Zavřít reklamu

Numbers jsou užitečnou nativní macOS aplikací, která vám skvěle poslouží k tvorbě, správě a úpravě nejrůznějších tabulek a k práci s čísly. Základní principy práce s Numbers na Macu jistě ovládá bez problémů každý uživatel. My vám v našem dnešním článku přineseme pět tipů a triků, díky kterým pro vás bude práce s touto aplikací ještě lepší.

Kopírování stylů

Pokud často pracujete s dokumenty všeho druhu, určitě oceníte možnost využití funkce kopírování stylů. Díky této funkci můžete snadno zkopírovat styl, který jste aplikovali na vybranou část v tabulkách Numbers, a jednoduše jej aplikovat na jinou část, aniž byste jednotlivé parametry museli zadávat zdlouhavě manuálně. Pro zkopírování stylu nejprve proveďte potřebné úpravy, označte výběr, a poté na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Formát -> Kopírovat styl. Poté vyberte sekci, na kterou chcete aplikovat vybraný styl, a na nástrojové liště zvolte Formát -> Vložit styl.

Možnosti buněk

Určitě víte, že buňky v tabulkách v aplikaci Numbers nemusí zdaleka sloužit jen k pouhému zapisování čísel. V horní části panelu na levé straně okna aplikace Numbers klikněte na kartu Buňka. V sekci Formát dat pak už jen stačí rozkliknout rozbalovací menu, ve kterém můžete přizpůsobit data ve vybrané buňce. Výběr je opravdu bohatý, a nastavení a přizpůsobení formátu buňky jistě zvládne každý.

Tvorba grafů

Chtěli byste si z čísel, uvedených ve vaší tabulce v Numbers, vytvořit přehledný graf? Žádný problém. Nejprve vyberte hodnoty, které chcete do grafu zahrnout. V horní části okna aplikace Numbers klikněte na Graf, v rozbalovacím menu, které se vám zobrazí, vyberte požadovaný typ grafu, a poté stačí jen v panelu na pravé straně okna aplikace Numbers graf plně přizpůsobit vašim potřebám a představám.

Uzamčení objektů

Sdílíte vámi vytvořenou tabulku v Numbers na Macu s kolegou či spolužákem, a nechcete, aby došlo k nezáměrné změně některých dat? Vybrané objekty můžete v tabulkách, vytvořených v aplikaci Numbers na Macu, snadno uzamknout. Nejjednodušší cestou je vybrat požadovaný obsah a stisknout klávesovou zkratku Command + L. Další možností je na nástrojové liště v horní části obrazovky Macu zvolit Uspořádat -> Uzamknout.

Ochrana heslem

Stejně jako v řadě jiných aplikací (nejen) od Applu si i v nativních Numbers na Macu můžete své dokumenty uzamknout heslem. Postup je velmi jednoduchý. Na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu zvolte Soubor -> Nastavit heslo. Pokud máte Mac s funkcí Touch ID, můžete k odemykání příslušného souboru na vašem počítači použít právě tuto funkci.

.