Zavřít reklamu

Operační systém watchOS 9 je k dispozici pro veřejnost a může si jej tedy nainstalovat každý uživatel kompatibilních Apple Watch. Systém opět o něco posouvá celou zkušenost vpřed. Již při jeho samotné prezentaci Apple kladl důraz především na lepší monitorování cvičení a spánku, nové a upravené ciferníky a zdravotní funkce. Ve skutečnosti však systém přináší mnohem více. V tomto článku si proto společně posvítíme na 5 praktických tipů a triků z watchOS 9, které vám dokážou zpříjemnit používání vašich jablečných hodinek.

Režim nízké spotřeby

Jablíčkáři v případě Apple Watch již dlouhé roky volají po lepší výdrži baterie. Běžné modely totiž pořád slibují až 18hodinovou výdrž a vystačí vám tedy zhruba jen na den. Ačkoliv nová řada Apple Watch Series 8 změnu ještě nepřináší, tak i přesto gigant přinesl menší změnu. Ta je ukrytá v rámci operačního systému watchOS 9. Řeč je samozřejmě o novém režimu nízké spotřeby. Ten na Apple Watch funguje úplně stejně jako na našich iPhonech, kdy díky omezení některých funkcí dokáže podstatně navýšit celkovou výdrž na jedno nabití. V případě zmiňovaných Apple Watch Series 8 gigant slibuje navýšení z 18 hodin na až 36 hodin, tedy zdvojnásobení celé výdrže.

apple-watch-low-power-mode-4

Podle oficiálních informací dojde aktivací režimu nízké spotřeby k vypnutí always-on displeje a automatické detekci cvičení. I přesto však nadále bude fungovat měření sportovních aktivit, detekce pádu a další potřebné funkce. Pokud se tedy ocitnete v situaci, kdy víte, že nebudete mít v blízkosti příležitost pro nabití hodinek, pak se jedná o poměrně praktické řešení, které může přijít náramně vhod.

Lepší kompas

Operační systém watchOS 9 se navíc dočkal přepracovaného kompasu, což ocení především sportovci a lidé, kteří rádi vyrážejí do přírody. Kompas se tak převlekl do zcela nového kabátu a dočkal se řady parádních novinek. Nově si totiž zakládá na jednoduchém analogovém kompasu, který zobrazuje směry, a novém digitálním kompasu, jež slouží pro zobrazení doplňujících informací. Posuvem digitální korunky si pak jablíčkáři mohou nechat zobrazit řadu dat – například zeměpisnou šířku a délku, nadmořskou výšku a převýšení.

Skvělou novinkou jsou také funkce pro přidávání záchytných bodů a zpětné následování cesty, díky čemuž se nemusíte obávat, že byste se v přírodě ztratili. Doposud nebyl kompas zase tolik využívanou nativní aplikací, avšak s těmito změnami je prakticky jisté, že si s ním aktivní jablíčkáři užijí spoustu zábavy.

Sledování historie fibrilace síní

Apple Watch nejsou určeny jen pro příjem notifikací či sledování fyzických aktivit, ale zároveň dokážou pomoci i s ohledem na zdraví uživatelů. Ostatně právě proto u jablečných hodinek najdeme řadu nejrůznějších zdravotních senzorů pro sběr dat. Mezi ty se tak řadí například senzor pro měření tepové frekvence, EKG, saturace kyslíku v krvi, případně funkce jako detekce pádu či autonehody.

Právě EKG spolu se systémem watchOS 9 Apple posouvá ještě o něco dál. Již od Apple Watch Series 4 (s výjimkou modelů SE) jsou jablečné hodinky vybaveny již zmiňovaným EKG senzorem, díky čemuž dokážou identifikovat případnou fibrilaci síní. Samozřejmě je nutné upozornit, že hodinky nejsou nejpřesnější, ale i přesto mohou uživateli poskytnout náhled, který může být potřebným podnětem pro návštěvu lékaře. Pokud máte přímo diagnostikovanou fibrilaci síní, pak vás jistě potěší novinka s označením Historie fibrilace síní. Tu stačí na Apple Watch aktivovat a hodinky budou následně automaticky sledovat, jak často dochází k případným arytmiím. Tato klíčová data následně mohou pomoci. Stejně tak s watchOS 9 přichází možnost pro sledování vlivu fibrilace síní na životní styl uživatele.

Měření teploty

U zdraví ještě chvíli zůstaneme. Nové jablečné hodinky Apple Watch Series 8 a profesionální Apple Watch Ultra jsou totiž vybaveny zbrusu novým senzorem pro měření tělesné teploty. Hodinky konkrétně disponují hned dvěma těmito senzory – jeden se nachází na zadní straně a dokáže snímat teplotu ze zápěstí a druhý najdeme pod displejem. S příchodem operačního systému watchOS 9 dokáže senzor posloužit pro měření teploty jablíčkáře a případně tak detekovat zvýšenou teplotu, která může být způsobena onemocněním, únavou či požitím alkoholu.

watchos 9 sledovani cyklu ovulace

V rámci watchOS 9 se však tyto možnosti posouvají ještě o něco dál, a to především u žen. Pokud totiž používáte nativní aplikaci pro sledování cyklu, měření tělesné teploty vám dokáže pomoci s odhadnutím ovulace a případně i s plánovaným založením rodiny. Stejně tak budou hodinky s nejnovějším systémem automaticky informovat prostřednictvím notifikací o nepravidelném cyklu a dalších případech, které mohou být podnětem pro další řešení s lékařem. Je ale nutné mít na paměti, že tyto možnosti budou exkluzivní jen pro nové Apple Watch se senzorem pro měření tělesné teploty.

Detekce autonehody

Další nová funkce, která je exkluzivní pro nejnovější generace jablečných hodinek – Apple Watch Series 8, Apple Watch SE 2 a Apple Watch Ultra – je takzvaná detekce autonehody. Díky provázanosti hodinek s jejich softwarem dokážou Apple Watch automaticky rozpoznat znaky autonehody a automaticky, po deseti sekundách, kontaktovat tísňovou linku. Následně dochází k okamžitému sdílení aktuální lokace s integrovaným záchranným systémem a nouzovými kontakty.

Jak už jsme ale zmínili výše, tato nová funkce je dostupná exkluzivně jen na nejnovějších Apple Watch. To z toho důvodu, že pro její správné fungování Apple do nových hodinek zakomponoval nový gyroskop a akcelerometr, které dokážou snímat přesnější data a lépe tak vyhodnotit současnou situaci.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.