Zavřít reklamu

Přestože se v současné době většina událostí spíše odkládá či přesouvá do online prostředí, právě na distanční meetingy se používání kalendáře rozhodně hodí. Pakliže na správu vašich aktivit hledáte výkonný nástroj s nepřeberným množstvím všemožných funkcí, pravděpodobně sáhnete po pokročilejším řešení a nikoliv po předinstalovaném Kalendáři od Applu. Jestli ale nejste nároční, tato nativní aplikace vám poslouží více než perfektně. Funkcí sice má o něco méně než specializované aplikace třetích stran, najdou se zde ale některé užitečné, které by se vám mohly hodit – a těm bych rád věnoval pár řádků v tomto článku.

Zadávání událostí v přirozeném jazyce

Mnoho uživatelů si nedokáže zvyknout na používání kalendáře. Ani ne proto, že by pro ně byl nepřehledný, ale spíše kvůli poměrně zdlouhavému nastavování času, data a dalších podrobností. V macOS kalendáři je však možné události zadávat pouze z klávesnice. Po otevření aplikace Kalendář klepněte na symbol +, případně stiskněte klávesovou zkratku Command + N, a do pole pro vytvoření události zadejte údaje. Zapisování je jednoduché, stačí napsat text ve stylu Večeře s prarodiči v pátek v 18:00 – 21:00.

5 tipů Kalendář macOS
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Přizpůsobení notifikací

Ne každý si denně kontroluje kalendář. Takovým uživatelům se hodí, aby je kalendář na vytvořené události automaticky upozorňoval. Někoho zase příliš častá oznámení spíše rozptylují a raději se místo toho věnuje nerušeně své práci. Přizpůsobení notifikací v Kalendáři dosáhnete poté, co v horní liště klepnete na Kalendář -> Předvolby, kde na panelu nástrojů přejdete na kartu Upozornění. Zde je možné si pro každý účet zvlášť aktivovat, kdy budete upozorňování na blížící se události.

Připojování se na videokonference

Ať už ve vaší škole či organizaci používáte Google Meet nebo Microsoft Teams, všechny naplánované schůzky se synchronizují s kalendářem. Tento kalendář si můžete otevřít na webu, pokud si však účet propojíte s nativní aplikací, budete mít připojování ještě o něco jednodušší. Nejprve si přidejte váš školní účet, to učiníte klepnutím na Kalendář -> Přidat účet. Až se všechny události sesynchronizují, tak si v daném kalendáři najděte hodinu, ke které se chcete připojit, a v detailu události klepněte na Připojit se. Otevře se příslušná aplikace online nástroje, ve které už se snadno zorientujete. Rychlé připojení můžete provést také v Safari, kde se událost zobrazí v návrzích Siri.

Přepínání zobrazení kalendáře

Stejně jako na iPhonu a iPadu, i v případě macOS si můžete přepínat zobrazení dne, týdne, měsíce či roku. To provedete po otevření Kalendáře přesunutím na Zobrazení v horní liště a přepnutím zobrazení pro den, týden, měsíc nebo rok, nebo stisknutím klávesové zkratky Command + horní řada kláves bez Shiftu, kdy číslem 1 přepnete na den, 2 na týden, 3 na měsíc a 4 na rok. Dále si v možnostech zobrazení můžete přizpůsobit velikost kalendáře či nastavit zobrazování různých událostí.

5 tipů Kalendář macOS
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Změna výchozího kalendáře

Ve chvíli, kdy s někým spolupracujete na určitých projektech, většinou si na vytvoření události dáte opravdu záležet, a pořádně si rozmyslíte, který účet k tomu použijete. V případě, že chcete zapsat pouze rychlou událost, se ale hodí, aby pro tyto účely byl přednastavený váš soukromý kalendář nebo nějaký, co sdílíte s rodinou. Pro změnu výchozího kalendáře vyberte v horní liště Kalendář -> Předvolby, a na kartě Obecné rozklikněte sekci Výchozí kalendář. Nakonec si vyberte ten, který chcete používat.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.