Zavřít reklamu

Webový prohlížeč Safari používá na svém Macu jistě velká spousta jablíčkářů. Je spolehlivý, rychlý, a spolu s příchodem operačního systému macOS 11 Big Sur získal ještě více skvělých funkcí. V dnešním článku vám přinášíme pět tipů a triků, díky kterým pro vás bude práce v Safari ještě příjemnější a efektivnější.

Obraz v obraze

Zkušenějším uživatelům tuto funkci jistě nemusíme připomínat, mnozí začátečníci ale o ní kupodivu často nevědí. Funkce Obraz v obraze je součástí webového prohlížeče Safari již od dob příchodu operačního systému macOS Sierra. Její aktivace je jednoduchá – v Safari nejprve spusťte video, které chcete sledovat v tomto režimu. Klikněte do středu videa pravým tlačítkem – nejprve jednou, a poté znovu. Napodruhé se vám zobrazí menu, ve kterém stačí už jen vybrat možnost přehrání ve zmíněném režimu.

Přizpůsobte si nástrojovou lištu

Při práci v prohlížeči Safari si v horní části okna můžete všimnout nástrojové lišty s různými tlačítky. Safari nabízí uživatelům možnost si tento panel plně přizpůsobit tak, aby v něm našli přesně to, co potřebují. Pro přizpůsobení horní lišty v Safari na ni klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Upravit panel nástrojů. Poté stačí jen z horní části okna, které se vám objeví, přetáhnout požadované prvky na horní lištu, nebo naopak nepotřebné prvky z horní lišty přetáhnout dolů do okna.

Přizpůsobte si hlavní panel

S příchodem operačního systém macOS Big Sur se výrazně změnila také úvodní stránka prohlížeče Safari, a vy nyní máte mnohem více možností, jak si ji přizpůsobit. V jejím pravém dolním rohu klikněte na ikonku linek s posuvníky. Zde můžete vybrat, jaké prvky se mají nacházet na úvodní obrazovce vašeho prohlížeče Safari, nebo jakou tapetu má tato stránka mít. Vybírat můžete z přednastavených tapet stejně jako z obrázků, uložených na vašem Macu.

Ukládejte stránky ve formátu PDF

Webový prohlížeč Safari nabízí kromě jiného také možnost uložení vámi vybrané webové stránky ve formátu PDF. Takto uloženou stránku můžete posléze upravovat například v nativním Náhledu nebo si ji třeba vytisknout. Pro uložení stránky ze Safari ve formátu PDF stačí na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu kliknout na Soubor -> Exportovat jako PDF.

Přizpůsobte si stránku

U každé ze stránek, kterou na svém prohlížeči Safari navštěvujete častěji, můžete provést řadu užitečných nastavení a přizpůsobení. Nejprve v Safari otevřete stránku, u které chcete provést náležité úpravy. Poté klikněte pravým tlačítkem na adresní řádek a zvolte Nastavení pro tuto webovou stránku. V menu, které se vám zobrazí, můžete poté nastavit, jak se má stránka po svém spuštění chovat.

.