Zavřít reklamu

Už od operačního systému iOS 5, který byl určen pro tehdejší iPhony 4S, zavedl Apple tradici, kdy představuje nové systémy pro svá zařízení na červnové konferenci WWDC. Mezi uživatele se pak tyto novinky obvykle dostávají na podzim stejného roku. A protože společnost poměrně dbá na podporu nejnovějších funkcí i u poměrně starých zařízení, pravidelně se také řeší, kolik uživatelů si nové systémy už nainstalovalo. Nyní se ukázalo, že iOS 15 stále poměrně zaostává. 

Uživatelé iPhonů se dělí do tří skupin. První jsou ti, kteří hltají veškeré novinky jejich systémů a ten tak aktualizují co nejdříve je to možné, nebo dokonce zkouší i veřejné beta verze. Druhá je pak ta, která o novinkách ví, ale s instalací vyčkávají na to, jestli základní verze nepřinese nějaké chyby, které by jim zásadně vadily. Třetí skupinou jsou pak běžní uživatelé, kteří mají nastavené automatické aktualizace a prakticky se o novinky nijak zásadně nestarají.

Různé analytické společnosti a magazíny pak dělají analýzy a průzkumy o tom, jaká je adopce aktuálního systému, tedy obvykle toho základního, nehledě na další desetinové a setinové verze. Web Mixpanel pak nabízí zajímavý interaktivní graf, který se aktualizuje každý den. K 13. prosinci 2021 uvádí, že přibližně 62 % všech iOS zařízení už používá iOS 15, tedy systém, který společnost Apple vydala v září letošního roku. Ten rozjedete klidně i na iPhonu 6S vydaném v roce 2015, iPhonu SE 1. generace vydaném v roce 2016 nebo iPodu touch 7. generace z roku 2019. Jedná se tedy o poměrně stará zařízení. Systém iOS 14 je tak nyní používán ještě téměř na 34 % zařízení a starší systémy pak běží na dalších skoro 5 % aktivně používaných iPhonů.

Nová strategie 

60 % v případě iOS 15 tak může vypadat poměrně dobře. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Pokud se totiž podíváme do historie, tak iOS 14 mělo k tomuto dni už 80% základnu uživatelů, což je o obrovských 20 % více. Systém iOS 15 přece netrpěl zásadními chybami, tak je přijímán tak pomalu? Je tomu jednoduše z toho důvodu, že Apple nově poskytuje oddělené bezpečnostní aktualizace systému.

Pokud jste tedy dříve museli přejít z iOS 13 na verzi iOS 14, abyste měli aktuální bezpečnostní záplaty, nyní můžete stále aktualizovat iOS 14, i když zde již máme nástupce v podobě 15. verze. Systém iOS 14 byl ostatně rekordmanem v míře jeho přijetí uživateli. Předchozí systémy takhle silné nebyly. Verze iOS 13 totiž měla ke stejnému datu v roce 2019 necelých 75 %, iOS 12 pak v roce 2018 78 % a iOS 11 ještě o rok dříve 75 %. 

.