samé jako v případě antiviru, není tomu tak. Na rozdíl od detekce aktuálních hrozeb a přítomnosti malwaru se totiž aplikace MobiShield zaměřuje výhradně na identifikaci systémových děr a bezpečnostních trhlin v jednotlivých aplikacích. Díky tomu vás software včas upozorní, pokud se vám podaří stáhnout nějakou neaktualizovanou aplikaci, která by mohla být potenciálně nebezpečná. Nechybí samozřejmě ani monitorování internetového toku v reálném čase, či speciální schránka, která uschová ty nejdůležitější dokumenty a soubory. Ve finále se tak jedná o poměrně šikovného pomocníka, který jde ruku v ruce s antivirem a zdarma za vás udělá špinavou práci, zejména pak co se týče identifikace slabých míst.

HMA VPN

Jistě znáte ten pocit, když si hledáte něco, o čem byste raději okolnímu světu neříkali. Samozřejmě vám nikdo nezakazuje vymazat historii, využít Incognito mód nebo zkrátka spálit pevný disk. Nicméně ani to vám ve většině případů nepomůže a vy musíte žít s tím, že jsou veškerá data uložena na vzdáleném serveru. Naštěstí za vás toto dilema řeší VPN, tedy Virtual Private Network. V praxi se jedná o virtualizovanou síť, která funguje jako prostředník mezi vámi a „širokým internetem tam venku“. Poskytovatel VPN pak poskytuje vlastní dočasnou IP adresu a dalších několik vrstev zabezpeční, které zajistí, že nikdo neodhalí vaši reálnou polohu. Stejně tak se jedná o zabezpečení v případě, že vaše připojení není úplně bezpečné a vy se bojíte potenciálních útočníků. Ideálním kandidátem je pak VPN HideMyAss, společnost zajišťující No Log Policy. To znamená, že si nevede žádné záznamy a vy jste tudíž při používání absolutně anonymní. Třešničkou na dortu je pak možnost připojit se takřka do jakékoliv země, a nebo využívat služby 24/7.

Onion Browser

VPN připojení je sice v 99 % případů naprosto bezpečné a dostačující, ale přesto existuje ještě jedna poslední vrstva zabezpečení, která vám umožní doslova zmizet z internetové existence. Řeč je o pověstném Onion prohlížeči, také známém jako Tor, který staví na podobné technologii jako VPN připojení. Rozdíl nicméně tkví v tom, že se jedná o open-source nezávislý projekt, a tudíž máte jistotu, že vás poskytoval „neudá“, pokud se mu něco z vašeho vyhledávání nebude líbit. Na HMA je sice spolehnutí, ale pokud chcete mít v noci úplně klidné spaní, doporučili bychom Onion prohlížeč využívat. Nehledě na to, že je o poznání efektivnější, přívětivější a rychlejší než konkurenční prohlížeče od „velkých“ společností. A pokud jste zvyklí na Mozillu Firefox, můžete si připsat ještě jeden bod k dobru. Onion Browser totiž staví na podobném jádře.

ProtonMail

Antiviry jsme si již prošli, VPN poskytovatele taky, tudíž je čas podívat se i na zabezpečení osobnější komunikace, která může hrát v životě člověka ještě větší a důležitější roli. Ačkoliv by se dalo argumentovat tím, že většina lidí používání Gmail nebo jakéhokoliv jiného poskytovatele, stále se nejedná o příliš bezpečnou možnost. Pakliže se vám totiž někdo nabourá do e-mailu, máte smůlu a Googlu většinou nějakou dobu trvá, než na vaši stížnost zareaguje. Popřípadě se může stát, že vám zablokuje účet úplně a vy se už nikdy nedozvíte, co vám daný člověk psal. Naštěstí tuto skutečnost řeší ProtonMail, vynikající alternativa k Gmailu, která staví na end-to-end šifrování a bezpečné komunikaci. To v praxi znamená, že žádná třetí strana nemůže e-maily dešifrovat a nabourat se někomu do účtu je takřka nemožné. Potěší i elegantní design, přehlednost a především spolehlivost, která je díky open-source komunitě bezkonkurenční.

 

.