Zavřít reklamu

Před pár dny jsme se dočkali vydání nových verzí operačních systémů od Applu. Jen pro připomenutí došlo k vydání iOS a iPadOS 15.4, macOS 12.3 Monterey, watchOS 8.5 a tvOS 15.4. Vydání jsme se dočkali po několika dlouhých týdnech čekání. Na našem magazínu se od vydání těmto systémům věnujeme a snažíme se vám přinést veškeré informace o nových funkcích a dalších novinkách, na které se můžete těšit. Již jsme se společně podívali na novinky z iOS 15.4 a v tomto článku se společně podíváme na novinky z macOS 12.3 Monterey.

Universal Control

Pokud bychom v rámci macOS Monterey měli vyjmenovat jednu funkci, na kterou jsme se těšili nejvíce, tak se rozhodně jednalo o Universal Control. Tato funkce byla představena již před několika měsíci, konkrétně s aktualizací macOS Monterey jako takovou. Bohužel se ale vývojářům z Applu nepodařilo tuto funkci odladit a vytvořit tak, aby byla funkční a spolehlivá, tudíž jsme si prostě a jednoduše museli počkat. V macOS 12.3 Monterey je však tohle čekání u konce a Universal Control konečně můžeme využít. Pro neznalé jedince je Universal Control funkce, díky které je možné zároveň, pomocí jedné myši a klávesnice, ovládat Mac a iPad. Jednoduše se můžete mezi oběma obrazovkami přesouvat kurzorem a případně přenášet data apod.

Správce hesel

V případě, že byste si v minulosti chtěli v macOS nechat zobrazit veškerá uložená hesla, tak jste k tomu museli využít nativní aplikaci Klíčenka. Ta byla sice funkční, na druhou stranu ale byla pro většinu uživatelů nepřehledná a zbytečně složitá. V macOS Monterey pak Apple přispěchal se zbrusu novým správcem hesel, kterého najdete v  → Předvolby systému → Hesla. Zde si pak veškeré záznamy, ve kterých se nachází uživatelská jména a hesla, zobrazit a popřípadě s nimi dále pracovat. V macOS 12.3 je navíc konečně možné ke každému záznamu připsat poznámku, což se může hodit.

Nový hlas Siri

Nejen macOS 12.3 Monterey, ale také ostatní operační systémy se dočkaly nového hlasu Siri. Konkrétně je tento hlas k dispozici pro anglický jazyk, a to pro jeho americkou variantu. Před aktualizací si uživatelé mohli vybrat z celkově čtyř hlasů a aktuálně jich je tedy k dispozici hned pět. Pokud byste si na Macu chtěli nový hlas nastavit, tak přejděte do  → Předvolby systému → Siri, kde v tabulce Hlas Siri klepnutím vyberte Hlas 5.

Aktualizace AirPods

Zatímco iPhone, Mac a další „velká“ zařízení využívají operační systém, tak „menší“ zařízení, například v podobě doplňků, využívají firmware. Konkrétně firmware využívají například AirPody, společně s AirTagy. Stejně jako operační systémy je nutné i firmware čas od času aktualizovat. Postup pro aktualizaci je ale oproti systémům odlišný, jelikož probíhá zcela automaticky – stačí, abyste měli sluchátka připojená k podporovanému Apple zařízení. Nově, v rámci macOS 12.3 Monterey, se sluchátka AirPods mohou aktualizovat také v případě, že je připojíte právě k jablečnému počítači. Až doposud bylo možné firmware aktualizovat jen na iPhonu a iPadu.

Noví emoji

S příchodem macOS 12.3 Monterey, a také dalších nových systémů, přichází samozřejmě také noví emoji – na to by Apple rozhodně nemohl zapomenout. Některé nové emoji jsou rozhodně skvěle využitelné, jiné zase tak často využívat nebudeme. Veškeré nové emoji si můžete prohlédnout v galerii níže. V jejich seznamu nechybí například fazole, skluzavka, kolo od auta, podávání rukou, kdy si u obou ruk můžete nastavit odlišnou barvu kůže, „nekompletní“ obličej, hnízdo, kousající se ret, vybitou baterii, bubliny, těhotného muže, obličej zakrývající si ústa, brečící obličej, prst ukazující na uživatele, disko kouli, vylitou vodu, záchranný kruh, rentgen a mnoho dalších.

.