Zavřít reklamu

Od oficiálního odhalení operačního systému iOS 17 nás dělí necelý půlrok. Apple nové systémy odhaluje při příležitosti vývojářské konference WWDC, která se každý rok koná v červnu. Na novinky si tak ještě nějaký ten pátek budeme muset počkat. I přesto však jablíčkářskou komunitou proletěla řada různých úniků a spekulací, které napovídají, na co se ve finále můžeme těšit.

Zmiňované spekulace a úniky nyní nechme stranou a pojďme se naopak zaměřit na to, co by v iOS 17 rádi viděli samotní uživatelé jablečných telefonů. Jablíčkáři totiž na různých diskuzních fórech řeší změny, které by s radostí uvítali. Otázkou ale je, zdali se stanou realitou. Pojďme se proto zaměřit na 5 změn, jaké by uživatelé rádi viděli v novém operačním systému iOS 17.

Split screen

V souvislosti s jablečnými telefony se již delší dobu hovoří o příchodu split screenu neboli funkce pro rozdělení obrazovky. Něco takového už dávno nabízejí například macOS či iPadOS v podobě funkce Split View, s jejíž pomocí lze rozdělit obrazovku na dvě části, což má usnadňovat multitasking. Jablečné telefony v tomto bohužel mají smůlu. Přestože by jablíčkáři rádi viděli tuto novinku, je nutné upozornit na poměrně zásadní překážku. iPhony mají samozřejmě podstatně menší obrazovku. Právě to je zásadním důvodem, proč jsme se této vychytávky doposud nedočkali, a proč je zároveň její příchod tak obrovskou výzvou.

Split View v IOS
Koncept funkce Split View v iOS

V tomto ohledu by silně záviselo na tom, jak by Apple k řešení přistoupil a v jaké podobě by jej vůbec implementoval. Mezi samotnými fanoušky se proto objevují i nejrůznější teorie. Podle některých by se mohlo jednat o značně zjednodušenou formu rozdělené obrazovky, podle jiných by funkce mohla být exkluzivní jen pro modely Max a Pro Max, které jsou díky svému 6,7″ displeji vhodnějšími kandidáty pro její implementaci.

Vylepšení a samostatnost nativních aplikací

Nedílnou součástí jablečných operačních systémů jsou také nativní aplikace. Pravdou ale je, že v posledních letech začíná Apple ztrácet na nezávislou konkurenci, kvůli čemuž sem noho jablíčkářů uchyluje k používání dostupných alternativ. Přestože jde o minoritní část, tak i přesto by nebylo na škodu, kdyby se Apple pustil do zásadního vylepšení. S tím také souvisí celková samostatnost nativních programů. Pokud se řadíte mezi naše dlouhodobé čtenáře, pak už pravděpodobně moc dobře víte, co tím máme na mysli.

Apple-App-Store-Awards-2022-Trophy

Aktuálně jsou totiž nativní aplikace silně provázány s operačním systémem jako takovým. Pokud byste tedy jen tak chtěli aktualizovat například Poznámky, máte smůlu. Jedinou možností je aktualizace celého operačního systému. Podle mnoha fanoušků je nejvyšší čas od tohoto přístupu konečně upustit a nativní nástroje normálně prezentovat v rámci App Storu, kde by si zároveň jablíčkáři mohli stahovat a instalovat nejrůznější aktualizace. Pro update konkrétního programu by tedy už nebyla nutná aktualizace celého systému, ale jednoduše by stačilo navštívit oficiální obchod aplikací.

Přepracování notifikací

Přestože nedávná vylepšení operačního systému iOS změnily podobu notifikací, tak i přesto se jedná o jeden z hlavních bodů, na který samotní uživatelé upozorňují. Jablíčkáři by zkrátka uvítali lepší systém notifikací s jednou zcela zásadní změnou. Řeč je konkrétně o celkové přizpůsobitelnosti. Jak už jsme ale zmínili, různých vylepšení jsme se dočkali teprve nedávno, a proto je otázkou, zda se Apple pustí do dalších změn. Na druhou stranu pravdou je, že nežli příchod novinek by jablíčkáři raději uvítali komplexní přepracování.

Aktuálně si totiž častokrát stěžují na časté chyby a nedokonalosti, které představují poměrně závažný problém. Ten se ale na druhou stranu nedotýká každého. Některým fanouškům současná podoba zkrátka vyhovuje. Pro Apple je proto zásadním úkolem najít jistou rovnováhu a pokusit se o implementaci v uvozovkách „dokonalého“ řešení.

Vylepšení widgetů

Widgety jsou velkým tématem již od svého příchodu v iOS 14 (2020). Tehdy Apple přišel se zcela zásadní změnou, kdy jablíčkářům umožnil přidat widgety i na plochu. Aktuální iOS 16 pak přinesl další změnu v podobě přepracované zamknuté obrazovky, která už stejně tak nabízí tuto stejnou možnost. Nalijme si však čistého vína. Ačkoliv se Apple vydal správným směrem a výrazně tím vylepšil zážitek z používání jablečných telefonů, tak i přesto se je kam posouvat. V souvislosti s widgety by uživatelé rádi viděli jejich interaktivitu. Aktuálně totiž slouží jako prosté dlaždice pro zobrazení informací, případně pro rychlý přesun do konkrétní aplikace.

iOS 14: Widget pro stav baterie a počasí
Widgety zobrazující počasí a stav baterie jednotlivých zařízení

Interaktivní widgety by mohly být perfektním zpestřením s potenciálem znatelně usnadnit používání operačního systému iOS. V takovém případě by šlo jejich funkcionalitu využít rovnou z plochy, bez nutnosti neustálého přesouvání se do samotných aplikací.

Výkon, stabilita a výdrž baterie

Na závěr nesmíme zapomenout na to vůbec nejdůležitější. Co by každý uživatel rád viděl, je perfektní optimalizace, která by zajišťovala lepší výkon, stabilitu systému a aplikací a co možná nejlepší výdrž baterie. Právě na těchto pilířích si ostatně systém musí zakládat. O tom se Apple na vlastní kůži přesvědčil již před lety s příchodem iOS 12. Ačkoliv tento systém příliš novinek nepřinesl, tak i přesto se jednalo o jednu z nejoblíbenějších verzí vůbec. Tehdy se totiž gigant zaměřil na zmiňované základní pilíře – zapracoval na výkonu a výdrži baterie, čímž potěšil obrovskou část jablíčkářů.

iphone-12-unsplash

Po problémech se systémem iOS 16 je proto prakticky jasné, proč jablíčkáři touží po stabilitě a skvělé optimalizaci. Aktuálně se totiž gigant potýká s různými problémy, mnoho věcí v systému nefungovalo či nefunguje správně a uživatelé se tak musí potýkat s nepříliš přívětivými problémy. Nyní má Apple příležitost to jablíčkářům oplatit.

Dočkáme se těchto změn?

Ve finále je také otázkou, zda se vůbec těchto změn dočkáme. Přestože pro samotné jablíčkáře jsou zmiňované body hlavní prioritou, tak to stále nezaručuje, že to stejně vidí i Apple. S velkou pravděpodobností nás moc změn letos nečeká. Vypovídá to alespoň z úniků a spekulací, podle nichž gigant odsunul iOS na pomyslnou druhou kolej a namísto toho se primárně soustředí na zbrusu nový systém xrOS, která má být určen pro dlouho očekávaný AR/VR headset. Bude proto otázkou, čeho se ve finále vlastně dočkáme.

.