Zavřít reklamu

V minulém dílu seriálu 5+5 tipů pro určité aplikace jsme se společně podívali na tipy v aplikaci Google Maps. Nutno podotknout, že v sekci navigačních aplikací, respektive v sekci aplikací, které poskytují mapy, zůstaneme i dnes. Podíváme se společně totiž na 5 dalších tipů a triků pro velmi oblíbenou navigační aplikaci Waze. Prvních 5 tipů najdete na našem sesterském webu Letem světem Applem, stačí klepnout na odkaz níže. Dalších 5 tipů poté najdete v tomto článku. Nezapomeňte si je tedy všechny prohlédnout, abyste se stali mistry ve využívání aplikace Waze.

Typ vozidla

Většina uživatelů používá Waze samozřejmě pro navigování v klasickém autě. Nutno však podotknout, že auta nejsou jediné prostředky, které se mohou na vozovce pohybovat. Kromě aut to mohou být třeba motorky. I motorkáři mohou při jízdě na motocyklu využít navigaci, rozhodně jim v tom nic nebrání. Tak stejně to platí i o taxikářích, kteří sice své okolí mohou znát velmi dobře, ale i přesto se jim navigace může hodit. Pokud patříte mezi motorkáře či taxikáře, kteří Waze využívají, tak si nezapomeňte aplikaci přizpůsobit. Můžete tak učinit jednoduše kliknutím na lupu vpravo dole, a poté kliknutím na ozubené kolečko vlevo nahoře. Nyní se v menu přesuňte do sekce Navigace, kde sjeďte úplně dolů a klepněte na možnost Typ vozidla. Zde už si stačí přepnout z osobního na motocykl, anebo na taxi. Trasy se vám poté upraví podle toho, jaký prostředek si zvolíte.

Maximální povolená rychlost

Překročení maximální povolené rychlosti je jedním z nejběžnějších přestupků. Ať už řidič překročí rychlost úmyslně či neúmyslně, tak ho při zastavení policí trest v podobě pokuty či přičtení bodů nemine. I přesto, že vás Waze při překročení maximální rychlosti upozorní zobrazení ikony na displeji, tak si jí uživatelé jednoduše nemusí všimnout. Ve Waze však existuje možnost, díky které si můžete upozornění při překročení rychlostního limitu změnit. Stačí, abyste vlevo dole klepnuli na ikonu lupy, a poté vlevo nahoře na ikonu ozubeného kolečka. V menu se poté přesuňte níže k sekci Tachometr, kterou rozklikněte. Zde si poté v kategorii Rychlostní limit můžete upozornění, které se jej týkají, pozměnit. V sekci Zobrazovat rychlostní limit si můžete zvolit, kdy se na displeji rychlostní limit bude zobrazovat, níže v sekci Kdy upozornit si poté můžete nastavit, kdy dojde k oznámení rychlostního limitu. Níže poté najdete funkci Přehrát výstražný zvuk – pokud ji aktivujete, tak při překročení limitu budete o této skutečnosti informování výstražným zvukem.

Obtížné křižovatky

Co si budeme nalhávat, ne každý z nás musí být nutně dobrým řidičem – a rozhodně v tomto případě nezáleží na pohlaví. Bohužel však na silnicích existuje mnoho různých obtížných křižovatek, ve kterých se má problém vyznat i zkušený řidič, natož například někdo, kdo má ještě „mokrý řidičák“. V aplikaci Waze si můžete nastavit, abyste se těmto obtížným křižovatkám mohli úplně vyhnout. Sice si možná zajedete několik stovek metrů či pár kilometrů navíc, avšak na druhou stranu se budete cítit v bezpečí a nikoho neohrozíte. Pokud si tuto funkci chcete aktivovat, tak v aplikaci Waze klepněte vlevo dole na ikonu lupy, a poté vlevo nahoře na ikonu ozubeného kolečka. Nyní stačí, abyste v nastavení přešli do sekce s názvem Navigace, kde aktivujte funkci Vyhnout se obtížným křižovatkám. Kromě toho si zde můžete nastavit také vyhnutí se přívozům či dálnicím.

Plánované jízdy

Pokud často jezdíte na nějaké schůzky, anebo si jednoduše veškeré vaše jízdy společně s místem konání píšete pečlivě do kalendáře, tak se vám bude líbit funkce Waze s názvem Plánované jízdy. Pomocí této funkce si totiž můžete synchronizovat události z vašeho kalendáře s aplikací Waze. Pokud u jednotlivých událostí máte nastavené místo konání, tak si jej Waze přečte a uloží. Jakmile na událost dojde, tak vás Waze 10 minut před nutností vyrazit na tuto skutečnost upozorní. Počítá přitom s momentální situací na silnici – do času tak připočítává například kolony, nehody či jiné komplikace na silnici. Pokud si tuto funkci chcete nastavit, tak v aplikaci Waze klepněte vlevo dole na ikonu lupy, a poté vlevo nahoře klepněte na ikonu ozubeného kolečka. Jakmile tak učiníte, tak v menu sjeďte níže a rozklikněte kolonku Plánované jízdy. Zde poté propojte váš Kalendář či události z Facebooku, vyberte si typ upozornění a je hotovo. Waze vás poté bude informovat tak, jak jsem uvedl výše.

Čerpací stanice

Kromě toho, že vás Waze dokáže perfektně navigovat tam, kam potřebujete, tak nabízí také nespočet dalších funkcí. Mezi jednu z těchto „funkcí navíc“ patří například informace o čerpacích stanicích. V aplikaci Waze si totiž můžete nastavit vaše preferované čerpací stanice. Kromě toho si můžete nastavit také typ vašeho paliva – díky tomu se vám na mapě objeví cena vašeho paliva a zároveň vás Waze bude směrovat jen na ty stanice, na kterých váš typ paliva mají (což se hodí především pro vozidla s LPG). Pokud si chcete nastavení čerpacích stanic ve Waze upravit, tak vlevo dole klepněte na ikonu lupy, a poté vlevo nahoře na ikonu ozubeného kolečka. Poté v menu sjeďte o něco níže a klepněte na možnost Čerpací stanice. Zde si v sekci Typ paliva nastavte vaše palivo, níže v sekci Preferovaná čerpací stanice si poté zvolte značku stanice, na které chcete primárně tankovat. Níže si poté můžete ještě nastavit třídění stanicí, společně se zobrazením okna pro aktualizaci cen.

.