Zavřít reklamu

Před několika týdny Apple vypustil mezi veřejnost druhou „várku“ nejnovějších operačních systémů, a to konkrétně v podobě iPadOS 16 a macOS Ventura. Tyto dva operační systémy totiž byly odloženy, a tak jsme si na ně oproti iOS 16 a watchOS 9 museli delší dobu počkat. Jak už to tak v posledních letech bývá, tak se prakticky žádná velká aktualizace neobejde bez porodních bolestí a všemožných chyb. Některé chyby kalifornský gigant řeší ihned, na opravu těch dalších si ale často musíme prostě počkat. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 nejčastějších problémů v macOS Ventura, společně s postupy, jak je můžete řešit.

Zpomalené ukládání souborů

Někteří uživatelé si po instalaci macOS Ventura, popřípadě po další aktualizaci tohoto systému, stěžují na zpomalené ukládání souborů. To se konkrétně projevuje tak, že trvá mnohdy několik desítek sekund, než se nový soubor (či složka) objeví a můžete s ní začít pracovat. Setkat se s tím můžete třeba při stahování dat, případně po ukládání z některých aplikací apod. Naštěstí existuje jednoduché řešení v podobě odstranění předvoleb Finderu. To provedete jednoduše tak, že se přesunete do jeho aktivního okna, a poté v horní liště klepnete na Otevřít → Otevřít složku… Do nového okna pak vložte cestu, kterou přikládám níže, a stiskněte Enter. Označený soubor pak jednoduše přesuňte do koše. Nakonec klepněte na ikonu  → Vynutit ukončení…, v novém okně označte Finder a klepněte na Spustit znovu.

~/Library/Preferences/com.apple.finder.plist

Nezobrazí se nová aktualizace

Dalším hojným problémem, se kterým se potýkají uživatelé macOS Ventura, je nezobrazování nových aktualizací. Apple již vydal další aktualizace operačních systémů, které právě opravují všemožné chyby, a tak je zkrátka problém, když je nemůžete vyhledat a nainstalovat. Naštěstí i tento problém má jednoduché řešení. Stačí na Macu otevřít Terminál, do kterého pak vložte příkaz, který najdete níže. Následně stiskněte klávesu Enter, zadejte administrátorské heslo a po provedení Terminál zavřete. Pak už jen přejděte do   → Nastavení systému → Obecné → Aktualizace softwaru a vyčkejte na vyhledání nové aktualizace.

sudo /System/Library/PrivateFrameworks/Seeding.framework/Versions/A/Resources/seedutil fixup

Nefunkční kopírování a vkládání

Dalším problémem, který se však projevoval už i ve starších verzích macOS, je nefunkční kopírování a vkládání. Pokud jste se tedy i vy ocitli v situaci, kdy tuto velmi často používanou funkci nemůžete využít, tak postupujte následovně. Prvně na vašem Macu otevřete nativní aplikaci Monitor aktivity. Jakmile tak učiníte, vyhledejte pomocí textového pole vpravo nahoře proces s názvem pboard. Po nalezení tento proces klepnutím označte, poté stiskněte tlačítko s ikonou křížku v horní části aplikace a potvrďte ukončení procesu klepnutím na Vynutit ukončení. Následně už by mělo kopírování a vkládání zase začít fungovat.

Zaseknutí oznámení

Osobně jsem se donedávna v macOS Ventura velmi často setkával s chybou, kdy docházelo ke kompletnímu zaseknutí všech oznámení. Jednoduše jste si toho mohli všimnout prostřednictvím oznámení v pravém horním rohu, které zde zůstalo a nezmizelo. Naštěstí i tuhle nepříjemnost lze jednoduše řešit. Prvně na vašem Macu otevřete nativní aplikaci Monitor aktivity. Jakmile tak učiníte, vyhledejte pomocí textového pole vpravo nahoře proces s názvem Oznamovacícentrum.Po nalezení tento proces klepnutím označte, poté stiskněte tlačítko sikonou křížku v horní části aplikace a potvrďte ukončení procesu klepnutím na Vynutit ukončení. Následně se veškerá oznámení resetují a měla by začít fungovat normálně.

Nedostatek místa v úložišti pro aktualizaci

Kromě toho, že se vám v macOS Ventura v některých případech nemusí podařit najít novou aktualizaci, tak může dojít k tomu, že systém aktualizaci najde, ale není schopen ji z důvodu nedostatku místa v úložišti stáhnout a nainstalovat. Uživatelé se v tomto případě často diví, jelikož samozřejmě mají na Macu k dispozici dostatek místa, vzhledem ke zobrazené velikosti aktualizace. Pravdou ale je, že jablečný počítač potřebuje ke stažení a instalaci aktualizace alespoň dvojnásobek volného místa, než je velikost aktualizace. Má-li tedy aktualizace 15 GB, tak je pro provedení aktualizace nutné mít v úložišti k dispozici alespoň 30 GB. Pokud tolik místa nemáte, tak je nutné úložiště uvolnit, například pomocí článku, který přikládám níže.

.