Zavřít reklamu

Ve včerejších odpoledních hodinách jsme se stali svědky rozeslaní pozvánek na očekávanou letošní zářijovou konferenci. Vzhledem k tomu, že informací, které se této konference týkaly, se objevilo hned několik, tak jsme se včera rozhodli výjimečně IT souhrn vynechat. Dnes však tohle napravujeme a přicházíme s klasickým IT souhrnem, ve kterém se společně díváme na novinky, které se v uplynulém dni odehrály ve světě informačních technologií. V dnešním souhrnu se společně podíváme na to, jak se obrátila karta kauzy Apple vs. Fortnite ve prospěch jablečné společnosti, a poté se mrkneme na novou funkci, se kterou přichází Waze. Vrhněme se přímo na věc.

Karta kauzy Apple vs. Fortnite se otočila

Je to již několik týdnů nazpátek, co jsme byli informováni o tom, že herní studio Epic Games porušilo pravidla jablečného App Storu, v důsledku čehož z něj byla odstraněna populární hra Fortnite. Epic Games porušilo pravidla tím, že do Fortnite přidalo přímou platební metodu, přes kterou si hráči mohli zakoupit prémiovou měnu V-BUCKS levněji, než kdyby využili klasickou platební metodu z App Store. Vzhledem k tomu, že si Apple účtuje z každého nákupu v App Storu 30% podíl, tak studio Epic Games u své vlastní platební metody přišlo také s nižší cenou. To je ale zcela očekávaně zakázané a vývojáři jednoduše nesmí tohle pravidlo obejít. Apple tedy kvůli tomu odstranil Fortnite z App Storu a započal klasický proces, kdy dal studiu Epic Games 14 dní na to, aby chybu opravil. K tomu však nedošlo, kvůli čemuž byl studiu Epic Games v App Storu smazán vývojářský účet. Na začátku kauzy ještě Epic Games zažalovalo Apple za zneužívání monopolního postavení. Mezi tím se objevily ještě další okolnosti a novinky, o kterých jsme vás informovali v minulých souhrnech.

Momentálně byla tedy situace taková, že byl Apple stále ochotný přijmout Fortnite zpátky na App Store v případě, že dojde k opravení zmíněné platební metody. Epic Games bylo dlouhou dobu odhodláno bojovat a nechtělo za žádnou cenu ustoupit, každopádně tomuto studiu nic jiného, než ustoupit, nezbylo. Samozřejmě se to ale neobešlo bez dalšího rýpnutí, kdy Epic Games uvádí, že považuje zažalování Applu za správnou věc, která by se stejně dříve nebo později stala. Epic Games uvedlo, že přišlo až o 60 % hráčů z jablečných platforem, a že si další ztráty dovolit nemůže. Nakonec ale navrácení Fortnite do App Storu nebude tak jednoduché, jak se mohlo zdát. Apple totiž na oplátku zažaloval Epic Games a žádá, aby mu byl vyplacen ušlý zisk, o který přišel poté, co Epic Games do Fortnite přidalo vlastní platební metodu. Prozatím není jasné, o jakou částku bude Apple Epic Games žádat, každopádně by se nemělo jednat o nic (pro tyto firmy) závratného. Pokud tedy od Epic Games dojde k zaplacení ušlého zisku, tak bychom se mohli v App Storu hry Fortnite opět dočkat. Několik týdnů si ale ještě budeme muset počkat, konkrétně do 28. září, kdy bude probíhat soudní řízení, během kterého už se snad vše dořeší.

fortnite a apple
Zdroj: macrumors.com

Apple zakazuje Fortnitu využít Sign in with Apple

I přesto, že jsme vás v minulém odstavci navnadili na možný brzký návrat Fortnite do App Storu, tak pořád není nic jisté. Ještě pořád může Epic Games odmítnout jablečné společnosti vyplatit zmíněný ušlý zisk, a tak Apple nebude mít jediný důvod, proč zmíněnou hru do App Storu vrátit. Již několik dní nazpátek přišlo Epic Games zcela očekávaně o svůj vývojářský účet v App Storu a Apple se chce dále pojistit pro případ, že by došlo k dalším neshodám s tímto studiem. Dnes totiž Epic Games na svém Twitteru oznámilo, že jablečná společnost k 11. září ruší možnost přihlášení k hernímu účtu pomocí Sign in with Apple. Jedná se o klasickou možnost pro přihlášení, která je podobná například té od Facebooku či od Googlu. Epic Games tedy uživatele žádá, aby si zkontrolovali, zdali mají přístupy ke svým e-mailům a heslům, aby o své účty nepřišli. Samozřejmě, pokud se u soudu vše dořeší, tak se Sign in with Apple do Fortnite vrátí – budoucnost ale věštit neumíme, a tak prozatím nebudeme dělat žádné závěry.

Waze přichází s novou funkcí

V případě, že využíváte svůj mobilní telefon taktéž jako navigaci, tak s největší pravděpodobností používáte Waze či Google Maps. Nutno podotknout, že je Waze oproti ostatním navigačním aplikacím značně jiný – uživatelé zde totiž tvoří jakousi sociální síť, ve které se navzájem upozorňují na nebezpečí na silnici, kolony, policejní hlídky a další. Společnost Google, která navigační aplikaci Waze vlastní, tuto aplikaci samozřejmě neustále vyvíjí, aby nezůstala pozadu. Waze kromě své mobilní aplikace nabízí také webové rozhraní pro počítače. Tohle rozhraní je díky větším obrazovkám počítačů o mnoho přehlednější, a tak jej uživatelé využívají právě k plánování výletů a různých cest. Dnes jsme se v rámci tohoto rozhraní dočkali nové funkce, kdy si v něm uživatelé mohou jednoduše naplánovat trasu, a tu poté pár klepnutími přesunout přímo do mobilní aplikace. Jedná se o skvělou funkci, která dokáže zjednodušit používání celé aplikace. Postup pro „přeposlání“ trasy z webového rozhraní do mobilní aplikace najdete níže. Waze je poté k dispozici zdarma v App Storu, stáhnout jej můžete pomocí tohoto odkazu.

waze z webu na iphone
Zdroj: Waze

Jak na „přeposlání“ trasy z webového rozhraní do aplikace Waze:

  • Prvně je nutné, abyste se přesunuli do webové aplikace Waze Live Map.
  • Zde se poté pomocí tlačítka, které se nachází vpravo nahoře, jednoduše přihlaste.
  • Nyní na vašem iPhonu otevřete aplikaci Fotoaparát.
  • Pomocí něj naskenujte QR kód, který se objeví ve webové aplikaci.
  • Po naskenování si ve webovém rozhraní naplánujte trasu.
  • Jakmile budete mít vše hotovo, tak stačí klepnout na Save to App.
  • Nakonec stačí na vašem zařízení otevřít Waze, kde už by měla být trasa připravená. V případě, že jste si při plánování nastavili čas příjezdu, tak vám Waze na mobilní zařízení našle notifikaci v dobu, kdy je třeba vyrazit. Waze samozřejmě počítá s uzavírkami, kolonami a dalšími podmínkami na cestách.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více