Zavřít reklamu

Telefony Apple iPhone jsou celosvětově považovány za jedny z nejlepších, čemuž vděčí nejen svým funkcím a výkonu, ale také designu, celkové funkčnosti a dalším drobnostem. Samozřejmě ale musíme uznat, že bychom u nich našli i řadu nedostatků, které jsou podstatně lépe řešeny u konkurence.

Technologický vývoj nás ale neustále posouvá vpřed, díky čemuž některé vychytávky přibývají a jiné zase mizí. V tomto článku si proto posvítíme na 5 věcí, které by jablíčkáři na svých iPhonech nejraději ponechali bez ohledu na budoucnost. Na druhou stranu musíme upozornit na jednu důležitou věc. Preference jednotlivých uživatelů se samozřejmě mohou odlišovat. Je proto důležité vnímat i fakt, že jeden může nějakou skutečnost považovat za neodlučitelnou součást jablečných telefonů, zatímco druhý by se jí nejradši zbavil. Na to je nutné vzít zřetel.

Fyzické tlačítko pro ztlumení

Fyzické tlačítko pro ztlumení iPhonu je tady s námi již od první generace tohoto jablečného telefonu. Během těchto let se z něj stala nepostradatelná součást, kterou si prakticky většina jablíčkářů oblíbila. Ačkoliv se jedná o naprostou drobnost a maličkost, tak i přesto se na této odpovědi shoduje snad nejvíce jablíčkářů ze všech. Jak už jsme ale naznačili výše, jsou to právě drobnosti, které vytvářejí výsledný celek a o tomto fyzickém tlačítku tedy nelze nijak pochybovat.

iPhone

Pro některé uživatele se jedná o natolik důležitý prvek, že až kvůli němu nebyli schopni pořádně přejít na konkurenční platformu Android. U takovýchto telefonů totiž většinou fyzické tlačítko nenajdeme a vše musíme řešit v rámci operačního systému. Fanoušci konkurence se tedy sice mohou chlubit lepšími správci hlasitosti a rozšířenějšími možnostmi, ale takto jednoduchým prvkem, jako je fyzické tlačítko pro okamžitě ztlumení, už bohužel ne.

Rozpoložení tlačítek

V souvislosti se zmiňovaným fyzickým tlačítkem pro ztlumení zařízení se zároveň otevřela diskuze o celkovém rozložení tlačítek. Jablíčkáři si velice pochvalují současnou podobu, kdy jsou tlačítka pro ovládání zvuku na jedné straně, zatímco tlačítko pro uzamčení/vypnutí na straně druhé. Podle jejich slov se jedná o nejlepší variantu a rozhodně by ji nechtěli měnit.

V tomto ohledu půjde ale především o zvyk. Vzhledem k velikostem dnešních telefonů bychom navíc asi nedokázali rozpoložení nijak poupravit, případně by to kompletně postrádalo smysl. V této oblasti tak máme naději, že se změny jen tak brzy nedočkáme.

Design s ostrými hranami

Když se o slovo přihlásila generace iPhone 12, jablíčkáři si ji prakticky okamžitě zamilovali. Apple po letech upustil od zajetého designu zaoblených hran a vrátil se takzvaně ke kořenům, jelikož u svých „dvanáctek“ dle všeho vycházel z legendárního iPhonu 4. iPhony 12 se tedy pyšnily designem s ostrými hranami. Díky tomu se novější telefony daleko lépe drží, přičemž si s sebou nesou i lepší podobu.

Na druhou stranu bychom ale narazili i na druhou skupinu jablíčkářů, kteří tuto změnu vnímají úplně opačně. Zatímco někteří iPhony s tělem s ostrými hranami vřele přivítali, jiným jednoduše tak dobře nesedí. V tomto konkrétním případě tedy záleží na konkrétním uživateli. Obecně jde ale říct, že na diskuzních fórech ze změny designu u iPhonu 12 spíše převládá nadšení.

Face ID

V roce 2017 nám Apple po boku iPhonu 8 (Plus) představil i revoluční iPhone X, který si prakticky okamžitě získal celosvětovou pozornost. Tento model se totiž kompletně zbavil postranních rámečků kolem displeje, ikonického domovského tlačítka s technologií Touch ID a prakticky tedy přišel v nejčistší podoby, kdy obrazovka displeje pokrývala prakticky veškerou dostupnou plochu. Výjimkou byl akorát horní výřez. V něm se pro změnu ukrývá TrueDepth kamera, jejíž součástí jsou i komponenty pro technologii Face ID.

Face ID

Právě Face ID tak nahradilo dřívější Touch ID neboli čtečku otisků prstů. Face ID naopak provádí biometrickou autentizaci na základě 3D skenu obličeje, na který promítne 30 tisíc bodů a následně je porovnává s předchozími zápisy. Díky pokročilému hardwaru a softwaru se navíc postupně učí, jak konkrétní jablíčkář vlastně vypadá, jak se mu mění vzhled a podobně. Face ID má být navíc bezpečnější a rychlejší metodou, kterou si většina uživatelů velice rychle zamilovala a rozhodně by se jí už nechtěla vzdát.

Taptic Engine: Haptická odezva

Jestli je něco, v čem je iPhone o dva kroky napřed, tak je to jednoznačně haptická odezva. Ta je maximálně přirozená, umírněná a jednoduše působí skvěle. Na tom se ostatně shodují i vlastníci telefonů konkurenčních značek. Apple toho docílil tak, že přímo do telefonu umístil specifický komponent nesoucí název Taptic Engine, který za pomoci vibračních motorků a dobré provázanosti zajišťuje právě onu populární haptickou odezvu.

Čestné zmínky

Zároveň se na celé téma pojďme také podívat z trošku jiné strany. Pokud bychom si totiž stejnou otázku kladli před lety, pak bychom dost možná našli odpovědi, které se dnes mohou zdát naopak absurdní. Ještě relativně nedávno byl neodlučitelnou součástí prakticky každého telefonu 3,5mm audio jack konektor. Ten ale zmizel s příchodem iPhonu 7. Ačkoliv se proti této změně někteří jablíčkáři bouřili, postupně se pro stejný krok rozhodli i ostatní výrobci telefonů. Stejně tak bychom mohli zmínit například i 3D Touch. Jednalo se o technologii, díky které dokázal displej iPhonu reagovat na sílu stisknutí a podle toho pracovat. Apple ale nakonec od této vychytávky upustil a nahradil ji funkcí Haptic Touch. Ta naopak reaguje na délku stisku.

iPhone-Touch-Touch-ID-display-concept-FB-2
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID pod displejem

Nejvíce diskutabilní funkcí, o kterou bychom před lety pravděpodobně nechtěli přijít, je Touch ID. Jak už jsme zmínili výše, tato technologie byla nahrazena v roce 2017 Face ID a dnes přetrvává pouze v iPhonech SE. Na druhou stranu stále najdeme poměrně velkou skupinu uživatelů, která by návrat Touch ID uvítala takzvaně všemi deseti.

.