Zavřít reklamu

V dalším z našich pravidelných seriálů vám postupně představíme nativní aplikace od Applu pro iPhone, iPad, Apple Watch i Mac. Zatímco obsah některých dílů seriálů vám možná bude připadat banální, věříme, že ve většině případů vám přineseme užitečné informace a tipy pro používání nativních Apple aplikací.

Vytváření událostí

Vytváření událostí v nativním Kalendáři v iOS probíhá opravdu velmi jednoduše. Přímo v aplikaci klepněte na hlavní stránce na symbol + v pravém horním rohu. Poté můžete vytvořenou událost pojmenovat a v řádku pod názvem zadat místo – při zadávání názvu místa vám bude aplikace automaticky nabízet kromě poloh na mapě také související kontakty. V dalších řádcích můžete nastavit, zda půjde o celodenní událost, nebo zda se bude odehrávat v konkrétním čase. Pro pravidelné připomínky (narozeniny, fakturace, výročí…) můžete v kartě Opakování nastavit, v jakých intervalech se vám bude akce připomínat. Pokud se jedná o akci, na kterou se budete muset přepravit, můžete v sekci Čas cesty zadat, jak dlouho budete cestovat – čas se odrazí v upozornění na událost a váš kalendář bude na tuto dobu zablokován. V sekci Kalendář určíte, do jakého kalendáře bude událost zařazena – tvorbu a správu jednotlivých kalendářů si probereme v dalších částech článku. K akci můžete přizvat také osoby z vašich kontaktů, dále si u události můžete nastavit, s jak velkým předstihem na ni chcete být upozorněni. V dalších krocích si můžete nastavit, zda budete v čase události k dispozici, k události můžete přidat i přílohu ze Souborů ve vašem iPhonu, webovou adresu a další položky.

Úprava události a tvorba nového kalendáře

Pokud potřebujete změnit čas události, dlouze událost stiskněte v zobrazení dne a poté ji jednoduše přetáhněte na jiný čas. Druhou možností je klepnout na samotnou událost a v pravém horním rohu zvolit Úpravy, kdy můžete změnit i další parametry události. V nativním iOS Kalendáři si můžete také vytvořit více kalendářů, abyste události různých druhů měli pohromadě. Některé kalendáře se v aplikaci vytvoří automaticky – ty nepotřebné můžete smazat nebo vypnout, a vytvořit si kalendář vlastní. Pro vytvoření nového kalendáře klepněte na Kalendáře uprostřed spodní části obrazovky. V levém dolním rohu klepněte na Přidat kalendář, kalendář pojmenujte a klepněte na Hotovo.Pokud v seznamu kalendářů klepnete na ikonku “i” napravo od názvu kalendáře, můžete kalendář dále upravovat – nastavit jeho sdílení s dalšími osobami, nastavit veřejné sdílení kalendáře nebo změnit barevné označení. Zcela dole najdete tlačítko pro smazání kalendáře. Pokud chcete do Kalendáře přidat kalendář jiné služby, spusťte Nastavení -> Hesla a účty -> Přidat účet -> Jiný, a přihlasete se ke svému Google, Exchange, Yahoo nebo jinému účtu.

Jak na pozvánky

Pokud ke své události chcete přizvat jiné uživatele, klepněte na událost, v pravém horním rohu zvolte Upravit, zhruba v polovině obrazovky klepněte na Pozvaní a přidejte vybrané uživatele. Zvolit pozvané můžete i u události, kterou jste nevytvořili – stačí na událost klepnout, vybrat Pozvaní a zvolit Poslat e-mail pozvaným. Poté stačí už jen zadat jména nebo e-mailové adresy pozvaných, nebo po klepnutí na tlačítko Přidat vybrat požadované kontakty. Po skončení klepněte na Hotovo, v případě cizí události zvolte Odeslat.

.