Zavřít reklamu

Přestože je Safari v Apple zařízeních rozhodně nejvyužívanější prohlížeč, najdou se i tací, kteří upřednostní jinou alternativu, jako je například prohlížeč od Googlu. Ať už kvůli tomu, že jej mají třeba na Windows a synchronizují se jim záložky, nebo je jim prostě sympatičtější. Ukážeme si skryté funkce, které se při používání Chromu mohou hodit.

Nastavení úplné verze stránky

Jako Safari, i Chrome zobrazuje automaticky mobilní verze stránek, aby bylo prohlížení webu na telefonu pohodlnější. Pokud však chcete z nějakého důvodu verzi úplnou, stačí v Chromu otevřít jakoukoliv stránku, klepnout na ikonu Nabídka a poté kliknout na Verze webu pro počítače. Od této chvíle se webová stránka do počítačové verze přepne.

Synchronizace záložek

Prohlížeč od Googlu má skvělou funkci, která zajistí pohodlnou synchronizaci záložek mezi všemi zařízeními přihlášenými ke stejnému Google účtu a mají ji povolenou. Abyste synchronizaci zapnuli i na iPhonu, v Chromu klepněte na nabídku, přesuňte se do Nastavení a přesuňte se do sekce Synchronizace a služby Chrome. Poté klikněte na ikonu Správa synchronizace, kde můžete zapnout přepínač Synchronizovat vše nebo jej ponechat vypnutý a nastavit synchronizaci pro záložky, historii, otevřené karty, hesla, seznam četby, nastavení a platební metody nebo zapnout automatické vyplňování a nastavit šifrování.

Integrovaný překladač

Největší výhoda Chromu oproti Safari je dle mého názoru překladač, který na orientační pochopení kontextu funguje poměrně dobře. Většinou se zobrazí automaticky u webové stránky, která je v cizím jazyce, v takovém případě stačí v dolní části klepnout na čeština, nebo vybrat Možnosti překladače, kde si můžete zvolit další jazyky. Pokud chcete, máte v této nabídce také možnost vypnutí překladu pro jazyk, ve kterém stránka je, či pro web, na kterém se nacházíte. Pokud by se překladač nezobrazoval, klikněte vpravo dole na nabídku a potom na Přeložit.

Změna výchozího vyhledávače

Je samozřejmé, že v prohlížeči od Googlu bude jako výchozí vyhledávač nastaven automaticky Google. Jestli vám ale jde o větší soukromí a v této otázce Googlu nedůvěřujete, můžete vyhledávač změnit tak, že klepnete na ikonu Nabídka, přesunete se do Nastavení a v sekci Vyhledávač máte na výběr z pěti možností: Google, Seznam, Bing, Yahoo a DuckDuckGo.

Použití seznamu četby

Jestli čtete pravidelně nějaký magazín, ale nemáte mobilní data, můžete si články uložit pro offline přečtení. Na otevřené webové stránce klikněte na nabídku a pak vyberte Přečíst později. Až se budete chtít na seznam četby přesunout, opět vyberte ikonu Nabídka a z té rozklikněte Seznam četby. Budete zde mít připravené všechny články, které jste si do něj uložili.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více